FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-10-03 15:16  [technika] koło ''szprychowe''
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
W wątku Batonusa "obróbka kółek w wiertarce" zamieściłem zdjęcia koła ze szprychami. W tym wątku chcę pokazać w jaki sposób takie kółko wykonałem.
Na pierwszym zdjęciu jest szablon rozrysowany na tekturze, który będzie służył pomocą przy klejeniu szprych ( po 20 szprych z każdej strony koła). Dwa najmniejsze okręgi mają wymiary tarcz bocznych piasty i pomogą je centralnie umieścić na naszym szablonie. Trzeci okrąg licząc od środka wyznacza teoretyczne miejsce przecięcia szprych.
Na kolejnym zdjęciu pokazałem przygotowane kółka do montażu opony (9 szt na jedną). W górnym rzędzie pokazane są trzy koła wycięte z tekturki cieńszej ( środkowe) i dwa zewnętrzne z tekturki grubszej - umożliwi to przy szlifowaniu nadania im lekko zaokrąglonego kształtu z zewnętrznej strony. Poniżej nich 4 kółka z cienkiego papieru ( od kserokopiarki), które posłużą jako przekładki dystansujące - czyli nasza opona będzie miała trzy lekkie nacięcia dookoła obwodu. W rzędach niższych koła mają już wykonane nacięcia poprzeczne ( bieżnik poprzeczny).
Na trzecim zdjęciu widać wykonane szprychy ( :-)) , czyli z zaimpregnowanego dwustronnie klejem cyjanoakrylowym jak najcieńszego papieru wycięte możliwie wąskie paski.

 
30-10-03 15:22  Re: koło "szprychowe"
Junior II   

Rajkub , odrzuca mi majle do Ciebie , zapchana czy mnie dziada-juniora zablokowales?

 
30-10-03 15:23  Re: koło "szprychowe"
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Na zdjęciu najwyższym jest widoczzne koło "surowe" wstępnie oszlifowane, z wyraźnie widocznymi od środka kolejnymi warstwami.
Na drugim zdjęciu centralnie przyklejona kroplą kleju mała tarcza z piasty koła i do nie poprzyklejane szprychy. Mocowane są klejem do tarczy piasty i unieruchamiane drugą kroplą do trzeciego okręgu. Po wyschnięciu tarcza piasty ze szprychami odcinana jest od szablonu. Gotowy efekt widoczny jest na kolejnym zdjęciu.

 
30-10-03 15:26  Re: koło "szprychowe"
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Junior nie blokowałem Ciebie, jak dalej będzie szwankować, podam Ci drugi adres.
R.

 
30-10-03 15:35  Re: koło "szprychowe"
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Kolejnym etapem, jest rozcięcie naszej opony na trzy części : środkowa to pojedyncze kółko środkowe, tutaj zniszczeniu ulegają dwie przekładki zrobione wczesniej z cienkiego papieru, ich role przejmą szprychy. Ten zabieg pozwoli nam uzyskać koło, w którym szprychy nie będą w feldze w jednym rzędzie, tylko w dwóch. Na fragmentach koła widać białe elementy felgi.
Na drugim zdjęciu widać komplet szprych z tarczami piasty i tuleję piasty.
Na ostatnim zdjęciu jedna strona opony jest unieruchomiona taśmą klejącą, centralnie umieszczona tarcza piasty ze szprychami jest "przyszpilona" igła od zastrzyków, a szprychy mocowane klejem do wewnętrznej strony opony.
Pozostaje już tylko posklejać trzy elementy ze sobą , przesuwając wzajemnie o 1/2 nacięcia na bieżniku i pomalować, dokleić zewnętrzną część piasty, wentyl, i koło gotowe.

Pozdrawiam Rajkub

 
30-10-03 15:39  Re: koło "szprychowe"
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
w drugiej serii zdjęć powonno być jako pierwsze to zdjęcie.
R.

 
30-10-03 15:51  Re: koło "szprychowe"
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

EXTRA! ileż to się jeszcze można nauczyć.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
30-10-03 16:41  Re: koło "szprychowe"
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

A ja myślałem, że uczyć się trzeba tylko w szkole lub na błędach!
Okazuje się że ja uczę się całe życie!

Rajkub! "Zrzynam" od Cibie tę technologię!

- Czesiek -

 
30-10-03 17:50  Re: koło "szprychowe"
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Heh fajnie to wygląda, ale brakuje wentyla.

 
30-10-03 17:54  Re: koło "szprychowe"
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

W gotowym kole jest i wentyl, ale to już nie w tym wątku :-)

R.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024