FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
08-01-17 21:24  [R/G] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Witam wszystkich w mojej nowej relacji.
Modelem będzie poduszkowiec ZAKYNTHOS w skali 1:200 w barwach Grecji. Model był dołączony do czasopisma Modelarstwo Okrętowe gdzie ma tam nazwę ZAKYNTOS (bez H)(nie wiem czemu).
Budowę chcę przeprowadzić w standardzie co będzie o tyle trudne, że nie znalazłem w internecie żadnej relacji w standardzie. Projektant wycinanki złożył model ale drukował wszystko na papierze barwionym. Inna relacja jaką znalazłem jest nieskończona a sam model jest malowany.
Na początku parę uwag do jakości druku. Jest tragiczna, kolory szare na jednej stronie wycinanki przechodzą w kolor szaro-czerwony. Myślałem że jest to błąd w mojej wycinance więc skontaktowałem się z MO a miły Pan wysłał mi inny egzemplarz wycinanki lecz i w tej jest ten sam problem z drukiem. Spróbuję to skleić i zobaczymy jak to będzie wyglądać. Jeśli będzie tragedia to będzie malowanko całości.
Kolejnym problemem są "wiszące w powietrzu" oklejki. Nie wiem czemu tak to zaprojektowano że od razu trzeba doklejać sklejki pomocnicze. Jak dla mnie mogły być od razu wydrukowane i być całością z oklejką ściany. A najlepszym wyjściem moim zdaniem byłoby takie zaprojektowanie szkieletu żeby miał formę "skrzyniową" i oklejki zewnętrzne naklejałoby się na płaskie powierzchnie kartonu.
Spośród tych wszystkich minusów jest jeden plus, który te wszystkie minusy zeruje - model jest przepiękny :)



Pozdrawiam
Przemek

Post zmieniony (07-08-17 22:21)

 
08-01-17 22:29  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Potwierdzam że model jest przepiękny. Widziałem kiedyś taki malowany we Wrocławiu. Jest na czym oko zawiesić ;-) Powodzenia!

--

Post zmieniony (08-01-17 22:30)

 
09-01-17 02:24  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Bardzo fajny temat. Współczesnej floty nigdy za mało :-)
Pzdr

 
09-01-17 09:29  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam kleiłm ten poduszkowiec ale w skali 1/100 powiększyłem go i malowałem, jest w galerii 17.03.2013r. Może będzie pomocny w budowie

--

 
27-01-17 19:11  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Witam wszystkich.
Mam problem z tym modelem. Niestety różnica kolorów jest tak wielka że dla mnie niedopuszczalna (jutro przy dziennym świetle porobię fotki gdzie widać 3 elementy tego samego koloru na jednaj płaszczyźnie lecz są 3 różne barwy i odcienie szarości). Poza tym powyłaziły mi jakieś szpary i małe niezgodności i od tego momentu już nie retuszuję.
Dlatego moje pytania:
- jak przygotować model kartonowy pod szlifowanie, szpachlowanie i malowanie (jak zaimpregnować karton)? Przed klejeniem wycinanka była nasączona 2 razy caponem.
- jakich farb używać? (aerografu nie posiadam więc zastaje malowanie pędzlem lub farbą w spreju)
- czy malować całość jak już wszystko będzie sklejone czy każdy element z osobna?
- może ktoś poda linka do jakiejś relacji odpowiadającej na moje pytania

Model zamierzam skończyć bo mi się podoba :)

Pozdrawiam
Przemek

Post zmieniony (27-01-17 19:13)

 
31-01-17 11:51  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Przy małych szczelinach wystarczy kilka razy podkladem bez szpachli. Staraj sie uzywac jak najmniej szpachli. Podklady same w sobie maja "wypełniacze' ktore sprawiają że farba jest jakby gęstsza i kryje pewne niedoskonałości - rysy ze szlifowania. drobne szczeliny itd. Szpachle proponuje uzyc dopiero po lekkim napyleniu podkladu - bedzie widac co trzeba poprawic. Po szpachlowaniu szlifowac papierem o coraz wyzszej gradacji 160-320. Przed nalozeniem podkladu konczymy jak najwyzsza gradacja (najlepiej 320 bo przy nizszych moze byc widac rysy po polozeniu podkladu. Oczywiscie mozna to probowac zalewac kolejnymi warstwami, podkladu, ale jak bedzie za duzo warstw to zaczna sie z czasem robic odpryski. Sam podklad szlifujemy gradacją 500 - 600 najlepiej na mokro. Dla sprawdzenia nierownosci mozna napylic inny kolor niz podklad i przeszlifowac papierem 500-600 na klocku - to co zostanie w tym nowym kolorze nalezy uzupelnic szpachla i znowu wszystko od nowa. Z tego co widzę Capony są typu nitro. Ostrożnie przy doborze innych gatunków farb i podkładów (ftalowe, akrylowe). Podobno ftalowe mozna klasc na nitro. Moze warto zrobic testy na kawalku papieru zeby sie nic nie pogryzlo ;-) Czasem jak sie nabroi mozna ratowac sie podkladami epoksydowymi, ktore czesto potrafia odciac sie chemicznie od starych powlok. Czesto stosuja go lakiernicy gdy nie sciagaja starego lakieru, a jedynie matuja. Nie ma wtedy ryzyka ze podniesie lakier. To tak po krotce :-)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
05-02-17 11:35  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Witam.
Porobiłem parę prób i wygląda to obiecująco.
Próbuję na działach, które zostały nasączone klejem CA, następnie poszlifowane i pomalowane podkładem Motip. Po podkładzie wyszło parę baboli więc znów delikatne szlifowanie i podkładowanie i po tym zabiegu zdaje się jest lepiej. Paczka z farbami i szpachlówką w drodze więc na efekt końcowy przyjdzie poczekać.



Tu był jeszcze jeden szlif i znów podkładowanie



I teraz mam problem bo podobnym sposobem robiłem kadłub, ogólnie jest dobrze, podkład uwidocznił mi miejsca gdzie trzeba jeszcze poszlifować, szpary poszpachlować itp. Ale są miejsca takie jak na zdjęciach gdzie tak jakbym przeszlifował papier, wokół jest gładko a są plamy gdzie widać strukturę i włókna papieru. Nie wiem czy przeszlifować i nasączać to znów klejem czy zostawić i farba to pokryje i wyrówna (w co wątpię).



Pozdrawiam
Przemek

 
10-02-17 21:18  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.
Cały kadłub jeszcze raz przeszlifowałem, surowy papier znów zapaćkałem glutem a szpary i inne wgłębienia potraktowałem szpachlówką modelarską Wamod. Znów szlifowanie i podkładowanie i efekt jest jak niżej. Dla mnie super. Teraz dopiero wyszły jeszcze jakieś minimalne szparki itp więc jeszcze delikatne szpachlowanie będzie.



Działka już pomalowane na gotowo. Będę musiał tylko zmienić czarną farbkę bo ta się świeci jak psu kulki.



Tutaj jakiś dalmierz czy cóś. Barierka lutowana z drutu 0,2mm przy pomocy pasty lutowniczej. I pytanie do Was: jak zrobić taki celownik albo może gdzie kupić? Średnica 2mm.



Pozdrawiam
Przemek

 
26-02-17 21:09  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.
Gondole z silnikami jeszcze nie skończone ale pokazuję w jaki sposób je robiłem. Na razie wszystko psiknięte tylko podkładem.


Ktoś mi powie dlaczego projektanci wycinanek tworząc jakieś okrągłe kształty, w przeważającej większości, nie dają w środku punktu, krzyżyka jakiegoś oznaczenia środka okręgu?


Pozdrawiam
Przemek

 
26-02-17 21:47  Odp: [R] ZAKYNTHOS poduszkowiec 1:200
MiSza 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To fakt, niektórzy o tym zapominają ostatnio...

--
MiSza

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024