FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8 
30-10-16 10:22  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Odnośnie nożyczek, jeszcze dwa słowa jeśli można.
Nożyczki Fisakars których obecnie używam nie zostały przeze mnie nabyte ze snobizmu czy podobnego powodu, szczerze mówiąc nie wiem co to za firma bo nie miałem styczności z jej produktami poza szpadlem ;-) po prostu je dostałem.
Wcześniej używałem Olfy SCS-3 i po początkowym zachwycie jej ząbkowaniem wróciłem do wcześniej używanych nożyczek z Obi marki Lux-Tools. Ząbki Olfy powodują że papier spod nich "nie ucieka", ale jednocześnie uniemożliwiają poprawki cięcia. Nie da się nimi, a przynajmniej mi się nie udaje, odciąć paska szerokości ~0,1-0,2 mm co było możliwe i jest Lux-Toolsami i Fiskarsami. Lux-Toolsy do tej pory są ostre i bez luzów przez co dalej mogą mi służyć, ale jednak Fiskarsy przebijają na razie wszystko co do tej pory używałem. Bardzo ostre i precyzyjne mimo nie najmniejszych gabarytów. Olfa służy obecnie głównie do wycinania wstępnego części z arkusza kartonu i z tektury. Fiskarsów używam tylko do cięcia kartonu i papieru.

Wybór farb, kleju i narzędzi to sprawa wielce indywidualna, na razie jesteś skazany na rady innych, a jak sam spróbujesz to na pewno stworzysz własny zestaw którym będzie Ci się dobrze pracować.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-10-16 11:36  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ceva z tego co wiem, Fiskars to taki mercedes wśród nożyczek, osobiście ich nie uzywałem, ale jestem w momencie wymiany, więc chyba sobie fiskarsa kupię, bo jednak jakość i precyzja cięcia to podstawa,

makab - co do Vallejo, dostałem je w sklepie modelarskim ale bardzo się do nich przyzwyczaiłem i właściwie nie próbowałem żadnych innych, dla mnie są bardzo wygodne w użyciu i mają bardzo praktyczny dozownik, którym mozesz zaaplikować do pojemniczka tyle farby ile potrzebujesz, no i wystarczają na długo... kiedyś eksperymentowalem jeszcze z olejnymi humbrola, ale do retuszu zdecydowanie odradzam,

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
30-10-16 12:00  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Chyba nawet wiem o jakich nożyczkach mówi ceva i nawet takowe posiadam :-))



Mało jednak ich używam, większość części wycinam skalpelem olfy.

 
30-10-16 12:11  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Zbin, niestety mam inne.


--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-10-16 18:06  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Ponownie witam wszystkich i bardzo dziękuję za porady oraz za Waszą cierpliwość do moich pytań ;)
Wygląda no to, że będę musiał udać się do jakiegoś marketu budowlanego celem zakupu nożyczek Fiskars. Może będą one solidniej wykonane niż sekator w/w producenta, który rozleciał się po krótkim użytkowaniu ;)
Nie zastanawiałem się jeszcze jaki model wziąć na początek. Na wszystkich forach początkującym zaleca się coś z ‘Kartonowej Kolekcji’. Oglądałem ofertę w/w wydawnictwa ale przyznaję, że nic owych modeli ani tematycznie ani kolorystycznie mi nie podchodzi. Mam jednak na to jeszcze trochę czasu.
Dziękuję wszystkim raz jeszcze.

 
15-09-18 13:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

Dzień dobry,

1. Mam uniwersalny Dragona, UHU All Purpose Adhesive i Universalny Pattexa.
Tylko na jednym jest napisane że jest polimerowy, ale podejrzewam że wszystkie są polimerowe. Mam rację czy jestem w błędzie?

2. Jeśli będę chciał rozcieńczyć polimera denaturatem to w jakich proporcjach (chcę się pozbyć pajęczynek)?

Zrobiłem próbę: 40ml pattexa i 5ml dykty - efektu niemal brak. Doalełm kolejne 6ml - no może coś się zaczyna dziać. Pajęczynki jakby szybciej się urywają. Nie chcę na razie lać więcej dykty.
Gdzieś słyszałem że właściwe rozcieńczanie polimera (po dodaniu rozcieńczalnika) trwa jakąś dobę.
Prawda li to?

-- edit
nooo.. mój denaturat okazał się dynaturotem. etanol 60% :/

-- edit 2
znalazłem denaturat który się nazywa 'DENATURAT' (jupi), ale jak przeczytałem w karcie tegoż specyfiku to okazało się że etanolu ma 70%.
co się jeszcze okazało: PATTEX UNIVERSAL CLASSIC nie reaguje z żadnym z powyższych denaturatów - to chyba jednak nie jest polimer.
za to uniwersalny polimerowy marki Dragon - bardzo ładnie się rozcieńczył :)

Post zmieniony (13-10-18 14:19)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024