FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
13-01-17 09:59  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ja podposzycie wklejam klejem szewskim firmy Lab. W Łodzi kupowałem go m.in. na Retkini w sklepie na rogu Retkińskiej i Sprinterów oraz przy Górniaku na rogu Rzgowskiej i Sieradzkiej. Na pewno da się go dostać w innych sklepach i na pewno nie jest to jedyny klej który się nada. Ostatnio kupiłem klej polimerowy z Castoramy, ale jeszcze nie testowałem.

A co do butaprenu to mam pytanie do tych którzy wklejali nim podposzycie. Nie zdarzyło wam się nigdy, że butapren wsiąkł w papier i jego brązowy kolor przebijał przez karton?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
13-01-17 10:33  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kliminster, przyjacielu, trochę luzu... Nie zwróciłeś uwagi, że zdanie dotyczące roku wydania zakończyłem "śmieszkiem" ? Po co od razy wplątywać Boga do tak błahej sprawy?

 
13-01-17 11:03  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

>A co do butaprenu to mam pytanie do tych którzy wklejali nim podposzycie. Nie zdarzyło wam się nigdy, że butapren wsiąkł w papier i jego brązowy kolor przebijał przez karton?

Zdarzyło się. Dlatego podposzycia unikam (poza nielicznymi wyjątkami służy wg mnie tylko zapewnieniu komfortu psychicznego sklejającemu;-)).
Brązowe plamy przebijają przez poszycie w sytuacji kiedy poszycie jest zaimpregnowane lakierem nitro (lub innym opartym na rozpuszczalniku) a do przyklejenia podposzycia użyty zostaje butapren kiepskiej jakości - w moim przypadku był to Dragon, który jest bardzo "agresywny", mam wrażenie, że składał się głównie z rozpuszczalnika... Na moje oko zachodzi wtedy jakaś reakcja pomiędzy takim butaprenem, a lakierem którym jest zaimpregnowana wycinanka - tak jakby butapren przed wyschnięciem zdążył rozpuścić lakier. Kiedy lakier, który zdążył wsiąknąć w arkusz robi się znów wilgotny, zaczynają przez niego prześwitywać brązowe plamy po butaprenie. Lakier wysycha, plamy zostają...
W skrajnym przypadku zaimpregnowane wcześniej części podklejone tekturą za pomocą butaprenu i przyciśnięte książką po prostu się do tej książki przykleiły na lakier, którego użyłem do impregnacji. Od tamtej pory nie używam butaprenu dragona.

--
pozdrawiam
Piotr


 
13-01-17 11:24  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
kari   

... widzę, że relacja z budowy przerodziła się w kącik porad praktycznych, a chyba nie o to tutaj chodzi. ;-)
... oczywiście w każdej relacji można pytać mając wątpliwości , radzić się, itp. ale ta relacja jest wyjątkowa,
za chwilę będziemy świadkami zadawania pytania typu: czym rozcieńczacie akwarele do retuszu? ;-)
Rafael już na początku tematu (dziewiąty post) miał wątpliwości co do tej relacji, ... jak widać uzasadnione.

 
13-01-17 11:33  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Zdarzyło się. Dlatego podposzycia unikam

A nie lepiej unikać butaprenu? Model A-10 był  pierwszym w którym zastosowałem podposzycie praktycznie w całym modelu (nie licząc dwóch czy trzech segmentów z przodu i z tyłu) i od tamtej pory stosuję zawsze.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
13-01-17 11:39  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Butaprenu też unikam, jak z resztą wszystkiego co śmierdzi ;-) Chociaż niekiedy jest niezastąpiony. Jak pisałem, wg mnie podposzycie poza pewnymi wyjątkami niczemu nie służy, a robienie czegoś dla sztuki raczej sensu nie ma.

--
pozdrawiam
Piotr


 
13-01-17 12:12  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Akra, przyjacielu... ile do tego będziesz jeszcze wracał ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
13-01-17 12:17  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Kari właśnie tak moim zdaniem powinna wyglądać relacja, że zadaje się pytania i pokazuje jakie są tego efekty, a nie teksty typu "o jak ładnie skleiłeś", czy "szukam szczęki".

Przepraszam za OT.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
13-01-17 12:40  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To jest moj pierwszy model i pierwsza relacja i bardzo dziekuje wszystkim ktorzy mi pomagaja. Przykro mi Kari ze nie spelniam Twoich oczekiwan, ale jak juz wspomnialem to pierwszy model i pierwsza relacja, wiec chetnie zobacze taka wzorowa relacje najchetniej Twojego autorstwa.

--
Pozdrawiam
Radek

 
13-01-17 12:56  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Myślę,że większości z nas sprawia przyjemność pomaganie innym , zwłaszcza jak idzie o sklejanie modeli i dzielenie się własnym doświadczeniem. Relacja z budowy i pojawiające się na kolejnych etapach pytania są naturalnym powodem,by je postawić publicznie i uzyskać na nie odpowiedź.
Ja cenię sobie rady doświadczonych Kolegów i zawsze przyjmuję je z zadowoleniem.
Nie widzę w tym przypadku problemu.
Co innego personalne wycieczki i odległe odchodzenie od tematu.
Proszę zatem o unikanie zbędnych wpisów.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024