FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
28-12-16 21:04  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Jak zwykle przepiękne wykonanie i świetny pomysł na dioramkę. Jedynie ta odległość między samolotami, no ale żeby było wiarygodnie to byłoby więcej nieba niż samolotów... Super...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-12-16 21:30  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dziękuję Panowie. Skoro latają, to lecimy

Viking BB, Wojtek, Kilminster,
taki właśnie był cel (podobnie jak poprzednich dioram), ilustracja w 3D epizodów historii. Może to choć część latorośli odciągnie na chwilę od tych mesendżerów i innych fejsów komórkowych ;)

Halogen
no jakże bez okopceń, muszą być, a że takie są, to pewnie takie były :) jednak z niczego nie ściągałem, to własne domysły.
Nie za bardzo mogę już poprzesuwać modele, poza tym gablota jest i tak już spora (nie umiem w grafikach obrócić tymi śmigłami)
Czytałem, że podczas walki, P-38 zawadził o samolot przeciwnika, więc. powiedzmy, że to tuż przed...

QN
Żadne czepiaistwo, tylko rzeczowa Twoja uwaga. Masz oczywiście rację. Tak się zapamiętałem, że niepotrzebnie skleiłem na styk drugą część owiewki. Następna będzie już prawidłowa, obiecuję.

Kalafior,
zdjęcia nieco wyciągają kolory, w rzeczywistości Japończyk jest nieco bardziej pastelowy. Zresztą, sam nie protestował, a to oznacza, że mu to nawet pasuje w takim towarzychu :)

Windus,
tak, dioramka była w Przeciszowie w ramach wystawy pozakonkursowej.
Pytasz w jaki sposób? Żadne sekrety. pomimo, że już o tym opowiadałem, to wolałbym pozostawić te wywody u siebie, stąd chętnych poprzynudzam:

Sprawa podstawowa, to akceptacja celów, czyli prostych pięciu zasad, o których zupełnie niedawno opowiadałem na tym forum.
Zacząłem od nich i na nich skończę. Tylko wydaje się, że są takie proste i oczywiste. Jednak, ich konsekwentne stosowanie może dać dobre efekty.
Powiem tylko, że każdy ma prawo do własnych rozwiązań, i jeżeli cieszy, to co robimy, jest ok, to najważniejsze. Kto chce, może jednak postawić kroczek mały dalej, ale tylko kto chce.
Pytasz, więc odpowiadam.

Arkusze przed wycięciem maluję kaponem, małym wałkiem 2 razy (tylko nadruk) bez rozcieńczania.

Wariant 1
1) Po wycięciu segmentu (gdzie jest możliwe i potrzebne, obcinam linie obrysowe), łączę segment w walec (wpierw jednak, po wycięciu odrysowuję kształt segmentu na brystolu, zwracając uwagę na układ włókien- będzie potrzebny w wariancie nr 2).
2) Fazuję krawędzie szlifując delikatnie (od niezadrukowanej strony) pod skosem, kawałkiem drobnego papieru ściernego.
3) Na tym etapie można zaretuszować krawędzie kolorem o 2-3 tony jaśniejszym od poszycia (ale ostatnio unikam retuszu).
4) Przyklejam pasek łączący (ten z ząbkami) - mocnym klejem – polimerowym od spodniej strony krawędzi segmentu.
5) Teraz cała tajemnica :) smaruję BCG wystający pasek łączący oraz wewnętrzną stronę sąsiedniego segmentu na głębokość około 2 mm. Czekam, aż klej całkowicie wyschnie- To WAŻNE.
6) Wklejam wręgę (klejem polimerowym) ale ma ona wchodzić z b. lekkim oporem, nie ciasno!
7) Nasuwam segment na ten z paskami (na sucho!!). I tutaj jest ryzyko. Jeżeli opracowanie jest dobre, segmenty powinny pasować z lekkim oporem. BCG dodatkowo ścieśnia całość.
8) Teraz kolejna tajemnica :) - nakładam na łączenie niewielką ilość BCG i dociskam łączenie płaską stroną pęsety do czasu spojenia krawędzi - podporą ma być wręga!!. Tak należy postępować odcinkami po około 1 cm z dociskiem lekko segment do segmentu. W końcowej fazie nadmiar BCG można usunąć rolując go (jeżeli jest suchy) lub wytrzeć wacikiem.
9) Gdy BCG i połączone krawędzie całkowicie wyschną (to ważne), rozsmarowuję niewielką ilość cyjanoakrylu po łączeniu gładkim prętem (odcinkami po około 1 cm).

Wariant 2.
1) Po sklejeniu w walec danego segmentu (wg pkt 1-3 powyżej), wklejam do wewnątrz podposzycie (stosując klej polimerowy) z odrysowanego kawałka brystolu. Owo podposzycie wpierw formuję i kształtuję (jeżeli jest konieczność) np. kulką na tekturce piwnej,
ale
2) Podposzycie należy wysunąć poza krawędź segmentu o około 2mm – co będzie wykorzystane jako pasek łączący dla kolejnego segmentu (wcześniej należy naciąć ząbki).
3) Teraz wykonujemy pozostałe czynności z pkt 5 - 9 (bez pkt 4).

Poza wariantem nr 1 i 2, tam gdzie jest to możliwe, stosuję łączenia poszczególnych segmentów bez wstępnego sklejenia ich w walec. To daje najlepszą kontrolę nad dobrym łączeniem krawędzi ale wymaga pewnej wprawy.
Zdarza się też, że łączę segmenty jedynie klejem polimerowym, co daje dobre efekty.

Każdą z metod wypracowuję drogą prób, jednak starając się unikać błędów. To kwestia dość gruntownego przemyślenia każdego kroku i wielokrotnych przymiarek przed przyklejeniem, czyli elementarz każdego z nas, modelarzy.
Trzeba też powiedzieć, że to co powyżej opisałem może, a nawet powinno ulegać modyfikacji uwzględniając generalną zasadę ciągłego doskonalenia i szukania najlepszych rozwiązań prowadzących do celów, o których wspomniałem na początku tego przydługawego opowiadania.
Kto chce może sobie skorzystać i popróbować, kto chce.

--

Post zmieniony (28-12-16 21:36)

 
28-12-16 22:00  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Świetny model ale pod modelem powinno być lustro.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-12-16 08:09  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Art miałem zadać Ci szereg pytań ale na wszystkie już odpowiedziałeś. Zacząłem kleić poszycie podobnie jak Ty ale po przeczytaniu tego wątku wiem, że muszę sprawdzić Twój sposób. Dla mnie opis rewelacyjny. Drugi raz w życiu wydrukuje sobie czyjąś radę i zawieszę nad biurkiem.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
30-12-16 17:11  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Piękne wykonanie tylko...tytuł wielce mylący, który może sugerować, że ostatni lot admirał odbył myśliwcem "Zero" a nie jako pasażer bombowca Mitsubishi "Betty".
Jeżeli już to raczej atak na eskortę samolotu w którym leciał admirał.

 
02-01-17 14:46  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ależ owa Betty jest, nawet ją widać w dolnym narożniku :)
To tak jak u Bruegel'a w "Upadku Ikara", główny teamat jest przygnieciony przez scenki rodzajowe.

Oczywiście wątek walki myśliwców jest tylko pretekstem do głównego wątku tj. opowieści o roli admirała Yamamoto w konflikcie Japonii z USA podczas II WŚ.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
03-01-17 14:23  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Art, szczerze gratuluję zarówno modeli jak i pomysłu na dioramę, bo takie rzeczy ogląda się z prawdziwą przyjemnością :-)

 
04-01-17 19:44  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Fantastycznie wykonany model! Chyba jedyna uwaga jest taka, że klapy samolotu raczej nie powinny być otwarte - wg. mojej wiedzy Zero nie posiadał tzw. klap bojowych, a jedynie te służące do startu/lądowania.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
05-01-17 15:33  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Pewnie masz rację z tymi klapami. Wstawiłem je otwarte, aby coś tam dodać na płaskim dnie...

Natomiast z pewnością usunięcie dodatkowego zbiornika paliwa przed walką jest ok, zwłaszcza przy P-38, co wyczytałem w relacjach z walk.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
05-01-17 16:48  Odp: [G] A6M3 Zero-A.Haliński nr 4-2011- cz.2 Ostatni lot admirała.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tak, brak zbiorników paliwa jak najbardziej na miejscu - piloci odrzucali je kiedy tylko uświadamiali sobie że czeka ich walka.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024