FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 
21-10-16 08:24  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Bo ci pisałem że Ftalonal Nobilesu. Na temat śnieżki szkoda się nawet wypowiadać.

 
21-10-16 08:41  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
Parowy   

Ok, zakupię jak piszesz.

 
30-10-16 22:24  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
Parowy   

Witajcie ponownie :)

Kolego ABC: zakupiłem, zanurzyłem, czekam od tygodnia i nic, w sensie nie jest jakoś wybitnie sztywna.
Co znaczy "musi długo schnąć"? :)
Kupiłem farbę Ftalonal Nobilesu, jest napisane: uniwersalna farba alkidowa, bardziej ftalowej nie znalazłem.

Strona zewnętrzna kadłuba - nie lubię laminatów. Może dlatego że nigdy nie utrafię idealnie z proporcjami utwardzacza.
Poza tym, jak zrobić na laminacie poszycie w stylu Titanica? Czyli te paski
Do głowy przychodzi mi tylko karton, a tego z kolei, mogę nie przykleić do laminatu. Tak mi się to poukładało w głowie.

Testuję rozwiązanie bardziej po mojemu :)

W sklepie modelarskim w Gdyni, polecono mi płótno lniane surowe.
Kupiłem kawałek, nakleiłem na kawałek tektury modelarskiej klejem do drewna Soudal, posmarowałem klejem poliuretanowym do drewna również Soudal. Daje się szlifować. Teraz schnie przyklejony do tego pasek tektury 0,5 mm, teoretycznie będzie imitować poszycie Titka.

Mam jeszcze plan sprawdzić tzw. tapetę z włókniny. Robi coś takiego Flugger. Dosłownie tapeta, materiał coś a'la włókno do laminatu. Stosuję się to na podłoża lubiące pękać, daje się szlifować. Oczywiście przyklejone na soudal do drewna, posmarowane poliuretanem soudal. Na to paski tektury i farba nawierzchniowa.

Co o tym myślicie? :)

 
30-10-16 22:54  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Mam ubranie robocze które się pousztywniało Ftlonalem, papiery pakowe z wykładania tarasów także. To nie wiem co jest. Może klej międzywwarstwowy u ciebie nie pozwala na przesączenie całości. Po zatym pierwszą sprawą przed sztywnieniem laminatem to i tak trzeba przesączyć włókna papierowe tłustymi środkami z farby ftlalowej w celu ochrony prrzed wilgocią. Od początku pisałem że to jest wadliwa technologia. Niewiem może trzeba przy takim olbrzymie dać matę i żywicę. Ale to rozsądniej było od początku robić tylko laminat, bo tak tyko będzie super babranina. Na balkonie w tą pogode nie wyschnie. Z piwnicy wywalą się sąsiedzi. A w domu to w ogóle fikcja. Może szpachlówka fibrowa z zewnątrz by dużo pomogła ale to i tak babranina.

 
01-11-16 06:25  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Co do laminatu to laminat to materiał z naprzemiennych warstw przesączonych spoiwem i sprasowanych tak żeby nie było między warstwami powietrza. Spoiwo wcale nie musi być żywicą z utwardzaczem. Mi chodzi o laminat którego materiałem jest karton a spoiwem klej.
Tak naprawdę to to co robisz to właśnie laminat.
Ja często stosuję tą technologię. Ale dla dużo mniejszych kadłubów.
Dla lepszego przesączenia klej powinien być troszkę bardziej rozcieńczony. Oczywiście teraz nie uzyskasz całkowitego nasączenia wszystkich warstw poszycia bo faktycznie klej między warstwami już to uniemożliwi. Co do płótna to oczywiście może być. Ja bym nie brał tapety. Jest już nasączona farbą itd.
Co do imitacji blach z tektury 0,5 mm to czy nie będą te blachy za grube?
A co do samego malowania to dla lepszej penetracji farby możesz ją po prostu rozcieńczyć
Szczególnie jeśli chodzi o wnętrze kadłuba. Zalać wszystko bardzo obficie poczekać z pół godzinki i wylać nadmiar. I niech schnie.

--
Pozdrawiam

 
01-11-16 10:32  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
Parowy   

Co byś polecił na blachę? W sumie nie pytałem, ale może jest cieńsza tektura modelarska?

Co do farby - mówisz o tej ftalowej do nasączenia szkieletu?
Jedna z prób z tymi farbami była właśnie rozrzedzona rozpuszczalnikiem, kawałek kartonu wyszedł chyba najbardziej sztywny.

Post zmieniony (01-11-16 16:03)

 
01-11-16 21:02  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Przy wymiarach liniowców typu Olimpik 268 m (jeśli dobrze pamiętam) długości to w Twoim wychodzi coś około 1:150 Jeśli byś zastosował 0,5 mm karton to w oryginale wyszło by 75mm grubości blachy. Oczywiście blach poszycia takie nie były.
Ja bym zrobił je z papieru do ksero. Wiem z doświadczenia że taka grubość wystarczy do uplastycznienia modelu. W ostateczności z kartonu technicznego lub z bloku rysunkowego. Dostępnego w sklepach papierniczych. To około 0.2 mm grubości więc będzie bliżej prawdy historycznej. To już tylko 30 mm grubości blachy. I tak jeszcze za dużo.
Co do farby to ja nigdy nie stosowałem ftalowych farb do modeli. Fakt że ja nie buduję tak wielkich kajaków. Ja wolę farby mniej elastyczne akrylowe. I lubiłem stare trujące farby nitro. Po rozcieńczeniu ładnie impregnowały papier. Teraz stosuję farbki Humbrola ale przy wymiarach Twojego Tytanika to raczej nie przejdzie. Proponował bym popytać w sklepach mieszających farby do samochodów. To z reguły coś akrylowego. Do tego możesz pogadać o stopniu połysku. A to ważne żeby nie kupować farb błyszczących. Bo przecież połysk też trzeba zmniejszyć żeby uzyskać na modelu, podobne odbicie światła jak na wielkiej powierzchni burty prawdziwego statku.
Ja stosuję matowe, czyli połysk jest około 15 stopni Gardnera

.

--
Pozdrawiam

 
01-11-16 21:31  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
Parowy   

Z tego co wyczytałem, blachy na poszyciu Titanica miały grubość około 3 cm, skalując wychodzi około 0,2 mm, także Twoja rada będzie ok :)

 
01-07-19 22:31  Odp: Poszycie kadłuba statku - czym wykończyć?
Parowy   

Czołem,

Ale to zleciało, prawie trzy lata ;)

Grunt że robota idzie do przodu :D

Co do impregnowania, Kapon - Panowie.
Genialnie się do tego nadaje.

Noo, to do zobaczenia za kolejne trzy lata :)

Edit:
Zwracam honor koledze Primo, proponował kapon w październiku 2016 roku :)
Dziękuję

Post zmieniony (01-07-19 23:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024