FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-01-17 13:06  [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,
spróbuję wrócić do wycinanek po 20 latach przerwy ;)
Wybór padł na zakupionego 23 lata temu A-10
Wtedy kleiłem bez retuszu, teraz spróbuję krawędzie retuszować. Nie wiem czy rzucam się na głęboka wodę czy nie, nie mniej proszę o wsparcie:)

Okładka wycinanki:



I żeby nie było, że nic nie zrobiłem, ale ostatnio kleiłem 25 lat temu, praca idzie powoli, pierwszy raz retuszuje i pierwszy kontakt z BCG. Papier jest bardzo chłonny, retuszując krawędź ciągnie mocno farbę i czasem rozlewa się. Fotel być może cały pomaluję... Zobaczę jak będzie wyglądał w całości.



I mam pierwsze pytanie apropo podklejania segmentów kartonem.... Czy podklejać tak jak autor przewiduje, czyli po wszesniejszym zwinieciu i sklejeniu segmentu czy na płasko podkleić segment i dopiero taki podklejony formować?

--

--
Pozdrawiam
Radek

Post zmieniony (14-01-24 19:14)

 
08-01-17 22:10  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Nie wiem sam czy robić na jedną wręgę, czy jednak tak jak w instrukcji.... Po prostu dawno nie wycinałem i nie wiem czy na rozruch nie będzie lepiej zrobić wszystko zgodnie z instrukcją a dokładnie niż kombinować i przekombinować?

A tak swoją drogą to czy to już jest regułą, że jak model jest na dwie wręgi to musi być nie równo, nawet jak obrabiamy je razem?

--
Pozdrawiam
Radek

 
09-01-17 21:23  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Okładka jest i absolutny początek wycinania w postaci niedokończonego fotela.
Hmm apropo piwoteki.... Nie wiedziałem, że w Łodzi tak prężnie działa kartonowa brać modelarska:)

Dorobiłem 3 słownie trzy segmenty od 21 a jest 1:47 - nie myślałem, że to tak wciąga a jutro do pracy;(

Parę razy poszły niecenzuralne słowa i ręka szła po butapren ale jednak póki co całość klejona BCG, jedynie podkleiłem wręgi na butapren.

Nie myślałem, że tak ciężko jest dobrać kolor retuszu....

kadłub będzie jednak na jedną wręgę, nie jest to takie trudne jak myslałem, jedynie przed kabiną i za zostawię na dwie wręgi.

A to fotki mojej pracy:








--

--
Pozdrawiam
Radek

Post zmieniony (14-01-24 19:16)

 
11-01-17 00:06  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuję za miłe słowa..... Dzisiaj tylko poprawiłem retusz dziobu, bo coś mi nie pasował i zrobiłem bardzo trudną dla mnie rzecz, mianowicie domieszałem wszystkie farbki które będą użyte podczas retuszu....

Myślałem, że szary to mieszanka bieli i czerni..... Jakież było moje zdziwienie jak okazało się, że aby uzyskać zbliżony szary do wycinanki musiałem zmieszać biały, czarny, czerwony, brązowy, zielony. Oczywiście biały w ogromnej przewadze ale mimo wszystko nie spodziewałem się takiej ekwilibrystyki z farbkami.

Dołączam zdjęcia zmieszanych farbk - moim zdaniem są ok chociaż przez strzykawki troszkę kolor się zmienia.



--

--
Pozdrawiam
Radek

Post zmieniony (14-01-24 19:18)

 
11-01-17 00:46  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie jest tak różowo. Też mam różnice w kolorach i wylewki tak, że nawet kawałki białego są widoczne:(

A co do retuszu to faktycznie zobaczymy dopiero jak pójdzie to na model, chociaż mieszałem farbki próbując z boku na wycinance.

--
Pozdrawiam
Radek

 
11-01-17 10:48  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tez czytalem gdzies ze retusz musi byc jasniejszy. I tak staralem sie dobrac te farbki.W strzykawkach to tempery i po wyschnieciu robia sie jasniejsze.
A swoja droga tempery nadaja sie do tego? Czy jednak lepsze typowe modelarskie? Chodzi mi tylko o retusz bo przy malowaniu modelu to domyslam sie ze farby wodne to slaba opcja.

--
Pozdrawiam
Radek

 
11-01-17 23:03  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czy robiąc na jedną wręgę, stosuje się faktycznie jedną wręgę, czy mogę skleić te dwie z sąsiednich segmentów i wspólnie oszlifować?
Ułatwiłoby mi to tworzenie środkowych segmentów przez które przechodzą dźwigary oraz wzmocnienia. Bo są one przyklejane do wręg. A jak odejmę po jednej wrędze z każdej strony segmentu to odległości między nimi się zwiększą:(

--
Pozdrawiam
Radek

 
12-01-17 12:59  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bardzo istotna uwaga :)

--
Pozdrawiam
Radek

 
12-01-17 23:08  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W opisie budowy cztery największe środkowe segmenty należy od środka podkleić kartonem. Do tej pory kleję BCG, ale zauważyłem że nawet mała ilość kleju powoduje lekkie falowanie kartonu i trzeba to usztywniać na różne patenty do wyschnięcia . Czy podklejać segment kartonem na BCG czy tutaj jednak zrobić to butaprenem. Boję się że przy tak dużej powierzchni może pofalować się cały segment.... Co proponujecie?

--
Pozdrawiam
Radek

 
12-01-17 23:30  Odp: [R] A-10 Thunderbolt II, MM 5-6/1994
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Uffff dzięki - podkleję w takim razie butaprenem.... A ten polimerowy zapachowo też taki śmierdzący jak butapren czy to bezwonna alternatywa?

--
Pozdrawiam
Radek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024