FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-01-17 12:00  [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

Trochę czasu mi upłynęło od ostatniego modelu. Ale nie bezowocnie, bo zdążyłem w tym czasie zmasakrować "Focke Wulfa" z Małego Modelarza. Został mi jeszcze JAK 9, ale to już zupełnie inny temat, na osobny wątek.

Szczerze powiedziawszy, to jestem zafascynowany tym, jak można wykonać wnętrze samolotu czy czołgu. Nie będę wymieniał kogo mam na myśli, bo jeszcze kogoś bym pominął, a jest ich wielu.
Więc myślę, że również i ja spróbuję. Wybór padł na DH-82A, który kiedyś, dawno temu, kupiłem. Ten samolot, jak i wiele innych, przeleżał na półce aż do teraz. Podoba mi się to opracowanie, dużo rysunków, szczegółowy opis. Jak dla mnie, to opracowanie KK jest rewelacyjne. Nawet nie ma co porównywać wcześniej wspomnianego Małego Modelarza, w którym nie ma nawet ponumerowanych wręg. Ale koniec narzekania, jedziemy z modelem.

Okładka:


Mówiąc o mojej waloryzacji, miałem na myśli raczej pierwszą próbę. Czyli dodanie od siebie kratownic w kokpicie. Wykonane z paseczka kartonu o grubości odpowiadającej (mniej więcej) temu, co było wydrukowane:



Następnie pędzel + farbka (o kolorze zbliżonym do tego w KK, przynajmniej na tyle, na ile ja rozpoznaję kolory):



Oraz dokleiłem te wszystkie dźwignie. Tu mam trochę problem, bo ich rozmieszczenie z pewnością nie jest takie jak było w oryginale. Brakuje też tych wszystkich linek, jakie powinny z nich wychodzić. Już tak zostanie, bo jak nie przemyśli się tego co che się zrobić, to potem już ciężko poprawić. Tak czy inaczej, wygląda to teraz tak:



A teraz ciekawostka. Wszystkie zdjęcia powyżej zrobiłem w tzw. świetle dziennym. Kolor wnętrza jest zielony, trochę ciemniejszy niż w wycinance, ale chyba dalej zbliżony. Ten sam element, sfotografowany w nieco innym świetle jest... brązowy/oliwkowy:



Więcej malowania nie będzie. Tylko retusz i koła.

 
11-01-17 15:21  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Fajny model wybrałeś do robienia. Kleiłem jego wcześniejsze wydanie (cały żółty z Modelarza Kartonowego), jest praktycznie bezproblemowy.
Kratownica wygląda efektownie. Uwzględniłeś jej obecność i zwęziłeś odpowiednio przedni fotel? Bez kratownicy mieści się w kabinie niemal na styk z burtami, a kratownica z tego co widzę "zabrała" Ci trochę miejsca.

--
pozdrawiam
Piotr


 
11-01-17 18:18  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Będę śledzić przebieg relacji z zaciekawieniem .
Powodzenia :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
19-04-17 21:37  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

Głupio mi się tłumaczyć brakiem czasu na hobby, bo kto go ma za dużo. Więc nic nie mówię. I jeżeli wytrwam w postanowieniu, to powinno mi się udać skończyć ten model w tym roku.

@Piotr D. - dzieki za zwrócenie uwagi odnośnie fotela. Faktycznie, musiałem go przyciąć, tak w sumie to może około 1 mm.

Udało mi się "przeszklić" zegary:




oraz okleić kadłub. Wyciąłem też po bokach miejsce na drzwiczki oraz wyciąłem w kadłubie miejsce gdzie ma wejść rura z paliwem:



i jeszcze parę miniaturek, (ciągle w "fotobakecie", ale może w końcu przejdę na inny serwer):



Teraz skoncentruję się na wykończeniu kadłuba, zanim przejdę do skrzydeł. Chociaż chyba owiewki i wcześniej wspomniane drzwiczki zostawię do przyklejenia na sam koniec.

Chcę też wykonać linki do sterów kierunku i wysokości, które "mają iść" po bokach kadłuba. W tym momencie rozglądam się za jakimiś sensownymi drutami lub linkami lub żyłkami. Sam nie wiem jeszcze co to by mogło być. Drut 0,2 mm który mam jest za gruby.

Generalnie podoba mi się to opracowanie. To co nie wyszło mi tak jak chciałem (np. obudowa silnika, nie jest jeszcze skończona) wynika z moich braków warsztatowych.

To tyle!
Hej!

 
28-05-17 21:47  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

Kolejne części samolotu skończone. I kolejne doświadczenia zdobyte. Ale po kolei.

Najpierw kadłub (razem z dodtakowymi częściami na spodzie):



Tak z własnej inicjatywy dokleiłem wykonane z czarnej izolacji od słuchawek... no właśnie nie wiem jak to się nazywa. To takie zabezpieczenie nad zegarami. Trochę lepiej to wygląda niż tylko sklejony karton.



Rzut ogólny na skrzydła. W tym dwupłatowcu są 4 płaty, więc można poćwiczyć sklejanie skrzydeł.



A teraz już tylko miniaturki.
Najpierw chciałbym Wam zaprezentować takie ciekawsze babole, jakie zrobiłem. Na pierwszy ogień idą lotki. Zaznaczyłem czerwonym okręgami miejsca, które skleiłem niezgodnie z kierunkiem ułożenia płótna na skrzydłach. Dziwne, że się nie zorientowałem klejąc. Może to przez to, że kleiłem późną porą, może przez zmęczenie a może po prostu schrzaniłem bez żadnych głupich tłumaczeń.



Tak zwane "krowie żebro". Nie wiem, czy da się końcówkę skrzydła uformować w przypadku, gdy nie ma nacięć. Samo wyoblanie nie dało rady. Może lepiej by było, jakbym zrezygnował z tej wręgi...



Krawędzie natarcia skrzydeł:



Wygląda na to, że najbardziej sensownie (przynajmniej w moim przypadku) wychodzi sklejanie skrzydeł w następujący sposób. Część zaznaczona na czarno sklejam butaprenem, część zaznaczoną na fioletowo sklejam BCG.



Tym sposobem końcówka tego skrzydła wyszła mi całkiem fajnie:



Czego nie mogą powiedzieć o tej części, sklejanej w całości butaprenem. Wyszły mi "kulki", nitki i nie ładnie:



No i całość, wszystko razem:



I to na tyle w tym odcinku.

 
28-05-17 23:03  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Nie przejmuj się i działaj dalej - aż do końca :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
29-05-17 00:46  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

To krowie żebro wygląda znajomo. Tak wyszło mi skrzydło Hurricane'a z KK:



Potem nauczyłem się, żeby te żeberka w końcówkach skrzydeł bardzo mocno zeszlifowywać, bo więcej szkodzą niż pomagają. Bez nich końcówki wychodzą dobrze:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-05-17 12:45  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jest OK, tak trzymać !
Końcówki skrzydeł (dwa płaty = cztery skrzydła) - można wstawić odpowiednią warstwę z tekturki piwnej, zeszlifować i będzie ładne wypełnienie pod oklejką poszycia.
Powodzenia.

 
25-06-17 16:53  Odp: [R] DH-82A Tiger Moth - Kartonowa Kolekcja 4/2013
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

@CIDER - tak właśnie zamierzam!

@killy9999 - to jest właśnie doświadczenie, które się zdobywa. A Twojego tigera obejrzałem już chyba tysiąc razy....

@Ryszard - racja! 2 płaty czyli 4 skrzydła :)

Kolejna aktualizacja. Generalnie widzę, że największy "fun" będzie gdy zaczną składać samolot w całość. Zrobiłem stery kierunku i wysokości. Części są cienkie i ciężko pokazać mi to na zdjęciach. Dlatego jest 2D:



Jedyne 3D wyszło takie, razem z moimi palcami:



Całość może uda mi się pokazać w galerii końcowej. Dodatkowo zacząłem rzeźbić kółeczka. Sklejone krążki tektury, szlifowane papierem ściernym. Kształt właściwie już mi się udało osiągnąć. Teraz tylko przemaluję parę razy tak, żeby wyglądało. Tu dam full fotkę, a co :)



To tyle. Gorąco w Krakowie dziś okrutnie.

M.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024