FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-01-17 13:51  [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam!

Po zakończeniu prac nad R-35 na warsztat zabrałem JAS 39, samo,ot który od dawna mi się podobał i który już dawno chciałem mieć. Wycinankę zaprojektował Roman Staszałek. Model nie wydaje się być trudny, aczkolwiek ze względu na dość ubogie rysunki montażowe, i nietypową budowę, nie polecam go początkującym. Co do druku to nie mam zastrzeże.

Do tej pory udało mi się zlepić początkowe segmenty kadłuba. Autor zaprojektował model klasycznie czyli ina dwie wręgi, ja jednak wole kleić na wręgę + oklejkę. Retusz wykonuje plakatówkami aczkolwiek przygotowanie odpowiednio koloru nie jest proste. Generalnie wszystko ładnie pasuje.


--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
09-01-17 17:51  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ten model to moja gruba porażka. Moim zdaniem jest fatalnie zaprojektowany i fatalnie opisany. Są fajne wykonania na forach, jednak mój kadłub czeka na litość. Ale się nie doczeka. Masakra.
Zobaczmy co z tego wyjdzie.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
10-01-17 09:27  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

No to będę obserwował, bo kiedyś chciałem go skleić ale...
Mam pytanie, czy te "schodki" dziobie (widoczne dość dobrze na drugim zdjęciu) to wina źle zaprojektowanego modelu?

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
10-01-17 23:09  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kilminster w 100 % podzielam Twoją opinię o tym modelu ! Parę lat temu zabrałem się za klejenie i to w wersji ambitnej - w standarcie , z retuszem. Poległem na etapie montażu skrzydeł.
Nie starczyło mi już cierpliwości na docinanie i poprawki. Wcześniej nie starczyło mi cierpliwości na Mosquita ( tego z wydania MM z 2000 roku ), tego samego autora. Nie pasuje mi metoda opracowywania modeli i sporo do życzenia daje samo spasowanie części.
A co do Gripena , to warto byłoby opracować model od nowa ( może Lazarus by się za to zabrał ? ).
Przemek zadbaj o lepsze spasowanie klejonych elementów plus usztywnienie oklejek poszycia kadłuba. Unikniesz " schodków " przy łączeniu segmentów kadłuba.
Nie widziałem modelu Gripena z wydawnictwa Hobby - Model z Oleśnicy. Czy on nie jest lepiej opracowany?

 
11-01-17 15:25  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

@Kilminster
Zaprojektowany jest dziwnie, ale najgorszą rzeczą jest opis i rysunki. są bardzo skąpe :(
@TLB
Model zaprojektowany na zasadzie wręga do wręgi, ale fakt dziób mógł mieć więcej elementów i łagodniejsze przejścia, aczkolwiek w rzeczywistości tak to nie razi.
@THEO
dziękuje, za porady, aczkolwiek wiem o tym i stosuje system mieszany -wręga+ oklejka.

Stan obecny:



I trochę komentarzu. Segment nr 8, składa się z 2 elementów, ja skleiłem to po swojemu czyli poszycie na oklejki a potem konstrukcja wręgi+ rozpórki czy to dobrze wyjdzie zobaczmy.
Segment nr 9, dość ciekawie zaprojektowany, i po sklejeniu sztywny, tu nie było problemów z budową.

Segment nr 10, tu duża porażka brak rysunku i jakiegokolwiek opisu a z ilości części wnioskuje że trochę kombinacji będzie, na razie kleje na wyczucie może, finalnie wszystkie segmenty spasują.

Powoli zaczynam się coraz bardziej obawiać spasowania skrzydeł z kadłubem i przejścia skrzydło-kadłub.

--

Post zmieniony (12-01-17 15:08)

 
11-01-17 18:10  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Śledzę relację, ale jeśli jest to możliwe to proszę o większe zdjęcia.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
16-01-17 10:48  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Aktualizacja i trochę komentarzy. Segment 9 okazał się trudniejszy niż przypuszczałem, okazało się że w przypadku budowy modelu z podwoziem należy wyciąć wnęki na podwozie jak i je wkleić, nie są to skomplikowane elementy ale trzeba uważać zwłaszcza przy wycinaniu wnęk w poszyciu 9D, żeby nie wyciąć za dużo ;) Segment nr 10, ładnie pasował, wkleiłem jednak parę usztywnień, segment nr 11. tu tez bez problemu aczkolwiek wręga nr 11. była się ciut za mała, segment nr 12 i 13 pasował idealnie. Teraz muszę te wszystkie elementy skleić do siebie, mam nadziej że nie będzie większych trudności.





--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
16-01-17 17:00  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
caped 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 2

Witam, mój kolega kleił ten model i totalnie mu nie wyszedł. Mi natomiast sklejało się go bardzo przyjemnie i nie pamiętam większych problemów z pasowaniem części. Chyba problemem jest sposób w jaki model został zaprojektowany a nie samo spasowanie części.

--
pozdrawiam!

 
16-01-17 19:47  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
rysiu62   

Podkleiłeś kolego i spartoliłeś. Papier , poszycie ma przylegać do wręgi a nie wisieć w powietrzu . Da się jeszcze poprawić na tym etapie.

 
19-02-17 18:53  Odp: [R] MM 7-8/2001 JAS 39 Gripen
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Mała aktualizacja. Pomysł by zastosować pasek łączony, okazał się średnio trafny, jednak udało się w miarę skleić bryłę kadłuba. Następnym krokiem był montaż skrzydeł, tu problem sprawił trochę szkielet, element 23a trzeba było lekko ściąć zarówno z przodu jak i tyłu by oklejka w miarę ładnie dolegała. Oklejki 24, będę kleił po mocowaniu skrzydeł, dziek temu możliwa będzie jeszcze korekta.

Skrzydła przymierzone na sucho, bryłą zaczyna już powoli wyglądać jak myśliwiec :)


--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024