FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-09-16 20:27  [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie,

OK! Chciałbym zacząć pierwszą relację. Czytam to forum (i nie tylko to, konkurencję też :-) ), więc może teraz czas dodać coś od siebie.
Jest to powrót (po ponad 20 latach) do mojego hobby, które w dawnych czasach pochłaniało mnie dość mocno. Co ciekawe, pierwszy mój model to też był Me z "Małego Modelarza", nawet znalazłem gdzieś okładkę. To był numer 7/90. Aż mi się rzewnie jakoś tak zrobiło...

----
Znaczy się to nie jest tak do końca powrót. Mam na koncie tzw. HALa który... kompletnie nie wyszedł, hahaha. Najpierw ten Gloster Gladiator poleżał sobie gdzieś na półce parę lat. Potem stwierdziłem "Ja nie dam rady?". Nie dałem rady, ale to co się nauczyłem to moje. Przy okazji zgromadziłem sobie różne tam takie nożyczki, skalpele, linijki itp. Hal wylądował w koszu a ja stwierdziłem, że jednak czasy się zmieniły. Dawniej było jedno wydawnictwo, teraz jest więcej o różnym stopniu trudności. Trzeba zacząć od czegoś prostszego.
----
Na początek jednak okładka:


Na początek archiwalne już zdjęcie wnętrza kabiny. Archiwalne bo i tak nie bedzie bardzo widoczne. Jako tło dałem kartki białego papieru.



Lewy bok i prawy (albo prawy i lewy):





Wycinanie a potem szlifowanie wręg to droga przez mękę. Dawniej nie miałem z tym problemu, wyszło jak wyszło. Jestem starszy i poważniejszy, więc i wypadałoby się bardziej postarać.
Widać jednak trochę "zegarków". Oczywiście nic nie waloryzowane poza drążkiem, który wypłowiał i zrobił się fioletowy. Trzeba będzie przemalować.



Ogon. Bez steru kierunku, który też już mam, ale dokleję potem:







Porozłaziło mi się na spodzie. Zdjęć nie mam, dam w następnym wejściu. Generalnie są szpary. Teraz bym już (chyba) zrobił troche lepiej.

I całość złożona, ale nie sklejona. Łatwiej będzie manewrować przy doklejaniu skrzydeł.



Pozdro!

--

Post zmieniony (10-10-16 16:21)

 
29-09-16 21:39  Odp: [R] ME 109 G-2
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ładnie i czysto wychodzi jak po 20 latach. Mała uwaga - Bf 109, nie Me 109... Dodaj w nazwie relacji jakie wydawnictwo - ja wiem, że to MM ale admin się przyczepi i dodaj dla świętego spokoju zdjęcie okładki.

Ja też wróciłem po latach ale mi wychodzi to nieco bardziej koślawo :)

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
29-09-16 21:52  Odp: [R] ME 109 G-2
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Model ładny :)
To że wręgi nie są na styk tylko lekko wgłąb segmentów nie będzie rodziło problemów przy łaczeniu?

Mucha - to bez znaczenia. Może być Me-109.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
30-09-16 08:48  Odp: [R] ME 109 G-2
Fotogrimes   

Przy robieniu szkieletu skrzydła proponuję zrobić ciut większy wznios jak jest przewidziany.
Mi po oklejeniu dość mocno pociągnęło w dół. To samo stało się w 2 innych relacjach, więc uważaj.

 
10-10-16 16:47  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

Mucha - nie wiem czy to nie wkręcanie jakieś, ale ze mną można się dogadać. Zaktualizowałem pierwszy wpis dodając okładkę i zmieniając temat wątku. Jeżeli tu takie zwyczaje, to raczej nie wypada mi łazić w buciorach po ładnym trawniku.

Łosiu - moja odpowiedź brzmi tak. Ale to jeden z mniejszych baboli przy moim warsztacie.

Fotogrimes - dzięki za uwagę. A ja cóż, starałem się....

A teraz zdjęcia:

Najpierw coś co miałem dorzucić do poprzedniego wpisu. Czyli to co mi się "porozłaziło" na spodzie (tak swoją drogą to stery wysokości są oddzielone, ale po przyklejeniu wygląda na nie oddzielone):



A teraz zasadnicza część tego wpisu czyli skrzydła.



Patrząc na lewe skrzydło (od strony dzioba) można dostrzec, że tym razem rozeszło mi się łączenie skrzydła i kadłuba. Próbowałem to ratować wklejając pasek z zapasu koloru. Łączenie prawego skrzydła z kadłubem też takie sobie. Wyszły mi szpary.



Widać też nieumiejętny retusz. Kredki pastelowe to się chyba średnio nadają. Muszę się rozejrzeć za jakimiś farbami.



Udało się uchwycić wnętrze kabiny.



A lotki wkleję na koniec. Będą wychylone w dół, więc teraz i tak nie ma sensu przyklejać.



Hmmmm... na zdjęciu wygląda lepiej niż w rzeczywistości:



A na sam koniec wygięcie skrzydeł. Tak wyszło. Przy okazji widać szpary na łączeniu skrzydła z centropłatem (albo kadłubem). W sumie mam tu i tu i będę musiał z tym żyć.



Nara!

--

 
10-10-16 23:16  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Ja się na samolotach nie znam, ale to wiem, że obie lotki nie mogą być jednocześnie wychylone w dół.

Ten wznios skrzydeł nawet nie najgorszy.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-10-16 09:20  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
MK747 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Bardzo ladnie ci wychodzi ten model. Nie miales problemu z powierzchnia natarcia skrzydel? U mnie niestety troche sie polamaly mimo staran.. Odnosze wrazenie, ze karton nie jest najlepszej jakosci w tym wydaniu.
Powodzenia w dalszej pracy.

 
11-10-16 09:39  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Z krawędzią natarcia w tym wydaniu też miałem problemy. Mimo długiego i dokładnego formowania nie wyszło tak jak chciałem. Ten karton taki sobie, o niebo lepszy niż w starych MM-ach, ale ma minimalne skłonności łamliwe. Chociaż to też może być kwestia że tak akurat wyszły skrzydła na arkuszach natarciem w poprzek włókien.

 
11-10-16 10:55  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Kolego wręgi D1 i D są już przyklejone do poszycia? Zastanawiam się jak to teraz połączysz żeby dobrze się zeszło.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
08-11-16 10:37  Odp: [R] ME 109 G-2 - Mały Modelarz 4-5-6 2016
Dziki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć,

Hastur - tak, masz rację z lotkami. Obie wkleiłem bez żadnych wychyleń. Bo chyba o to właśnie chodzi, żeby model jak najbardziej przypominał rzeczywistą maszynę.

MK747, ABC - oczywiście, że miałem problemy i oczywiście, że się pozałamywały. Ratowałem się gładząc krawędzie natarcia obłym plastikowym "tool'em". Trochę pomogło.

Windus - tak, są wklejone. Znaczy nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, ale odpowiem. Skleję "na styk", tak jak cały kadłub. Już przymierzałem i wiem, że nie zejdzie się może idealnie, ale raczej nie powinno bardzo odstawać od reszty mojego wykonania.

A teraz postęp prac:

Dokleiłem rury wydechowe, wloty i chłodnice glikolu (są na skrzydłach) oraz wlot do chłodnicy oleju (to na żółto, pod silnikiem).



Oraz dwa bąble pod kadłubem, nie wiem do czego służyły (i wiem, że są tu słabo widoczne, ale są).



Wlot powietrza zostanie taki. Bez filtra powietrza. W opracowaniu filtr kończy się kopułką, a zamiast tego powinny być takie otwierane "szczęki". W sumie jak patrzę na historyczne zdjęcia, to tak ten element wyglądał, więc tak zostanie. A poza tym, to zchrzaniłem tą kopułkę :-)



I oszklenie. Wykonałem z folii do bindowania na tyle, na ile potrafiłem. Efekt raczej średni. Tak czy inaczej, płyta pancerna jest wklejona i celownik też.







Widzę, że nie wyszło jak powinno, są szpary i nie jest symetrycznie.



Ale może w następnym samolocie będzie lepiej... :-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024