FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 10Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
26-07-16 10:21  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

MM ma dosyć do tyłu z rocznikami. Opóźnienie jest takie jak widać przez to, że pojawiło się kilka dłuższych przerw w wydawaniu nowych modeli.

 
26-07-16 10:46  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Szczęśliwi czasu nie liczą" :-)
A swoją drogą jakiś czas temu na forum toczyła się ożywiona dyskusja na temat rozpowszechniania symbolu nazizmu jakim jest swastyka (vide model sterowca "Hindenburg").

 
26-07-16 12:42  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Krokodyl   

Zaraz po tym wątku przeczytałem dyskusje o Ark Royal, której wcześniej nie znałem i pomyślałem, że dorzucę parę słów od siebie.

Jeśli kogoś interesują kwestie co do praw autorskich i nowych wydań starych projektów, czytajcie dalej. Jeśli nie, to na pewno macie ciekawsze rzeczy do roboty.
Temat praw autorskich do modeli pojawia się od czasu do czasu na forach i zwykle grzęźnie w plątaninie wzajemnego niezrozumienia i domysłów konstruowanych na podstawie nieprawidłowo przytaczanych przepisów. Zdaję sobie sprawę, że to wątek dotyczący zapowiedzi ale wydaje mi się, że lepszego miejsca na wyjaśnienie pewnych kwestii nie będzie. Postaram się w największym możliwym skrócie opisać pojawiające się dylematy. Pomijam kwestię czy modelom kartonowym powinna przysługiwać ochrona prawnoautorską. Po pierwsze jest to temat na bardzo obszerne rozważania. Po drugie przyjęcie założenia, że taka ochrona przysługuje jest dla polskiego rynku wydawniczego bezpieczną i powszechną praktyką. Po trzecie w polskie sądownictwo przyjmuje tzw. minimalny poziom twórczości na stosunkowo niskim poziomie. Generalnie łatwiej wykazać pogląd, że dany przedmiot korzysta z ochrony prawa autorskiego niż twierdzenie przeciwne.

Gdy mówimy o prawach autorskich trzeba mieć na względzie, że dzielą się one na majątkowe i osobiste.
Majątkowe są przedmiotem obrotu i ich przede wszystkim dotyczą umowy licencyjne i umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Powszechnie mówi się w takich przypadkach o "sprzedaży praw". Jednocześnie prawo autorskie chroni twórcę w ten sposób, że co do zasady takie przeniesienie praw czy licencja, ograniczone jest ramami wyraźnie zakreślonymi w umowie z wydawcą. Dla przykładu, jeśli umowa nie określa czasu na jaki została udzielona licencja to z mocy prawa jest ona udzielona na 5 lat. Poza czasem wprowadza się także inne ograniczenia np. terytorium wykorzystania, ograniczenie tylko do dystrybucji egzemplarzy drukowanych itp. możliwości jest wiele. Co istotne "przeniesienie prawa autorskiego" dla laika może oznaczać pełne i całkowite przeniesienie prawa z majątku twórcy do majątku wydawcy (tak jak to jest w większości spotykanych przez nas spraw gdy np. sprzedajemy samochód), jednak tak nie musi być. Także przeniesienie może być ograniczone w czasie (wiem, wiem dziwnie to brzmi), co do nakładu, lub pewnej formy eksploatacji (np. tylko wersja elektroniczna udostępniana w Internecie). Z powyższych względów nieuprawnione były głosy w stylu "Czego chcesz Akra skoro sprzedałeś projekt?". W praktyce rzadko widywałem umowę, która w sposób kompletny, definitywny i poprawny przenosiła czy jak kto woli "sprzedawała" wszystko na przysłowiowy amen.

Osobną kwestią są autorskie prawa osobiste. Do tych, które mogą nas interesować należy zaliczyć: prawo do autorstwa utworu, prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania oraz prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Są to prawa, których nie można przenieść na inny podmiot, nie można także się ich zrzec. Paradoksalnie, kwestia tych praw jest w umowach bardzo często pomijana lub kształtowana klauzulami umownymi w taki sposób, że należy uznać te klauzule za nieważne. W praktyce roszczenia z autorskich praw osobistych stanowią poważny oręż, który pozwala autorom w stosunkowo prosty sposób na uziemienie kosztownych projektów, wydawniczych, budowlanych czy informatycznych. Oczywiście możliwe jest takie skonstruowanie umowy aby autor miał w zasadzie związane ręce. Możliwe, ale widziałem już wiele umów i tak na oko dosłownie kilka procent miało te kwestie uregulowane na cacy. Statystyczne prawdopodobieństwo, że w przypadku kontrahentów LOKu zrobiono to dobrze jest niewielkie.

Sprawa trzecia "model przerysowany", "model opracowany na podstawie innego modelu", "przeróbka". Zostawiając na boku zasygnalizowane wyżej kwestie dotyczące praw osobistych wyjaśniam, że każdy może sobie wykonać opracowanie innego utworu. Pomijam kwestie utworów inspirowanych (raczej nie spotkałem się z takim przypadkiem w kartonówkach), oraz przeróbek jako takich (tu bardziej w grę wchodzi naruszenie praw osobistych). Jeśli jednak ktoś twierdzi, że na podstawie jednego utworu stworzył inny utwór, który oczywiście jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla utworu pierwotnego, to proszę zwróćcie uwagę, że taki tzw. utwór zależny można sobie bez zgody autora utworu pierwotnego włożyć jedynie do szuflady.

Nie chcę rozpisywać się ponad miarę, zależało mi tylko na wskazaniu zagadnień, które jak się wydaje po lekturze paru wątków, nie są powszechnie znane. Wszystko zależy od faktów w danym konkretnym przypadku i rzecz jasna nie mogę powiedzieć kto ma stuprocentową rację. Niemniej, bazując na moim doświadczeniu i tych informacjach na jakie wskazywali koledzy projektanci zaryzykuję stwierdzenie, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich pretensje do wydawcy są uzasadnione.
Ujmując temat kompleksowo od drugiej strony: dobra praktyką higieniczną ze strony wydawców byłoby dogadywanie się autorami utworów pierwotnych w sposób jasny i na jak najwcześniejszym etapie. Wiem, że projektanci zapewne nie pragną chodzić do sadu, bo to i kasa i fatyga ale kto wie, może komuś puszczą nerwy. Mimo wszystko lepiej chyba wykonać kilka telefonów, podpisać kilka papierków niż mieć wstrzymany nakład i przepraszać w branżowych pisemkach.

Kłaniam się i pozdrawiam. Naprawdę starałem się streszczać.

 
26-07-16 13:19  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
FloggerB   

stanisław.z - przepraszam przeoczyłem.
To jak jest finansowany ? - bo tak jak działa to tylko na warunkach posiadania sponsora hobbysty o mocnych nerwach i kopalnią złota w piwnicy (jedyni jakich sobie wyobrażam mają nazwisko Budżet albo Syndyk)

 
26-07-16 14:10  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Liga Obrony Kraju jest stowarzyszeniem i jak wiele innych stowarzyszeń utrzymuje się ze składek członkowskich, datków od społeczeństwa/sponsorów np.: 1 procentu od podatku - tak jest to org. pożytku publicznego i pewnie jakiejś własnej działalności zarobkowej: kursy na prawo jazdy, szkolenia... W statucie jest pewnie wszystko napisane.

Ewentualnie proponuję udać się do czytelni akt Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, zamówić akta rejestrowe LOKu: KRS 86818 i tam przeczytać sprawozdania finansowe i inne takie cuda.
Uprzedzając pytanie: akta rejestrowe podmiotów wpisanych w KRS są jawne i każdy może je przeczytać.

A co do modelu: cóż nie mój temat, chociaż okładka ładna. :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
26-07-16 15:18  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Na stronie MM jako autor projektu widnieje... no właśnie nikt nie widnieje, pozostawiono puste miejsce, ciekawe co wydrukowali w środku...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
26-07-16 16:18  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
tomek   

A kiedy będzie dostępny,czy jest już w Empiku lub w kioskach Ruchu?

--

 
27-07-16 12:44  Odp: [Z] Me -109 G Mały Modelarz
Set   

Witam serdecznie
Zakupiłem dzisiaj ten model w inmedio .
Na pierwszej stronie informacja opracowanie modelu Paweł Mistewicz , poza tym na arkuszu z wręgami oznaczenie Paweł Mistewicz (C) 2007 .
Tyle wstępu . Model wydrukowany przyzwoicie jak na MM istnieje możliwość wykonania wersji uproszczonej . Całość mieści się na 4 arkuszach a4. W inne szczegóły się nie zagłębiałem.
Pozdrawiam Wszystkich

( Nie zamieszczę niestety fotek bo nie mam takiej możliwości ) Z tego co mi się wydaje to to wygląda jak dodruk modelu z 2007 roku ze zmienioną datą na okładce ale mogę być w błędzie)

Post zmieniony (27-07-16 14:53)

 
27-07-16 14:48  Odp: [Z/N] Messerschmitt Me-109G-2/trop Mały Modelarz 2013/4-5-6
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Jeżeli się nie mylę to malowanie jest identyczne z modelem
wydanym w roku 2007 , niestety...
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
27-07-16 15:29  Odp: [Z/N] Messerschmitt Me-109G-2/trop Mały Modelarz 2013/4-5-6
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Modelu nie widziałem, ale skoro autor został ten sam to mogłoby wskazywać na to że żadnych zmian w nim nie ma.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 10Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024