FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 
17-07-16 10:39  Odp: [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie twierdzę ,że model P-40 jest idealny, ale tak przy okazji jak ktoś się chce doktoryzować z planów modelarskich i przykładania ich do rzutu bocznego rysunku montażowego to proszę bardzo życzę miłego czytania https://books.google.pl/books?id=RuUlCgAAQBAJ&pg=PA53&dq=P-40+Monografia&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwiuw6nYi_rNAhVF6CwKHaZqAfgQ6AEIHTAA#v=onepage&q=P-40%20Monografia&f=false

Post zmieniony (17-07-16 10:43)

 
17-07-16 11:04  Odp: [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

No faktycznie. Różnice są porażające. Ciekawe tylko że nikt ich nie dostrzegł przed opublikowaniem tych porównań. Może dlatego że P-40 to P-40 i nie sposób go pomylić z czymś innym w przeciwieństwie do Pioruna z trzema kominami ;-)
Ja mam pytanie do Arta. Rozumiem że budowa modeli to Twój żywioł bo to widać ale czy takie zestawienia starego z nowym to nie jest przypadkiem powtórne odkrywanie Ameryki? Napisałeś że chcesz pokazać postęp w projektowaniu i grafice. Postęp jest wielki ale żeby to stwierdzić wystarczyło by w zasadzie tylko przekartkować wycinankę. Nie trzeba jej sklejać bo... na starocie szkoda czasu. Też Twoje słowa.
No chyba że te porównania są adresowane do kogoś innego bo przecież kartonowcy doskonale wiedzą czym się różnią stare i nowe wydania.
Gratuluję wspaniałych modeli i czekam na następne galerie bo warto na nie czekać i nigdy nie przechodzą bez echa :)

--

Post zmieniony (17-07-16 11:07)

 
17-07-16 13:45  Odp: [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Art, Mam parę pytań co do budowy P-40 Tomahawk IIB, bo jestem na początkowej etapie budowy, a wszelkie porady zawsze są pomocne.
Jak skleiłeś całą osłonę silnika, czy najpierw skorupka a później nałożyłeś na wręgi? Drugie pytanie jest takie. Jak sobie poradziłeś z ostatnim segmentem kadłuba o numerze 14D ?. Ja ledwo wcisnąłem wręgi i nie mogłem spasować łączeń..

Szkoda, że nie założyłeś relacji. :)

Post zmieniony (17-07-16 13:54)

 
17-07-16 13:54  Odp: [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Porażająca to jest twoja wiara Stary w to, że model kartonowy P-40 powstał według planów, które porównał Grzesiek, być może tak i wtedy można mieć pretensje do autora modelu, że go opracował niestarannie, a być może nie i model został opracowany według innych planów i model trzyma wymiary, ale o tym wie tylko wydawca i projektant.

Jak powstają plany i to plany P-40 o których powyżej wspominam można się było przekonać 2 lata temu w Przeciszowie, byłem na tej autorskiej prezentacji - niesamowite to było.

Tak jeszcze z ciekawości się spytam Stary - poświęciłeś tyle lat na sklejanie swojej korwety Agassiz, czy porównywałeś ten model w taki sposób z planami jak zrobił to Grzesiek, czy kompletnie ciebie takie porównanie nie interesowało ?

 
17-07-16 20:33  Odp: [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Pozwolicie, że powrócę do tematu.
Wielkie gratulacje Kolego Arturze.
Jak zwykle perfekcyjna robota.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
17-07-16 22:01  [G] P-40 Tomahawk IIB - A.Haliński 1-2012 - cz. 2. czyli drugi do pierwszego
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Wpierw podziękuję raz jeszcze za ciepłe przyjęcie modeli.

Wbrew pozorom, bardzo fajnie, że udało się sprowokować tę dyskusję, o realności modelu w odniesieniu do realu :)
no może poza kilkoma wpisami Halogena i Konrado, ale gdzie drwa rąbią…

Pytajecie, więc odpowiadam.
Stary, powód zestawienia tych dwóch egzemplarzy jest stosunkowo nieskomplikowany, ale dla mnie osobiście bardzo sentymentalno-osobisty właśnie.
Otóż model P-40-stki z Małego Modelarza był jednym z pierwszych jakie obaczyły moje szczenięce oczęta w zaprzeszłych czasach końcówki lat 70-tych.
A stało się to dokładnie w tym miejscu:



Wybaczcie te osobiste odniesienia, ale niech to sobie tutaj zostanie na pamiątkę.
Tak więc, Stary, tym modelem powracam do „kraju lat dziecinnych”, tyle i aż tyle. To nie miała być żadna prowokacja, czy celowe stawianie jednego ponad drugim. Ot taka wspomnieniowość mnię naszła.
Od Tomahawka z MM zaczęła się moja pasja modelarska, która niech sobie nadal trwa.

Xoxsc pytał o spasowanie części 14D.
Gdzieś wyczytałem w opisach modeli Hala, że w projektowaniu części nie jest uwzględniana warstwa kleju.
Jego projektanci wymagają bardzo dokładnego uformowania danej bryły kartonowej. Ja stosuję ponadto zasadę, że zawsze poszycie jest priorytetem kosztem wręgi. Gdy ona zawadza, dotąd ją doszlifowuję, aż wchodzi w uformowaną bryłę (skorupę) z lekkim wciskiem. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu kształtu wręgi. bo to ona nadaje bryle właśiwą formę.

Przednią część modelu, tak gdzieś od oklejki kabiny skleiłem jako jedną bryłę (skorupę). Następnie wpasowywałem podzielone na dwie części zespoły wręg (pierwszy od nosa do wręgi za kolektorami spalin).
Próbuj dalej, życzę ukończenia modelu.

Lekko podsumowując.
Nie mamy dużego wyboru w kartonowych Tomahawkach.
Może ktoś się jeszcze pokusi o „zawieszenie kilku pasów” na WAK-owskim opracowaniu Curtissa. A może tam jest wszystko ok i nie ma co się doszukiwać?
W każdym razie ja nie narzekam, bo nie zawrócę kijem Wisły. Biorę co jest, bo nic innego nie ma.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024