FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-08-16 18:39  [R/G] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Ukłony,

oto kolejne wybryki Rico na podłożu kolejowym. ;-)
Jako, że od kilku lat zauroczony (czy może zakochany?) jestem w kolei Cukrowni Kruszwica, to postanowiłem w końcu realizować swój szalony plan. :-)))



Mimo, iż materiały mam dość bogate (Świat Kolei, Stalowe Szlaki, Modelarz...), to kolejne są jak najbardziej pożądane! I tak oto w dzień ukończenia jachtu holenderskiego rowerkiem podjechałem do księgarni, by nabyć jedyną tam sztukę opracowania „Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej” autorstwa Bogdana Pokropińskiego.
Spośród niezliczonej tam ilości parowozów wybrałem oczywiście kruszwicki. Takich z cukrowni jest tam więcej, niż jeden. :-)
Jeszcze odnośnie książki, to dla mnie jest nawet > za tania <! jak na to co możemy tam znaleźć. Szacun! Brać ludzie póki nie wykupili! ;-D

Trochu o oryginale.



Parowóz typu C1n2t na tor 750 został wyprodukowany w Warszawskiej Spółce Akcyjnej Budowy Parowozów (WSABP). Typ parowozu oznacza tendrzaka o układzie osi 0-3-1, dwucylindrowego, na parę nasyconą. Dokumentacja maszyny była gotowa w roku 1926, natomiast w 1927 parowozik wyjechał z hali o własnych siłach.

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/8147

Chęć zakupu parowozu wyraził zarząd Cukrowni Kruszwica i takim oto sposobem trafił na kolej buraczaną, gdzie szczęśliwie przejeździł aż do roku 1968.
Parowóz różni się trochę od egzemplarza na zdjęciu i filmie, gdyż cukrownia zażyczyła sobie dwukrotne powiększenie zbiorników na wodę.
Jako ciekawostkę należy dodać, iż był to pierwszy parowozik wąskotorowy wyprodukowany przez WSABP. :-)
Informacje na podstawie ww. opracowania.

Trochu o modelu.

Model powstaje nad podstawie dokumentacji zawartej w książce „Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej” autorstwa Bogdana Pokropińskiego. Będzie on w skali H0e. Zeskanowałem i wydrukowałem rysunki oraz sprawdziłem czy pasują na mój "profesjonalny" tor. ;-)



Skoro wszystko grało, to heja!







Jak widać powstała ostoja oraz poprzecznice.
Na chwilę obecną to tyle. :-)

Pozdrowionka!

--

Post zmieniony (15-01-17 10:44)

 
10-08-16 19:03  Odp: Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Zapraszam!
Bo jak wąskotorówka, to tylko H0e. :-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
11-08-16 17:59  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Piotr D. - Może trochę zboczeniec. ;-D
Viking_BB - Relacji ni recenzji nie będzie na KK. Nie mam czasu na dodatkową obsługę serwisu. Przykro mi.
Draccus - Proszę się rozgościć. :-)
MARIUSZ - No oczywiście, że ZWIĘKSZAM dawkę. Za kogo Ty mnie masz?
Lepic - Jasne, jasne. Taki! okręt buduje, a parowoza nie podglądnie. ;-D

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
13-08-16 12:32  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Mirmic - Księgarnia to PIM Tychy. Chyba, że chodzi o coś innego. :-)
Rodrus - Cieszę się z Twojej obecności w mojej relacji. :-) Bo to w zasadzie takie wsiowe klimaty. ;-D

Dorobiłem odsprężynowanie górne indywidualne.



--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
15-08-16 18:07  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Dłoń może być nie do końca odpowiednim narzędziem do pomiaru modelu, ale takie klepaki jak na zdjęciu, to chyba każdy w portfelu posiada. :-)
Że mi się przychorowało i poniedziałek wolny, to nadrobiłem trochę w modelu.

Powstały koła napędowe.
Pomimo, że makro w aparacie przy takiej wielkości elementów wszystko wyciąga na wierzch, a i same koła nie powalają powtarzalnością, to ja jestem z nich bardzo zadowolony (!).

Teraz bierzemy się za toczne. :-)

I tak:
- obręcz to pasek zawinięty na patyczku.
- przeciwwaga jak widać wycięta w kartonie i wklejona w obręcz
- szprychy, to paseczki wklejone w gotowy "zestaw"
- obrzeże, to okrąg wycięty w kartonie, na który przykleiłem, to co powstało wcześniej.

Między kolejnymi etapami odbywało się oczywiście zalewanie klejem i szlifowanie.







Z pozdrowieniami!

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
18-08-16 17:28  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Być może nie byłem. Nie mi oceniać. ;-D
Planuję standard, ale nie wiem jak długo wytrzymam w tym postanowieniu...
Huehue ;-)

Co ja chciałem...?
Aaa... koła toczne. :-)



--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
11-09-16 21:08  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Hejo!
Witam wszystkich! :-)

Ciągnie się, ciągnie, ale czy mi się gdzieś spieszy?
Ogólnie w życiu "w miarę" stabilnie, ale trzeba z rzeczywistością walczyć o czas i samopoczucie. Praca na zakładzie zabiera wiele cennych składników naszego środka.
Za to są pieniądze. Coś za coś...

Chciałbym tutaj przeprosić wszystkich za brak siebie na forum w ostatnim czasie.

Szczególne przeprosiny kieruję do Seahorsea za brak odpowiedzi na Twój e-mail. Wiem, że było to dla Ciebie ważne. Jednak gratuluję przewspaniałego okrętu!

Słowa przeprosin lecą także do Vikinga za brak aktywności w stronę Kartonowej Kolei.
Wziąłem na barki coś co mnie chyba trochę przerosło. Nie potrafię wyegzekwować czasu na Konradusa, jeszcze jedno forum oraz KK i fb.
Jestem beznadziejny.

A teraz trochu weselej, chyba.

Generalnie budowa posuwa się do przodu. Grunt, że nie stoję w miejscu, bo wtedy bym się cofał. Przede wszystkim doszły kolorki na ostoję i kółeczka.
Jako, że w H0 lubię jako tako brudzić modele, to się za to wziąłem. :-) W 1:45, to się nie odważę. Przynajmniej nie teraz.
Parowóz w założeniu ma być lekko styrany pracą w polu. Dla osób nie siedzących w temacie nadmienię, że buraczane linie wąskotorowe biegły przez pola, lasy, wsie, podwórka. Częściowo na ich historię składa się pierwszowojenna kolej polowa, tzw. heeresfeldbahn, gdzie tory patentowe układano dość szybko i prosto do celu (ku frontowi). Ładownie buraków (i ich bocznice) znajdowały się bezpośrednio w polu bądź też w jego pobliżu. Zdarzały się odgałęzienia do PGR-ów.
To wszystko stanowi o moim brudzeniu, które jest mieszanką smaru z podzespołów lokomotywy (czarna farba i lakier błyszczący) oraz zapylenia z ziemi (farba cielista i brąz).
Zdjęcia wykonałem dzisiaj w słoneczku, mogą być trochę zmienione odcienie (inaczej to widzę na żywo, w sztucznym świetle, inaczej też w słońcu i na komputerze), ale przecież będzie jeszcze okazja do zobaczenia kolorków. :-)
Kółka mają inną odległość od siebie (co widać jak byk), ale podejrzewam, że jest to spowodowane ich lekką jajowatością. Niektóre musiały się rozepchać przez przeciwwagi oraz szprychy. Aby parowóz stał stabilnie i równo na podłożu zeszlifowałem delikatnie obręcze. W efekcie końcowym (na dioramce) raczej nie będzie tego widać. :-)
Biję się w pierś i przy następnym kolejowym modelu postaram się bardziej tego pilnować.

Kółka czyste oraz ostoja.



Brudzenie



Całość do tej pory





Pomimo tych wszystkich błędów, porażek, potknięć, wad, pomyłek i niedociągnięć, to jestem zadowolony. :-)

Wasz Rico

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
18-09-16 19:39  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Dziękuję chłopaki za wsparcie! Tak szczerze i na poważnie.

Lepim dalej!

Pogoda pochmurna, chłodno i pada deszcz - moja ulubiona aura! :-)
Muzyczka w głośnikach, dzień wolnego - można było żyć.

Stworzyłem układ hamulcowy. Zastanawiałem się trochę czy w ogóle do niego podejść, bo się bałem, że go po prostu nie zmieszczę. Jednak się odważyłem. I powstał.




Powstał też pomost pod budkę i skrzynie wodne.



--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
26-09-16 12:31  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Silniki zrobione. :-)
Trochę upaćkane smarem i kurzem, tu i tam...







--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
28-09-16 14:50  Odp: [R] Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica"
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Ej, skąd taki wniosek, że mam? ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024