FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
17-10-16 23:00  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Była bajka "Piesek w kratkę", a tu mamy kocioł w kratkę :-)

--


 
18-10-16 18:06  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

A ja bym pomalował. Tyle,że każdą kratkę w inny kolor - byłaby Szkocka Kratka :)))

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
01-11-16 18:12  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Taak, śmiejcie się dalej Dziady ;-))) śmiejcie się. ;-)

Tymczasem kocioł powstał!
I nawet jest kolorowy. :-)

Jeżeli odnieść by się do poprzedniej wiadomości nt. parowozu, to powstało sporo materiału. Jednak tak to jest, gdy się nie ma czasu na to, co by się chciało i trzeba wybierać. Dlatego wolne chwile poświęcam na model i czytanie książek. 🙂 To są moje priorytety, ale nachodzą człowieka takie momenty, w których musi w tej zbitej ziemi znaleźć norkę i poświęcić chwilę na napisanie paru słów.



Należało go teraz jakoś pomalować. Studiując dokumentację taboru Cukrowni Kruszwica postanowiłem ubrać go w zielone ubranko. Kruszwickie parowozy były pomalowane na dwa schematy. Pierwszym schematem był czarny kocioł z czerwonym podwoziem (koła, ostoja) i tak pomalowany był np. parowóz „Las” nr. 9 czy też „Krauss” nr. 22. Drugi schemat przedstawiał zieleń na kotle, jednak z czarną dymnicą oraz czerwone podwozie (koła, ostoja). Barwy takie posiadały „Kapcie” Kp4 nr. 1 i 2 oraz „Henschle” nr. 3 i 6. Nie dam głowy, czy parowozy produkcji WSABP również były tak pomalowane, gdyż nie spotkałem na swej drodze ich kolorowych fotografii. Jednak wybrałem wariant zielony z racji większej atrakcyjności optycznej. 😉



Następnie przyszła pora na wyposażanie kotła we wszelki osprzęt. Aby mniej więcej wiedzieć, co się na nim znajduje, sugerowałem się fabryczną fotografią, którą umieściłem w pierwszej odsłonie relacji. Absolutnie nie twierdzę, że to, co sobie poprzyklejałem, to jest całość jaka znajdowała się w oryginale, jednak mi to wystarczy.



W jednym ze źródeł („Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej” autorstwa Bogdana Pokropińskiego) nadmienione jest, że maszyna pracowała do 1968 roku i posiadała oświetlenie naftowe. Nie mam możliwości potwierdzenia czy zaprzeczenia informacji dot. oświetlenia, ale ja postanowiłem swój parowóz wyposażyć w oświetlenie elektryczne. Dodam jedynie, że podobny parowóz, również produkcji WSABP pracujący w Kruszwicy w 1973 r. posiadał reflektory elektryczne i twierdzę to na podstawie dwóch fotografii. 🙂 Oświetlenie w moim parowozie, to reflektory rolnicze (zdaje się typu Ursus), bądź podobne.

Budowa takiego światełka w modelu, to nic nadzwyczajnego. Zasadniczym elementem jest malutki okrąg wycięty z bloku technicznego czy kartonika. Na niego z jednej strony nanosimy kilka warstw kleju. Ja użyłem wikolu, razy 3. W taki sposób powstał odpowiedni owalny kształt.





Gdy przymocowałem światła do dźwigara poddymnicznego i czekałem aż klej zaschnie, to wykonałem w międzyczasie pokrętło do zamka centralnego w drzwiach dymnicy. 🙂 Z drucika. 🙂





Do ukończenia oświetlenia pozostało wykonać soczewki. Przypominam, że z jednej strony reflektora mamy kuper uformowany z kleju. Drugą stronę pomalowałem farbą „aluminiową”, tzn. o srebrnym odcieniu, tak aby się błyszczało. 🙂 Kiedy farba wyschła, to naniosłem na nią dwie/trzy warstwy lakieru błyszczącego, co w efekcie końcowym prezentuje się tak, jak na poniższych fotografiach.



By zasilić reflektory ładunkiem elektrycznym potrzebny był turbogenerator.





Mocując go na dymnicy dotarliśmy do końca siódmej części relacji. 🙂 Do tej pory maszyna prezentuje się tak:







Mam nadzieję, że Was zainteresowałem oraz dziękuję, że wytrwaliście. 🙂

Aaa, relacja prowadzona jest również na Kartonowej Kolei:
http://kartonowakolej.pl/parowoz-c1n2t-cukrowni-kruszwica-h0e-cz-7/
Więc gdyby zdjęcia zdechły bądź forum siadło, to odsyłam do naszej strony. :-)
Oczywiście nie tylko wtedy. Wchodźcie kiedy macie na to ochotę!

Do zobaczenia!

Pingwin Rico

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
02-11-16 08:21  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Greg77   

Bardzo mi się podoba!!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
02-11-16 08:48  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

CUDEŃKO !!! Podoba mi się malowanie kotła.Co prawda byłem za "Szkocką Kratką", ale tak też może być :))) Mogę się tylko czepnąć dwóch fotek z reflektorami - są nieczytelne.

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
02-11-16 15:50  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Bardzo się cieszę, że Wam się podoba. :-)

Rodrus, Wieśniaku! Co Ty ostatnio moich zdjęć nie rozumiesz? ;-)
Nie fotografuję z przypadku, każde zdjęcie jest przemyślane i ukazuje konkretną rzecz.
Mów, to Ci wytłumaczę.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
02-11-16 16:39  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się, ba, bardzo podoba mi się :) to co już wykonałeś. Świetną ,,mikrobanę" będziesz miał w kolekcji.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-11-16 11:38  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Prawie miesiąc mnie tutaj nie było, ale czasem zaglądam. :-)
Głównie też po to, by zobaczyć czy się zdjęcia wyświetlają. Nie ufam hostingom.

Jednak do rzeczy.

Od czasu poprzedniej aktualizacji moja uwaga została skupiona na wyposażeniu budki maszynisty, jak i na samej konstrukcji. Nie dotarłem do zdjęć przyrządów tego konkretnego egzemplarza, więc posiłkowałem się innymi wąskimi parowozami, m.in. Bn2t prod. Borsig (Zakłady Azotowe w Chorzowie, teraz Kolejka Parkowa Maltanka).
Przydały się również rozwiązania nakreślone w parowozach "Modelika".

Co nieco mi tam wyszło.

Jestem zadowolony. Bardzo. :-)

Szybki są zakurzone i "podotykane". Przed montażem dachu je wyczyszczę.













Życzę wszystkim miłego dnia!

I do zobaczenia. :-)
Kolejne zdjęcia może przed sylwestrem. ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
28-11-16 17:24  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Czajniczek wygląda coraz bardzie okazale. Ładne kolorki, choć szkocka krata też by pasowała :)))

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
28-11-16 17:55  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
klint   

Czego to ludzie nie skleja :) fajnie popatrzec na takiego malucha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024