FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
19-12-16 19:29  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

"No ładne CACKOOO..."
Moje gratulacje, bo model jest wart uwagi :-)

 
19-12-16 21:59  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bardzo fajnie sklejony model. Świetnie dobrany retusz, zwłaszcza "czarnego" koloru na okapotowaniu silnika, czy torpedzie.
Gratulacje.
Z propozycji na przyszłość: popróbuj odważniej wyoblać oklejki (osłona silnika), aby przejścia były płynniejsze.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
20-12-16 01:15  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Mire-chan   

Brawa za bardzo ładne wykonanie!

--
---------
Volenti non fit iniuria

 
20-12-16 04:33  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Tomku, model nie był sklejany w całości BCG. Używam tego kleju prawie do wszystkiego ale momentami musiałem korzystać z innych specyfików. Miało na to wpływ między innymi pogorszenie właściwości klejących na częściach pokrytych caponem. Dla przykładu - krawędzie łopat sklejałem klejem wikolowatym. Rozwarstwiony karton pokryty caponem zupełnie nie chciał współpracować z BCG. Do tego naprężenia przy skręcaniu łopat były zbyt duże żeby chiński specyfik to wytrzymał. Kolejny przykład - oklejka kadłub-skrzydło. Tu naprężenia były jeszcze większe. W tym przypadku oprofilowanie zostało przyklejone punktowo klejem cyjanoakrylowym podobnie jak owiewki przyklejane do kadłuba. Tam też musiałem trochę ponaciągać/ponaginać. Tam gdzie naprężenia są małe albo nie ma ich wcale - BCG :). Wyjątkiem są wręgi wklejane w segmenty butaprenem - tu wolę mieć pewność, że nic się nie zniekształci.

Art, z tym kształtowaniem nie chciałem przesadzić. Nie potrafię wyczuć momentu, w którym oklejka zaczyna się marszczyć dlatego części wyoblałem bardzo delikatnie. Mógłbyś opisać jak Ty to robisz? Myślę, że skorzystałbym nie tylko ja :)

Cieszę się, że Kasia wywołuje pozytywne emocje. Pozdrawiam! :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
20-12-16 07:39  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Ładną Kaśkę Waćpan popełniłeś :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-12-16 10:17  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Sprawa z wyoblaniem jest dość prosta ale faktycznie, trzeba uważać, aby nie pozaginać oklejek.
W celu uniknięcia powyższego, należy wyoblać na czymś miękko-twardym. Ja używam zwykłej tektury piwnej (jedna lub dwie warstwy).
Jest stosunkowo plastyczna ale z drugiej strony daje twardą podstawę do wyoblania bez wgnieceń.

Po wyobleniu oklejek w sposób zakreślony powyżej, sklejam poszczególne pierścienie stosując paski łączące.
Następnie wklejam pomiędzy te paski (od wewnętrznej strony) odpowiednio przycięte podposzycie z brystolu.
Następnie wyoblam kulką cełe okapotowanie na tekturce piwnej. W ten sposób można uzyskać jednolite przejścia łączeń niemal bez uskoków, tak jak np. w tym "przedpremierowym" japończyku:

.

Ten sposób wyoblania stosuję nie tylko przy pierścieniach okapotowania silników gwiazdowych, ale do uzyskania płynnych przejść całych segmentowo połączonych oklejek kadłuba, jak np. w moim P-38, czy Centauro.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
20-12-16 17:25  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Nawet przez myśl nie przeszło mi, że można wykorzystać do tego celu tekturę piwną. Całe szczęście mam jej spory zapas kupiony z myślą o ewentualnym skoku w bok i romansowaniu z jednostką pływającą - na pewno przetestuje sposób opisany przez Ciebie. Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem :). A samo "Zero" - wygląda ślicznie!

 
20-12-16 17:51  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Katarzyna jest Wielka. A do Art-a, nie dobijaj przeciętnych modelarzy bo taki zawiły wykład dałeś jak w Zmiennikach żona prezesa Spółdzielni Borów Tucholskich koleżance na temat parzenia herbaty.

 
20-12-16 19:07  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Art - przy 2 pierścieniach lepszego efektu w standard się nie osiągnie - ilość rzutuje na wygląd ostateczny - tu 2 to o 1 za malo ale nie róbmy zagadnienia - fajnie to W Baczkowski pociął np w Neuporcie 17

 
21-12-16 08:26  Odp: [G] Nakajima B5N2 "Kate" z Kartonowej Kolekcji
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Do kolegi ABC - jak pytają, więc staram się odpowiadać, a że sprawa prosta jest, to też wskazałem we wstępnie do opisu ;)

Modellot1, moim zdaniem nie ma zanczenia, czy jest to jeden czy dwa segmenty, wąskie, czy szerokie. W każdym przypadku da się je wyoblić, jak w poniższym, przytaczanym już przykładzie (nie mam innych pod ręką, pozostałe można wygrzebać w moich galeriach):



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024