FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
19-10-16 14:29  [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Set   

Witam wszystkich serdecznie
Nabyłem model Sukhoi Pak Fa T-50-1 z wydawnictwa orlik . Mam dylemat dotyczący budowy szkieletu do tego modelu . A mianowicie czy należy podklejać wręgi ? W opracowaniu nie ma o tym ani słowa , natomiast z jedynej relacji z budowy jaką znalazłem na jednym z forów
domyślam się , że autor nie podklejał wręg . Jakiś czas temu poległem przy projekcie su-30 tego samego projektanta i wydaje mi się , że spowodowane było to użyciem zestawu laserowo wycinanych wręg co skutkowało niespasowaniem poszycia (całkiem prawdopodobne , że poszycie by się zgrywało bez zmiany grubości elementów konstrukcyjnych tylko co z wytrzymałością oraz utrzymaniem sylwetki ) .
Jak ktoś bardziej obeznany w temacie i ma jakieś pomysły to czekam na konstruktywną odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie

 
19-10-16 14:39  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hmmm... Modelu nie mam przed soba, ale zerknalem na strone Orlika, gdzie widnieje informacja, ze cyt. "Do modelu nie przewidziano elementów wycinanych laserowo". Dla Su-27 tego samego autora, elementy wycinane laserowo juz sa, wiec istnieje koniecznosc podklejenia niektorych elementow. Stawialbym, ze PAK-FA jest opracowany bez koniecznosci stosowania tektury, aczkolwiek troche to sie kloci z moim podejsciem do budowy modeli. Na wszelki wypadek napisalbym bezposrednio do Orlikow - zazwyczaj odpisuja bardzo szybko.

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
19-10-16 14:53  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Set   

Witam serdecznie
Ten su-27 o którym kolega raczył wspomnieć jest również opracowania Dmitri Udałow .
Jak i su-30 z modelika , którego miałem zakupionego właśnie z laserami i począwszy od pierwszych segmentów maiłem problem z dopasowaniem szkieletu do oklejek . Na początku była to różnica ok 1mm , która wzrastała w miarę klejenia kolejnych segmentów ( po obliczeniach stwierdziłem , że całkowite "wydłużenie" szkieletu wynosiło w przybliżeniu tyle co grubość elementów laserowych. Jak nie zutylizowałem jeszcze su-30 postaram się zamieścić zdjęcia co poszło nie tak .
Ps. Dla mnie też to się wydaje dziwne jak model mógł by się utrzymać tylko na samych bryłach i jak oklejać poszycie na tak wiotkich elementach , żeby uniknąć deformacji. Można by próbować wzmacniać bryły po złożeniu ca, ale przy takiej powierzchni modelu wykonanie tego domu oraz ca z malej tubki będzie co najmniej bardzo uciążliwe
Dziękuję za odpowiedź

 
19-10-16 14:54  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

W tej relacji wyglądają jako nie podklejone tekturą, czyli coś jak mają modele statków z wyd. JSC.

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
19-10-16 15:05  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Wręgi nie podklejone tekturą ? Dziwne, nie wydaje mi się, żeby były zadowalająco stabilne. Nawet jeżeli Autor tego nie przewiduje pokusiłbym się o ich podklejenie - rozsądnie, tam, gdzie zwiększenie ich grubości nie wpłynie na dopasowanie elementów poszycia, spasowania np. podłogi kabiny czy oklejek wewnętrznych...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
20-10-16 07:12  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jak widać na wyżej podanej relacji, to da się skleić bez wreg.
Gdybym ja sklejał ten model pewne elementy bym wzmocnił przynajmniej tektura 0,5 mm. Bez podklejenia konstrukcja wydaje mi się być za delikatna.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
20-10-16 18:20  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Set   

Witam szanownych kolegow. Na wstepie przepraszam za brak polskich znakow ale urzadzenie z ktorego teraz korzystam ich nie obsluguje. Z informacji ktore uzyskalem postanowilem ,ze sproboje zrobic 2 skany kilku elementow szkieletu oraz poszycia i wykonac proby z podklejeniem na 0,5 oraz 0,8 mm. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie .
Pozdrawiam serdecznie

Post zmieniony (20-10-16 18:21)

 
20-10-16 20:09  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sukhoi ? A nie prościej i poprawniej Suchoj !

 
20-10-16 21:28  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Set   

Zachowalem pisownie oryginalna tak jak w opracowaniu. Zauwazylem ,ze np. W wikipedi wystepuje rowniez pod nazwa suhoj.Ale watek dotyczy konkeretnego opracowania wiec zachowajmy nazwe jak na okladce. Byc moze ktos inny bedzie potrzebowal pomocy odnosnie tego modelu ,i po poprawnej pisowni szybciej odnajdzie temat poprzez wyszukiwarke .
Ps. Taki maly off top.

Post zmieniony (20-10-16 21:34)

 
20-10-16 21:30  Odp: [P] Sukhoi Pak Fa T-50-1 Orlik podklejanie wręg oraz budowa szkieletu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

:-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024