FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-11-03 07:24  [Technika] Relingi
Gutor 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Pozdrawaim szanownych kolegów modelarzy.
Mam pytanie: jaką metodą robicie relingi???
A co myślicie o relingach fototrawionych, które można zamówić u GPM???

...

 
03-11-03 08:28  Re: Relingi
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

http://www.irbar.republika.pl/reling.doc

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
03-11-03 08:29  Re: Relingi
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Temat relingów byl już kilkakrotnie tematem na Forum, patrz: wyszukiwarka.

 
03-11-03 08:47  Re: Relingi
Jer-ry 

 

Metoda przedstawiona przez Irbara jest fajna, ale bardzo pracochłonna,
pozostaje problem np.
- na pokładzie słupki nie zawsze są równych odstępach, (akurat tak się zdarzy, że załamanie relingu na krawędzi nadbudówki wyjdzie między słupkami - wada relingów fototrawionych)
- podczas lutowania, druciki nagrzewają się i wydłużają i trochę to przeszkadza.

Stosuję taką metodę:
- igłą lekarską wiercę dziurki w pokładzie.
- wklejam w te dziurki przycięte z grubsza słupki
- po wyschnięciu docinam słupki na odpowiednią wysokość przy pomocy szablonu zrobionego z kawałka ściągniętej z jakiegos przewodu izolacji nakładanej na słupek.
- na flagsztokach, krańcach relingu, czy nawet tymczasowo wbitej w pokład szpilki mocuje cienki drucik z cewek i ten drut "rozkładam" na relingu.
- a kiedy wszystko jest już ułożone i naciągnięte tak jak trzeba, maluję reling farbą w odpowiednim kolorze. Farba wszystko ladnie sklei. Po wyschnięci odcinam nadmiar drucików... i już.

pozdrawiam

 
03-11-03 08:53  Re: Relingi
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wyjaśnień słów kilka:
Jeśli chodzi o nierównomierne rozmieszczenie słupków, to odmierzam odległość w miejscu gdzie mają być słupki i odległość zaznaczam ołówkiem na panelu i wtedy wiem, gdzie wlutować słupek.
Natomiast jeśli chodzi o rozciąganie na skutek rozgrzania drucików, to nic takiego nie zauważyłem. Na długości około 30-40 cm gotowego relingu nie zauważyłem ŻADNEGO rozciągnięcia. Druciki jak były napięte przed lutowaniem, tak pozostały po wlutowaniu słupków. Poza tym, przy użyciu topników, pojedynczy punkt lutuję zdecydowanie poniżej 1 sekundy.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
03-11-03 09:07  Re: Relingi
ZzB   

Witam.
Dodam moje 0.03 PLN

>- igłą lekarską wiercę dziurki w pokładzie.
Zamiast igły stosuję mikrowiertarkę elektrotechniczną (taką za 50-60 PLN w kazdym sklepie dla elektroników) i wiertełka 0,3 (trudno dostać, no i trzeba dodatkowych zabiegów żeby osadzić w wiertarce. U mnie wiertło siedzi w igle lekarskiej 0,7, a igła w koszulce od przewodu).

>- wklejam w te dziurki przycięte z grubsza słupki
Tak samo

>- po wyschnięciu docinam słupki na odpowiednią wysokość przy pomocy szablonu
>zrobionego z kawałka ściągniętej z jakiegos przewodu izolacji nakładanej na słupek.
Docinam tylko kilka słupków, a na krótkich odcinkach wręcz pierwszy i ostatni.

>- na flagsztokach, krańcach relingu, czy nawet tymczasowo wbitej w pokład szpilki
>mocuje cienki drucik z cewek i ten drut "rozkładam" na relingu.
Zamiast drucika używam żyłki wędkarskiej. Mozna ją dostac już od 0,08 mm. Drucik jednak bardzo łatwo zgiąć (nawet niechcąco) - co potem dość trudno się naprawia. Drucika używam to trapów i schodni - bo tam barierka zwykle musi być wygięta.

>- a kiedy wszystko jest już ułożone i naciągnięte tak jak trzeba, maluję reling farbą w
>odpowiednim kolorze. Farba wszystko ladnie sklei. Po wyschnięciu odcinam nadmiar
>drucików... i już.
Tak samo tnę wzdłuż gornej poprzeczki relingu - żyłki. Łącze poprawiam cjanopanem z ostruganej na "łopatkę" wykałaczki (z tubki mozna niechcąco wszystko zalać) i na to farba.

Pozdrowionka
ZzB

 
03-11-03 09:28  Re: Relingi
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dobra, a czym przycinacie druciki, aby nie była takiego spłaszczenia na końcu?

 
03-11-03 09:28  Re: Relingi
Jer-ry 

 

też używałem żyłki 0.1 mm albo cieńszej, ale okazało się, że kiedy zbyt mocno naciągnąłem żyłkę, to po paru miesiącach relingi sie wykrzywiły i "zbiegły" do środka. :)
Dlatego wolę cienki drucik.

pozdrawiam

 
03-11-03 09:39  Re: Relingi
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Jeżeli drucik jest cienki, gdzieś do 0,5 mm to nożyczkami, rzecz jasna nie tymi samymi którymi tnę papier itp.
Jeżeli drucik jest grubszy to szczypce+gruby paier scierny lub pilnik do wyrównania każdego odciętego kawałka.

Pozdrawiam

Yaris

 
03-11-03 10:27  Re: Relingi
Fokstrot 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

przylączę się do pytania Gutora - a co z relingami fototrawionymi? warto je zamawiać (jest to dość kuszące - 40 albo wiecej cm gotowego relingu za pare zlotych...)?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024