FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 16Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
29-07-16 23:45  [R/G] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Stało się, jednak pociąłem Fiata ;-)

Witam w relacji, w której spróbuję się zmierzyć z modelem włoskiego samolotu Fiat G.55 Centauro wydanego całkiem niedawno przez wydawnictwo proArte. Autorem projektu jest M.Pacyński, autor onegdaj znany z modeli dość specyficznie spasowanych.
Model postaram się sklejać zasadniczo zgodnie z zamysłem autora, choć nie wykluczam własnych modyfikacji technologicznych. Porównywać modelu z oryginałem raczej nie zamierzam. Co z tego docelowo wyjdzie czas pokaże.

Na początek oczywiście podklejone wręgi potrzebne w pierwszym etapie budowy.

Po wycięciu i sklejeniu powstał szkielet centralnej części kadłuba.

Uwagi z tego etapu to za szerokie wycięcia we wręgach E i F na wpusty cz.1 lub za wąskie wpusty na cz.1. Brak jest także oznaczonych miejsc wklejenia cz.5 i 6.

Następnie wkleiłem pierwsze elementy wyposażenia kabiny.

Moim zdaniem orczyk jest jakoś dziwnie wąski, ale może taki był? Drut biegnący w osi podłogi wykonany według szablonu zamieszczonego w wycinance byłby o połowę za krótki.

Przed wklejeniem reszty wyposażenia z ciekawości zachciało mi się przymierzyć poszycie kabiny i nawet dobrze że mi się zachciało.

Wyciąłem, uformowałem i przymierzyłem. WTF?

Brakuje prawie 2 mm. Co ciekawe bez poszycia wewnętrznego poszycie zewnętrzne pasuje idealnie. Czyżby znowu tradycyjnie wręgi pasowały inaczej, a może tylko w projekcie nie została uwzględniona obecność wewnętrznej oklejki kabiny, a w przypadku reszty połączeń segmentów grubość pasków łączących? Nad tym zagadnieniem będę się wkrótce zastanawiał, a odpowiedź zapewne pojawi się po wykonaniu i przymiarkach kolejnych segmentów. Póki co...

...CDN

--

Post zmieniony (09-11-16 20:32)

 
30-07-16 00:08  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

No i jest. Nie, nie Fiat... jest Ceva. Cięcia jeszcze bardziej precyzyjne, yeah.
A merytorycznie: czy poszycie wewnętrzne "domyka" się na wręgach i czy otwory pod kabinę są dobrze spasowane (in i out) ? Caponowałeś ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-07-16 00:35  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Powrót króla...
nie tylko ja na to czekałem :D
Oczywiście będę zaglądał, latadło ładne, choć w głębi duszy liczyłem że potniesz Mustanga :)

Pozdrawiam

--

 
30-07-16 04:28  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
FloggerB   

😃

 
30-07-16 08:17  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ceva wreszcie coś klei. ;-)
Obyś ZbiG'u nie wykrakał...
Już mam wypieki na twarzy...;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-07-16 09:45  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

A że tak spytam jako świeżak : o co kaman z tym manewrem Zbiga ?

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
30-07-16 09:48  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No, dał się namówić. To obserwuje. Manewr mam nadzieję, że nie będzie potrzebny bo tez chcę go skleić!

 
30-07-16 10:48  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
proArte   

O widzę że nasz model na tapecie :)
Prawdopodobny błąd wynika z różnic grubości papieru zastosowanego w druku i w prototypie. Niestety przyjmujemy 0.18mm a to może okazywać się nie do końca poprawne. Szczególnie przy nowych opracowaniach. Niestety istnieje także kwestia samych wręg i sposobu ich ciecia i dopasowywania. Przy następnych wersjach sprawdzimy to raz jeszcze. Z dwojga złego lepiej że można coś przeszlifować i dopasować niż by była dziura między wręgą a pokryciem. Oczywiście istnieje ryzyko że autor nie wziął pod uwagę podklejek :) - jak to bywa z autorami. Cevo proszę o szybką informację czy rzeczywiście wszystkie wręgi kadłubowe mają ten błąd - jeśli tak to w nowych opracowaniach dołożymy poprawione wręgi na nowym arkuszu. I będzie OK.

Aby nie być gołosłownym - zdjęcia surówki.








--

Post zmieniony (30-07-16 11:05)

 
30-07-16 11:15  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Powitanie dla publiczności ;-)

Ponieważ pogoda nieco pokrzyżowała moje dzisiejsze plany mogę kontynuować pracę nad Fiatem i rozkminiać co autor miał, a czego nie miał na myśli.
Tak jak wspominałem , postanowiłem sprawdzić jak elementy kolejnych segmentów pasują do siebie.
Segment za kabiną.

Jak widać nawet bez paska łączącego nie ma szans na domknięcie poszycia. Dodatkowo obwody cz.24 (segment kabinowy)i cz.34 (segment za kabinowy) nieco się różnią (~0,6mm).
Pasowanie poszycia z wręgą segmentu bezpośrednio przed kabiną (cz.26.) jest nie do zweryfikowania z racji nie zamknięcia jego obwodu. Krawędź styku z cz.24 raczej się zgrywa.
Kolejny segment w kierunku przodu modelu czyli cz.27 pasuje jak na poniższym zdjęciu.

Jak widać po powyższych pasowaniach w modelu mamy prawdziwy misz-masz. Zasadniczo w projekcie nie są uwzględnione grubości pasków łączących a w jednym segmencie nawet grubość jego poszycia.
Sprawdzę pasowanie reszty segmentów i chyba pokuszę się o sprawdzenie skrzydeł.

Kilminster, poszycie wewnętrzne nie domyka się na wręgach z tego powodu, że w jego obwodzie jest miejsce na pasek łączący poszycie zewnętrzne. Po tym w jaki sposób pokrywa się (a w właściwie nie pokrywa się) podłoga z zaznaczonymi na poszyciu wewnętrznym znakami śmiem przypuszczać że poszycie wewnętrzne nie pasuje tak jak powinno.
Otwory w poszyciu zew/wewn. pokrywają się z tym, że otwór w poszyciu wewnętrznym nie wiedzieć czemu jest większy w każdą stronę o ok.0.5mm.
Wycinankę caponowałem, ale nieco przesadziłem z ilością caponu, co nawet widać. Ma to jednak i dobre strony bo karton na którym jest wydrukowany model jest moim zdaniem nieco z cienki i za wiotki, a po caponie przynajmniej nabrał nieco sztywności.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-07-16 12:00  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

A ja mam pytanie techniczne. Czym wycinasz krzywizny w elementach zarówno kartonowych jak i podklejonych tekturą? Nożyczkami czy nożykami olfy? Nożykiem tniesz "na oko" czy prowadzisz ostrze przy jakiejś krzywce/linijce? :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 16Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024