FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 11Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
24-10-16 22:04  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podziwiam wykonanie !

 
25-10-16 10:49  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podziwiam, podziwiam i ,,napodziwiać" :) się nie mogę. Cudeńko tworzysz.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-11-16 23:49  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Przyszła pora na połączenie dwóch wcześniej wykonanych podzespołów w całość. Mowa jest o przedniej części kabiny pilota oraz o całym zespole elementów za jego plecami. Aby to zrobić musiałem wykonać płytę podłogową, na której stał fotel pilota oraz było umieszczonych kilka elementów wyposażenia kabiny. Opierałem się na tym zdjęciu:



Dokonałem kilku przeróbek, polegających na wprowadzeniu łbów wypukłych nitów, zróżnicowaniu poziomu podłogi, usunięciu elementów, które zostały wrysowane w modelu, a nie było ich w rzeczywistości oraz zmianie kształtu dwóch „skrzynek”, które znajdują się na tylnej części podłogi. Widać również na zdjęciach błąd w grafice, gdzie zostawiono białe pola, a instrukcja nie mówi o przyklejeniu tam czegokolwiek. Takich błędów w tym modelu jest dużo więcej.











Na powyższych zdjęciach widać, że użyłem szablon, w celu utrzymania odpowiedniej geometrii, gdyż konstrukcja kadłuba na tym etapie jest dość wiotka. Jego przednia część jest przyklejona do poziomego elementu w miejscu, gdzie później będzie tablica przyrządów, także po oderwaniu nie będzie widać tego miejsca. Tylna część natomiast jest luźno. Na tym etapie budowy wydawało się to wystarczające.
Na zdjęciach poniżej widać, że usunąłem zbiornik paliwa (część 20a). W przekrojach samolotu oraz w zdjęciach rozbitego egzemplarza nie ma po nim śladu. Jest to element charakterystyczny dla fińskiej wersji licencyjnej Buffalo, o której pisałem wcześniej. Płaska powierzchnia za kabiną pilota, mogła być miejscem na zbiornik, niestety nie wiem do czego była. Jest jednak pewne, że znajdował się taki element w tym miejscu.



W związku z tym, że miałem problem ze sztywnością konstrukcji kadłuba, postanowiłem zrobić dodatkowe podłużnice. Po zapoznaniu się konstrukcją modelu uznałem, że taka lokalizacja dodatkowych podłużnic będzie odpowiednia. Po pierwsze wzmocnią konstrukcję, a po drugie nie będą widoczne po zamknięciu kabiny. Dodatkowo uporałem się z „koszeniem” linii kadłuba, przez wklejenie widocznych trójkątów. Całość dodatkowych elementów nasączona cyjanoakrylem.



W związku z planowaniem budowy tylnej części kadłuba, zastosowany przeze mnie szablon do utrzymywania geometrii kadłuba, okazał się niewystarczający. Zaprojektowałem więc, na podstawie rzutu bocznego z instrukcji, coś w rodzaju przyrządu montażowego. Pionowe linie określają położenie wręgi, a kształt wycięty w kartonie, odpowiada docelowemu kształtowi kadłuba. Ma to istotne znaczenie, ponieważ ewentualne zwichrowanie wręg spowodowałoby niespasowanie poszycia w dalszym etapie budowy. Dodatkowo taki szablon spisał się idealnie w roli stojaka na kadłub podczas montażu kolejnych elementów.



Dziękuję bardzo za udział w relacji i pozytywne komentarze. Od razu zapraszam do kolejnej odsłony.

Pozdrawiam

 
04-11-16 13:53  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z zainteresowaniem oglądam Twoje dokonania modelarskie ale na ostatnich zdjęciach widać tylko kotka, musisz je zmienić i wstawić od nowa.
Pozdrawiam

 
04-11-16 14:06  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Ryszardzie, biedna kocina wisi tak od rana z powodu, że ponieważ na fotobukiecie awaria ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
05-11-16 10:25  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Przejrzałem relację od początku i postanowiłem... kupić sobie 3 pączki. Ja pierniczę...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
05-11-16 19:03  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Patrząc na postępy w budowie przeżywam swoiste "deżąwi" : ))))) Sklejanie tego ażurowego szkieletu szczególnie jak się planuje pokazać wnętrze przez klapkę po prawej stronie kadłuba, bez uniknięcia zwichrowania jest bardzo trudne, ale wykonalne.
W przypadku nie otwierania tej klapki i nie wklejania butli można te 4 ostatnie wręgi zostawić pełne co poprawi sztywność szkieletu.
Oklejanie tego szkieletu to też dość spore wyzwanie.
Oczywiście wszystko da się skleić o czym świadczy dość dużo relacji ze sklejania tego modelu.
Mam nadzieję, że ten filmik znasz https://www.youtube.com/watch?v=0LXd1WnFt0Y i te zdjęcia https://www.flickr.com/photos/saminkuvat/2652228575/in/photostream/

 
06-11-16 11:27  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki za pozytywne komentarze.
Halogen. W moim modelu zrobiłem to inaczej niż było u Ciebie. U Ciebie były wysokie podłużnice i wręgi z wyciętymi otworami jak przewidział autor. Czyli były sztywniejsze. Ja starałem się wyciąć otwór, tak aby grubość wręgi na całym obwodzie była jednakowa. Dlatego przerobiłem podłużnice, oraz zrobiłem dodatkowe pod "sufitem", widoczne na piątym zdjęciu od końca, w ostatniej aktualizacji. Dodatkowo, klapa o której piszesz, wypada dokładnie na ostatniej wrędze widocznej na zdjęciach powyżej. Także, aby otworzyć ją, musiałem zaprojektować kolejne wręgi w stronę tyłu kadłuba, które nie były przewidziane w modelu. Aby utrzymać symetrię kadłuba po doklejeniu zaprojektowanych elementów, musiałem użyć tego szablonu, który jest widoczny na ostatnim zdjęciu. Jak to wygląda pokaże w kolejnej aktualizacji.
Jeżeli chodzi o te elementy w standardzie, to jest to przerost formy nad treścią. Utrudnia to znacznie budowę, a po zakończeniu nic nie wnosi do efektu końcowego. W standardzie, otwarcie klapy o której mówisz jest niemożliwe, bo wypada dokładnie na wrędze, także trzeba przerabiać szkielet i uzbrajać kolejny segment kadłuba od wewnątrz. Więc przestaje to być standardem. W dodatku wyposażenie tej części wnętrza kadłuba ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Co do zdjęć to posiadam chyba wszystkie, które są ogólnie dostępne w internecie.

 
06-11-16 11:49  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Co tu się wyprawia! Szok. A ten silnik, mimo że żywiczny, to już kompletnie mnie rozwalił.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
07-11-16 12:21  Odp: [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jak najbardziej masz racje, że autor nie wykazał się konsekwencją w projektowaniu wnętrza za fotelem pilota, bo bez otwierania tej klapy nic z tych części tam wklejonych nie widać, poza malutkim fragmentem butli, czyli jak gdyby klasyczna "sztuka dla sztuki". Natomiast w przypadku jej otwierania trzeba wykonać we własnym zakresie dodatkowe wręgi i wewnętrzne poszycie 2 segmentów,wewnętrzną stronę klapy i jakieś tam części z wnętrza, których wygląd trzeba sobie poszukać na zdjęciach archiwalnych, czy z muzeum.
Może kiedyś wyd.AH wyda jeszcze ten model z uzupełnianiami o których wspominamy np. w takim malowaniu http://www.asisbiz.com/il2/F2A-2/FAF/pages/Brewster-Buffalo-MkI-FAF-showing-its-camouflage-Finland-1942-01.html
Nie wiem, czy ci się mój pomysł spodoba, ale może warto jak już skończysz ten widoczny na zdjęciach fragment szkieletu, który poddajesz przeróbkom porównać z tym, który pokazano w tej relacji, gdzie sklejony on jest bez zmian http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=142916&t=142916 - ot takie dwa zdjęcia ze zmianami i bez zmian.
To tyle i teraz z niecierpliwością czekam na kolejne porcje zdjęć z postępów sklejania.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 11Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024