FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-10-16 09:58  [R/G] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

W moim modelarskim świecie na dobre rozkręciła się era bombowców nurkujących. Po pomyślnym zakończeniu przygody ze Stukasem postanowiłem spróbować swoich sił z maszyną tej klasy w japońskim wydaniu. D3A nie ma tak intrygującej sylwetki jak Ju-87, powiedziałbym nawet, że jest trochę nudna. Stukas jest groźny i szczerzy kły, Val ma spokojną i dostojną linię. Jest to maszyna, która mocno zapisała się w historii walk na Pacyfiku, zwłaszcza w początkowej fazie wojny. Był jednym z głównych bohaterów ataku na Pearl Harbour, walk na Morzu Koralowym, bitwy o Midway oraz Guadalcanal. Model, który będę budował przedstawia samolot z lotniskowca Soryu, który rankiem 7 grudnia wziął udział w bombardowaniu Pearl Harbour.



Budowę zacząłem od kabiny pilotów. Sporo w niej drobiazgów, czyli coś dla mnie. Konstrukcja jest dość wiotka i trzeba zachować ostrożność przy wklejaniu wyposażenia. Całość nabierze wytrzymałości i sztywności dopiero po oklejeniu burtami. Powolutku, element po elemencie powstało coś takiego:





Imitacja oszklenia tablicy przyrządów to krople kleju introligatorskiego nałożone wykałaczką na tablicę:



Ten element z pewnością pozostanie w mojej pamięci, nie będzie prawie go widać w gotowym modelu, więc postanowiłem go uwiecznić na zdjęciu. Nie było łatwo złożyć to cudo, ale jestem zadowolony z efektu:



Gotowy element wraz z butlami tlenowymi trafił na prawą burtę kabiny gdzie czeka go wieczne zapomnienie :-)



Pozostałe drobiazgi na burtach:



Żeby nie ugrzęznąć w kabinie równolegle do niej powstał tył kadłuba. Sporo tu wyobleń i zaokrągleń, które sprawiają, że na pozór łatwy kształt wcale nie jest taki prosty. Najwięcej uwagi wymagał statecznik pionowy, a właściwie jego połączenie z kadłubem. Nadałem mu odpowiedni kształt przy pomocy BCG (nasączyłem karton w celu ułatwienia formowania), gumki do gumowania i metalowych kulek.




Stateczniki poziome delikatnie mi uciekły, co widać na poniższym zdjęciu, są delikatnie zadarte w górę (im bliżej do przodu tym bardziej zasłaniają nity nadrukowane na podklejce pomiędzy kadłubem, a statecznikiem). Myślę jednak, że ten błąd nie będzie mocno zauważalny na gotowym modelu.





Dalszy ciąg nastąpi gdy tylko dokończę kabinę i połączę ją z tylną częścią kadłuba :-)

--

Post zmieniony (08-02-17 18:16)

 
08-10-16 10:41  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Mniam, kolejny piękny model, urzekła mnie ta końcówka ogona z listków... Czy te "gałki" z wikolu (?) w kabinie będziesz malował ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
08-10-16 10:48  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Super temacik i taki sam wykon - brawo !
Jeżeli jak piszesz powyżej w twoim modelarskim świecie rozkręciła się era bombowców nurkujących to zapytam się tak z ciekawości - masz w najbliższych planach sklejenie SB2C-4 Helldivera z wiadomego wydawnictwa ?

Post zmieniony (08-10-16 10:49)

 
08-10-16 10:58  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Kupiłem Helldivera ostatnio, ale po przestudiowaniu stwierdzam, że jeszcze musi trochę poczekać. Trudny jest :-)

Gałki jeszcze będą malowane, kabina jeszcze nie jest gotowa.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
08-10-16 11:36  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No prosty nie jest, ale za to jaki tani, kiedyś 45 pln, obecnie 73 pln : )))))) Ostatnio ukazał się model plastikowy czeskiej firmy w 1:32 i kosztuje coś koło 210 eurosów, co daje po aktualnym kursie coś kole 900 peelenów. Ma toczone lufy, pasy i blaszydła m.in. kultowe : )))) klapy. Dobra kończę offtopic i czekam na aktualkę.
PS. Celowo używam slangu, bo lepiej już tak pisać niż nażekać, puźniejszym, s kont : )))))))

 
08-10-16 12:51  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Ani prosty, ani tani i w dodatku jaki brzydki :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
08-10-16 15:42  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Powiedzmy o niebanalnej urodzie : ))))). W sumie jak taka Alenia od Pana Answera z biura projektowego AM kosztuje 49.00 pln to taki Helldiver jest w porównaniu do tej mokrej włoszki tani jak barszcz z uszkami : )))))
Może na tym etapie sklejania to przedwczesne pytanie, ale planujesz robić podstawkę ?

 
08-10-16 16:43  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
salmon 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ładnie, ale wydaje mi się że na statecznikach poziomych jest błąd. Dźwigar masz zlicowany z końcem poszycia, a wydaje mi się że powinien się chować w poszyciu min. 2-3mm.

 
08-10-16 18:43  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Salmon- też tak myślałem, że nie powinny być zlicowane, ale mierzyłem to parę razy - poszycie wzgledem żeberka i tak zawsze wychodziło. Zobaczymy jak to sie dalej poskłada.

Halogenie, podstawka jest w planach.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
23-10-16 21:40  Odp: [R] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witam w kolejnej części relacji. Dokończyłem kabinę, okleiłem ją poszyciem i dokleiłem tylną część kadłuba zbudowaną wcześniej. Następnie zrobiłem centropłat i przednią część kadłuba. Złożyłem to w całość kończąc tym samym kolejny etap budowy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Do dokończenia kabiny zostało sklejenie foteli i kilku drobiazgów, min. magazynków. Co prawda wg. instrukcji fotel strzelca montuje się pod koniec budowy, ale zrobiłem to już teraz. Raz, że nie chciałoby mi się pewnie robić tego później, a dwa że jego konstrukcja jest co najmniej intrygująca i chciałem zobaczyć jak to się skleja :-)












Fotele i pasy w standardzie, nie dodawałem żadnych udziwnień.
Poszycie wewnętrzne i zewnętrzne ładnie się zgrało. Miałem mały problem z połączeniem kabiny z tylną częścią, ale ostatecznie efekt jest zadowalający.

Następnie zabrałem się za centropłat. Tutaj łatwo i przyjemnie, wszystko się fajnie spasowało. Poszycie wzmocniłem podposzyciem.



Jedna uwaga odnośnie opracowania. W szkielecie centropłata, po lewej stronie jest przewidziane miejsce na otwór w krawędzi natarcia skrzydła. Jest też element, który trzeba zwinąć w rurkę i tam wstawić. Niestety tego otworu nie ma zaznaczonego na poszyciu i musiałem go sobie sam wyciąć.


Kiedy centropłat znalazł się już na swoim miejscu przyszła kolej na sklejenie przedniej części kadłuba, mowa o segmentach pomiędzy kabina a silnikiem. Chłodnica wymaga jeszcze paru poprawek, muszę poprawić krawędzie, ale to później.
Bardzo polubiłem sklejanie oklejek kadłub-skrzydło. Elementy mocno zeszlifowałem na krawędziach, tak żeby dobrze przylegały do kadłuba i centropłata. Formowałem "na mokro" (przy użyciu BCG) metalowym prętem i kulkami na gumce do gumowania, efekt podoba mi się :-)









To wszystko na dzisiaj... Cóż, nadszedł czas na najbardziej pracochłonną część budowy. Model wędruje do pudełka, a na macie ląduje silnik...

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024