FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
02-01-17 17:51  [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

MT-LB został skonstruowany jako ciągnik artyleryjski przeznaczony do holowania armat przeciwpancernych T-12 kalibru 100 mm. Z czasem zaczęto wykorzystywać w roli transportera opancerzonego. Przyjęto go na uzbrojenie w 1964 roku i od tego czasu na jego podwoziu  zbudowano także szereg innych pojazdów, zarówno pomocniczych jak i bojowych. MT-LB używane były przez wojska radzieckie w wojnie afgańskiej, a po upadku ZSRR były wykorzystywane niemal we wszystkich głównych konfliktach zbrojnych w obszarze post-sowieckim. Znaczne ilości MT-LB zostały dostarczone przez ZSRR do państw członkowskich Układu Warszawskiego i krajów neutralnych, np. do Finlandii i Iraku. Nadal wykorzystuje się je w wielu regionalnych konfliktach. Od połowy lat  80-tych bez uzbrojenia jest używany w gospodarce na dalekiej północy Rosji.  

MT-LB jest produkowany w Polsce przez HSW. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego znajduje się kilkaset pojazdów o różnym przeznaczeniu wykorzystujących podwozie MTLB. 

Model przedstawia pojazd w wersji bazowej. 

Dwa krótkie filmiki z MTLB: 
https://www.youtube.com/watch?v=AHEquAudJ6A&list=PL38A7-B7ZNFRA8QWKGvMi77qpxyxLCATS&index=8
https://www.youtube.com/watch?v=PBTU66RZJSo&list=PL38A7-B7ZNFRA8QWKGvMi77qpxyxLCATS&index=15
 
W końcu zmobilizowałem się i postanowiłem odkurzyć jeden z "pułkowników", czyli skończony (chyba) projekt z przed lat (2012) - ciągnik artyleryjski MTLB. Wydaje mi się, że mam go całkowicie rozwiniętego, ale wszystko wyjdzie w praniu.  

Model z założenia ma być kompletny, czyli z pełnym wnętrzem, silnikiem i z otwieranymi wszystkimi włazami i pokrywami. Mam komplet dokumentacji serwisowej + katalog części ze sklepu. U nas to pojazd wojskowy z wielkimi tajemnicami (!) natomiast u naszego brata ze wschodu to również pojazd cywilny do poruszania się po Syberii więc dokumentacja jest ogólnie dostępna. Ponieważ pojazd ma dużo włazów i pokryw to jest sens robienia go z wnętrzem bo będzie można wszystko zobaczyć. Co do malowania to jeszcze nie do końca mam pomysł. Są właściwie dwie opcje: 1- standard zielony, 2 – cztero-kolorowe kamo ala NATO jak dzisiejsze pojazdy w naszym wojsku. Problem jednak w tym, że w wersji podstawowej było u nas tylko kilka pojazdów.  

Tak projekt wygląda na renderach. 
 
 
 

Sklejanie nie będzie w określonej kolejności ponieważ muszę w boju sprawdzić co musi być sklejone jako pierwsze co może być później. Nie kleiłem do tej pory pojazdów z wnętrzem. Na pierwszy ogień idzie silnik. Co prawda będzie on widoczny tylko z góry, ale fajnie będzie go mieć zrobionego w całości. 

Silnik z projektu wygląda tak: 
 

No i pierwsze cięcia i części: 
 

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
03-01-17 00:27  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Udało mi się dziś jeszcze wymordować kolektory wydechowe: 
 
 
Chyba udało mi się wstrzelić z tematem :) Co do malowania to jak pisałem decyzja jeszcze nie zapadła. Wybiorę może coś z tego: 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/201512/5684cd23d8c0b.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/201512/5684cd2587fde.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/201512/5684cd26e3020.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/201512/5684cd3625f3b.jpg

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
03-01-17 16:12  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Prawdę mówiąc mam wstępnie przygotowane "polskie" malowanie i najprawdopodobniej takie finalnie będzie jeśli szczęśliwie pojawi się ten model w wersji papierowej. Właściwie to chyba dałoby się zrobić w dwóch malowaniach, ale wymagałoby to dodatkowych najprawdopodobniej dwóch dodatkowych arkuszy z elementami poszycia i innych elementów bo je trzeba by powielić (wszystko co powyżej gąsienic). Finalna liczba arkuszy musi być wielokrotnością 4. Ale to też ewentualny temat do rozmowy w przyszłości. Zobaczymy. Pewnie jak będę ten model malował dla siebie to otrzyma inne malowanie :) Malowanie z czysto zielonym kolorem to trochę nudne.

Z tego co się na szybko doszukałem to MTLB jest produkowany w Charkowie (teraz Ukraina), w Stalowej Woli i gdzieś w Bułgarii. Był skonstruowany w ZSRR, czyli faktycznie powinien być nazywany "radziecki” (jakoś nie leży mi używanie "sowiecki”) a nie "rosyjski”. Tutaj zgoda.

Ta podstawowa wersja MTLB jest najlepiej udokumentowana - są rysunki, dokumentacja fabryczna i eksploatacyjna, katalogi sklepowe itd. I dlatego ją narysowałem. Ponieważ jest to prosta konstrukcja i podatna na modyfikacje to są dziesiątki jego modyfikacji i wersji. Nasz Kroton czy radziecki 9A34 są bardzo ciekawe.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
04-01-17 01:12  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dorobiłem filtr powietrza i zacząłem sklejanie osprzętu: 
 

Żeby chwilę odsapnąć od silnika skleiłem jego osłonę: 
 

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
04-01-17 23:39  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

@Endrju: do wycinania nitów używam przerobionych igieł do strzykawek. Igła jest odcięta krótko i zaostrzona od zewnątrz. Mam dobrane druciki do wypychania nitów z igły. Robię po 5-10 nitów i wypycham drucikiem.


--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
05-01-17 10:27  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dorobiłem resztę osprzętu i wszystko połączyłem razem. Brakuje jeszcze rur od kolektorów wydechowych do tłumika, ale sam silnik jest gotowy. Pewnie jeszcze dołożę później klika "przewodów", żeby wyglądało lepiej. Mój pierwszy sklejony silnik i jestem z niego zadowolony:


Teraz chyba zacznę sklejać "deskę rozdzielczą".

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
09-01-17 00:15  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dorobiłem ścianę osłony silnika łącznie z wentylatorem: 
 

Powstaje też "deska rozdzielcza": 
- projekt:  
 
- model: 
 

@Mrówka: problemem jest jak zawsze czas :(

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
09-01-17 23:55  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dziś powstała tylko radiostacja: 


--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
11-01-17 00:16  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dorobiłem główną tablicę na "desce rozdzielczej", pedały i dźwignie: 
 

Mam też gotowe siedzenia przednie: 
 

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
12-01-17 23:31  Odp: [R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Pora było zabrać się za spód kadłuba. Na razie będą tylko oklejki wewnętrzne kadłuba. Poszycie zewnętrzne dokleję jak już środek będzie gotowy. Na początek podłoga i ściany boczne. Na podłodze są tunele i obudowy wałków skrętnych. Obudowa silnika pasuje do tuneli i otworów w dnie i boku kadłuba. Zrobiłem też tunel wału napędowego. 
 
 

Obudowa silnika i sam silnik jest na razie niedoklejony. Będą malowane osobno. 
 

Teraz kolej na kolejną drobnice z wnętrza.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024