FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 9Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
22-12-16 23:56  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

No proszę, tyle jestem na kartonworku, a tego nie widziałem. Dziękuję!

Tymczasem rozpocząłem układanie poszycia na podwodnej części kadłuba. Pierwsza przymiarka na sucho - i krawędź dwóch sąsiadujących elementów różna o 1mm z każdej strony:


Trochę przyciąłem tu, trochę dodałem tam i jest ok

Niech was nie martwią te białe mazy - będą one zamaskowane suchymi pastelami.
To werniks jakiego użyłem do zabezpieczenia papieru :(

Te suche pastele najprawdopodobniej będą ratowały cały model, ze względu na różnice kolorów na arkuszach. Otóż burty są dwukolorowe, nadbudówka i pokład mają jeszcze inny odcień, zaś hangary - niemal niebieskie...
--

Post zmieniony (23-12-16 00:02)

 
23-12-16 22:00  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Prace nad poszyciem kadłuba zostały zakończone, więc mogę się teraz trochę żalić.

Otóż, okazało się, że elementy poszycia mają zapas szerokości i każdy element należy pasować indywidualnie:


W instrukcji ani słowa o tym jakże doniosłym fakcie, zwłaszcza że dziobowy element - co pokazałem wcześniej - takiego zapasu nie ma.
Elementy szkieletu - dziobową krawędź wzdłużnicy fazowałem - w instrukcji nie ma o tym wzmianki, ani też sama część nie posiada podwójnej linii krawędziowej która by wskazywała na konieczność fazowania. Może to mój błąd?
Dodatkowo, poszycie w części dziobowej jest jakby od innego modelu. Rozumiem teraz, dlaczego nie widziałem tego modelu sklejonego bez udziału szpachli i farby.
Pomimo tych przeciwności, efekt good/just satisfactory:





--

Post zmieniony (23-12-16 22:01)

 
24-12-16 13:19  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Walki z materią ciąg dalszy. Pokład dociągnięty do rufy:


Pokład dociągnięty do rufy i dziobu:

Brakuje jakieś 1.5mm

Żeby choć zapas koloru był, to problem błahy. Teoretycznie, można wykorzystać podklejenie cz. 15 (łamacze fal/listwy przeciwbryzgowe na burtach dziobu) ale... tak słusznie się domyślacie: szary kolor ma inny odcień niż pokład.

Wobec tego, pociąłem listwę odbojnicy cz.14 i dokleiłem do krawędzi rufy:


Dopasowałem i pokład uratowany:



Wesołych Świą, niech Wam się klei w życiu i modelach!

--

Post zmieniony (24-12-16 13:20)

 
26-12-16 17:34  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Nie bardzo zrozumiałem ideę jaka przyświecała autorowi, aby odbojnicę wzdłuż burt wykonać z 6 (!) półtoramilimetrowej szerokości pasków naklejonych jeden na drugi.
(przy okazji - są one zamienione stronami, elementy prawe są lewe a lewe - prawe)

Po prostu wziąłem arkusz tektury piwnej, wyciąłem pasek właściwej szerokości z fazowaną krawędzią i przykleiłem pod krawędzią burty. Cz. 14c nie przyklejałem od spodu odbojnicy, bo kawałek tej części zużyłem przecież na ratowanie pokładu. Poza tym, ten element dodałby niepotrzebnej grubości do listwy odbojnicy. W rzeczywistości były wąskie



zaś w modelu wyglądają na przeskalowane w górę i przez to zbyt szerokie:


Zawsze były postrzępione, zgniecione i porozrywane, a metalowy wzdłużny płaskownik - zardzewiały i pogięty.

Post zmieniony (26-12-16 17:39)

 
26-12-16 18:41  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Wybrałeś zdjęcie jakiegoś egzemplarza ze zmasakrowanym dziobem.
Ja kilkakrotnie oglądałem z bliska Osy w drugiej połowie lat 80-tych, dzięki uprzejmości Ligi Morskiej.
Osy miały już dodatkowe wyrzutnie rakiet Strzała 2M przed tylnym działkiem i stojąc w porcie robiły wrażenie zadbanych - marynarze ze służby zasadniczej pracowicie je pucowali, odmalowywali i w razie potrzeby prostowali młotkami pogięte blachy.

Co do modelu dobrze Ci idzie - Aleluja i do przodu!

--
Sklejam, bo lubię...

 
26-12-16 19:00  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Właśnie tak wyglądały te okręty i tak je pamiętam z końcowego okresu ich służby w połowie lat 2000.

Zauważyłem właśnie, że model ma numer burtowy 433, ale na kołach ratunkowych widnieje 432. Czyli akurat taki jaki mam zamiar zbudować... co za przypadek :)

--
imagination+extrapolation

 
26-12-16 19:04  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tutaj ten sam okręt tylko ujęcie od burty. Sądząc po otoczeniu, a zwłaszcza ORP Kaszub przy molo i pięknie powiewającej banderze - foto wykonane w niewielkim odstępie czasowym od poprzedniego:


--

Post zmieniony (26-12-16 19:05)

 
26-12-16 19:35  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Tak... W połowie lat 2000 to Osy służyły głównie do wystrzeliwania celów dla przeciwlotników...

--
Sklejam, bo lubię...

 
26-12-16 19:37  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tomek, model jak model. Raz wychodzi lepiej raz gorzej. Czasopochłaniacz :) zobacz lepiej co Mikołaj przyniósł pod choinkę:

Takich rzeczy już niemal nie ma...

--
imagination+extrapolation

 
26-12-16 19:51  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Fajny Mikołaj. U mnie był Gwiazdor ...

--
Sklejam, bo lubię...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 9Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024