FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-08-16 23:07  [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witam

Wrzucałem już jedną galerię z gotowym modelem Żelaznego Księcia, teraz pora podejść do tematu trochę poważniej. Szczerze przyznam, że liczę na waszą drobną pomoc.

Na początek złożyłem szkielet laserowy aby zobaczyć jak to będzie wyglądać. I wnioski mam dwa. Po pierwsze - kilkanaście minut puzzli zamiast kilku wieczorów dzięciolenia w 2mm tekturze. Po drugie - wszystko mam uwalone węglem. Podejrzewam, że to zasługa wypalania wręg w grubym kartonie. Niestety, kartonu umyć się nie da, ale zastanawiam się czy psiknięcie szkieletu sidoluxem (który mam pod ręką) lub fiksatywą do rysunków węglem (którą musiałbym kupić) nie sprawiłoby, że przestałby brudzić.

Czeka mnie teraz szukanie rozwiązania jak skleić szkielet w taki sposób, aby pozostał prosty. Pierwotnie myślałem nad zastosowaniem deski, ale mamy schodek na pokładzie który to utrudnia. Są na to jakieś sprytne rozwiązania? Podejrzewam, że sklejenie na desce dwóch połówek oddzielnie i liczenie na to, że po połączeniu dalej będą proste nie wyjdzie w praktyce.



Chciałem zrobić normalne zdjęcie na początek galerii ale wyszło jak zwykle :)

Post zmieniony (25-08-16 23:07)

 
26-08-16 00:04  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witaj,
Po pierwsze ja bym niczym nie psikał, po drugie po prostu sklej wręgi i ew. usztywnij jakimś styropianem pomiędzy wręgiami, ja osobiście nigdy nie klejem na deskach żadnych. Nie baw się w piany montażowe, chyba że masz zamiar malować, szpachlować itd. to ja w tym nie pomogę.
Poogladam relacje i kibicuje w budowie.
P.s. Świetny kot.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
26-08-16 07:06  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Witaj,

Kilka razy zaczynałem ten model raczej nie wyszedłem za kadłub, pierwszy raz zastosowałem w nim podposzycie, niestety oryginalne oklejki dna słabo pasują. Burty już raczej ok.
Zwalam to na źle zrobione podposzycie.
Można szczątkowa relacja jest gdzieś na Papermodels

Powodzenia w budowie !

 
26-08-16 07:31  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Warunkiem budowy szkieletu na desce jest dzielona wzdłużnica. Wtedy przypinasz wodnicę do deski pinezkami na obwodzie, doklejasz część nawodną szkieletu z pokładem. Następnie odwracasz i pod uskok podkładasz klocki albo kawałki tektury 2 mm, mocujesz pinezkami wodnicę odwróconą do deski, a w obszarze uskoku do podkłądek. Nie ma tą metodą znaczenia, czy jest uskok, czy pokład wygięty w banan, podkładki pomogą. W Washingtonie miałem cały pokład wygięty właśnie w łuk, od dziobu do rufy i dało się tą metodą poprzez podkładanie pasków tektury między pokład a deskę. W ten sposób szkielet nigdy nie skręci się, jego ustawienie nie będzie przypadkowe, nie będzie "uda się albo nie", deska przypadek eliminuje.

PS: i jeszcze jedno: tą metodą sklejona już część nawodna szkieletu z pokładem jest tak sztywna (powstanie rodzaj konstrukcji skrzyniowej), że to samo w sobie zapewni brak możliwości skręcenia w osi.

--

Post zmieniony (26-08-16 07:34)

 
26-08-16 08:38  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fajny kociołek ;)

 
26-08-16 10:27  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Grzegorzu: podejrzewam, że podposzycie zrobiłeś poprawnie - jedna z wręg na rufie wydaje się zupełnie nie pasować do profilu kadłuba (chyba W20) - wyraźnie widać schodek /uskok i tak jakoś nie pasuje do otoczenia. Pytanie, czy nie ma więcej takich problemów.

 
26-08-16 12:53  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Zacząłem jedną z nadbudówek.. i tam wszystko fajnie się schodziło, także burty ładnie się spasowały. Więc myślę że oprócz tego dna nie będzie jakiejś tragedii.






Jakbyś byl zainteresowany, to za jakąś symboliczną kasę mogę oddać ci 2 niepełne wycinanki IRON DUKE, z tego wydania które masz..
między innymi 2x elementy tektur 0,5mm, brakuje w częściach w zasadzie 1burt i dna..

Post zmieniony (26-08-16 13:00)

 
26-08-16 17:33  Odp: [R] Iron Duke - 1:200 - Modelik
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Skleiłem go kilkanaście lat temu - zaraz po wydaniu tej edycji. Generalnie dobrze się kleił, chociaż faktycznie z dnem była walka i ja swoje ostatecznie szpachlowałem i malowałem.

Mój sklejony okaz widnieje także na fotkach na stronach Modelika w sekcji tego modelu. :-)

--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024