FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
02-01-17 19:22  [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Wszelkiej pomyślności dla Was koledzy modelarze i waszych rodzin , życzę wam w 2017 roku. Andy.
A teraz coś z innej beczki, otóż, trafiłem na ciekawy model, dokładnie skany z ksero.
Jest to AN-24 w barwach PLL LOT-u.
Moje zapytanie, czy znacie to wydanie, może ktoś coś przybliży szerszej publiczności ???
Piszcie, zawsze warto podzielić się wiadomościami. Wszak nie kosztuje to nic.
Ot , dobra wola.
Pozdrowienia i inne wyrazy,
Andy, wasz kolega.....


Post zmieniony (02-01-17 19:33)

 
02-01-17 19:24  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....ndy
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Skany z ksero ?
Dobrze że najpierw nie odrysowane ołówkiem przez kalkę :-)

A tak pomijając jakość Twojego "modelu" to pierwsze słyszę.
A co to za wydawnictwo, skala, rok wydania ?

 
02-01-17 19:33  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Sam nie wiem, dlatego pytam na forum.
Nie wygląda na kopię z DDR-owskiego Kranich Modellbogen.
Tak, to skan z ksero, wygląda na lata 90-te.
Zawsze warto pytać, uczymy się całe życie.

 
02-01-17 19:49  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

No teraz to inna rozmowa.
Fajny :-)
Nie mam pojęcia skąd to jest, może to być przerysowany po prostu model z jakiegoś niemieckiego wydawnictwa albo jakaś domowa robota. Coś podobnego widziałem kiedyś z Bismarckiem.
Jakbyś go zaczął kleić, to z wielką przyjemnością pooglądam - uwielbiam takie kartonowe starocie :-)
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
02-01-17 19:57  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Weteran   

To drodzy koledzy pozwólcie trochę prehistorii modelarstwa kartonowego w Polsce.

W latach 80. po Polsce krążyły takie domowe opracowania. Większość, jeśli nie wszystkie, były autorstwa p. Sobczaka (znanego Wam zapewne z kilku modeli z MM), który na co dzień chyba działał w chorągwi harcerskiej w Białymstoku i z myślą o niej produkował te opracowania. Jeśli przewertujecie roczniki "Modelarza" (nie Małego Modelarza) to znajdziecie m.in. zdjęcie jego modelu pancernika Richelieu w skali 1:200, kiedy jeszcze nikomu się w MM taka skala nie śniła. Ja sam mam w swoich zbiorach m.in pancerniki Yamaschiro, Bismarck czy krążowniki Ajax i Chokai. A były też i samoloty. Modele jak na dziś słabe, opracowane z myślą o samodzielnym pomalowaniu, ale przy tej skali i tematach w owych czasach odlot. Ponadto w tamtych latach krążyły po Polsce kopie światłoczułe (nie było przecież ksera) wycinanek zachodnich. Miałem ich kilkadziesiąt, sprowadzonych m.in. od znanego z kilku modeli w latach 90. autora okrętów zrobionych dla Modelcardu. A miał tez w ofercie plany żaglowców historycznych i to mnie najbardziej wtedy kręciło. Dziś wiem, że robił przeróbki z planów zachodnich. Ale wracając do Pana Sobczaka wtedy to było coś rewelacyjnego. Myślę, ze gdyby w MM mógł dostać za swoje projekty realne pieniądze, to te opracowania byłyby w oficjalnym obiegu.

Stare dobre czasy. Kto dziś pamięta uczucie, gdy w kioskach pojawiło się coś innego od MM jak np. Curtiss Hawk w opracowaniu p. Baczkowskiego pod szyldem Wyd. Mata. A dziś nie brakuje modeli, tylko gotówki.

Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku!

Wojciech

 
02-01-17 21:23  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Takie były czasy. I prawo. Wtedy to nie było piractwo. Pamiętacie ogłoszenia w czasopismach? Handel kopiami był powszechny. Dopiero później wprowadzono regulacje prawne.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
03-01-17 00:05  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Cypis2012   

Jak napisał Weteran w latach 80-tych można było kupić odbitki światłoczułe modeli samolotów. W tamtych czasach było to prawie jedyne źródło pozyskania modeli Messerschmittów czy Junkersów. Jak napisał Weteran były to modele przerysowywane ręcznie pewnie z jakiś zachodnich opracowań do samodzielnego pomalowania, jak pamiętam asortyment był dosyć spory (20-30 modeli, np. Bf-109 w różnych malowaniach) Kupowałem je od Gościa z Warszawy lub Pruszkowa. Głowy nie dam, ale coś kojarzę , że jego nazwisko było takie samo jak właściciela znanego sklepu modelarskiego kiedyś z Pruszkowa , a teraz z Warszawy. Ogłoszenia o sprzedaży modeli były w Modelarzu, Małym Modelarzu lub Skrzydlatej Polsce , teraz już nie pamiętam. Może ktoś ma stare numery to można to zweryfikować. W tamtych czasach to była rewelacja.

Cypis

 
03-01-17 00:15  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Pogrzebałem trochę w internecie, prawdopodobnie ten kreślony ręcznie model AN-24 to
dzieło autorstwa Jerzego Sobczaka z Chojnowa, autora wielu innych modeli.
A tak na marginesie, ciekaw jestem innych jego opracowań, w szczególności samolotów.
Jeśli posiadacie inne takie ksero zabytki, podzielcie się z nami tą wiedzą.
Na fotkach Pan Jerzy Sobczak ze swoimi modelami kartonowymi. Fotki wyszperane w necie.

 
03-01-17 00:31  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
Weteran   

Jeśli się dokładnie przyjrzeć temu co mam w swoich zbiorach to widać, ze prowadzona była jakaś oficjalna numeracja przez p. Sobczaka. Na liście z której wybierałem wtedy było przynajmniej 50 pozycji. Kopi światłoczułych też miałem ok. setki. Dziś resztki mi zostały. Sporo wtedy skleiłem, dziś szkoda, ale w tamtych czasach, gotowy Focke Wulf 190 ze swastyką, w 1985 r. to robiło wrażenie na oglądających (mimo, ze pomalowany dziwnymi farbami np. do butów, bo innych nie mogłem kupić w kryzysie). A miałem wtedy 12 lat.

Fajnie byłoby odtworzyć tamte spisy. Poszukam w swoim archiwum, powinno coś się zachować. Ale sporo tego wtedy krążyło i chyba żaden zachowany spis nie obejmował wszystkiego.

 
03-01-17 08:52  Odp: [P] czy ktoś z Was pamięta ....
kari   

andy napisał: "... Jerzy Sobczak ze swoimi modelami kartonowymi."

... ze swoimi projektami czy przez siebie tylko wykonanymi?

... nie wiem jak jest z tym żaglowcem, ale rozumiem, że foto z "Halnym" to jedynie
wykonana przez p. Sobczaka jednostka ratownicza, bo jeśli chodzi o projekt, to ten
jest raczej autorstwa p. S. Jakuć (i to przeskalowany).

...nie wiem czy to są wszystkie projekty p. Sobczaka, ale nie ma tam tych modeli ze zdjęć:
http://wsmk.konradus.com/f1aut.php?autor=sobczakjerzy
--------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024