FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-07-16 12:09  [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

FORD MODEL G.P.W. 1/4 TON 4X4 TRUCK



Tego samochodu przedstawiać nie trzeba. Jeden z tych sprzętów który w/g niektórych pozwolił wygrać II wojnę. Jego sylwetkę znają chyba wszyscy.
To Ford G.P.W.
Pojazd prosty , wręcz surowy. Żadnych ozdóbek. Czysta funkcjonalność. Coś pięknego
krótko mówiąc.
Postanowiłem więc że zbuduję sobie model tego auta. Temat oklepany. To fakt.
Materiał z którego buduję to karton we wszystkich możliwych odmianach więc też nic nowego. Co więc zrobić żeby nie wiało stęchlizną i żeby nie zanudzić ewentualnego widza na śmierć?
A może by tak model zbudować od podstaw? A może skala nietypowa? 1: 10 na przykład? Czemu nie.
Pobuszowałem trochę w sieci bo niestety nie mam dostępu do oryginalnego egzemplarza. Najbardziej doskwiera brak rysunków technicznych. Wiarygodnych rysunków. Ogólne wymiary nie są jednak tajemnicą, jakieś rysunki ramy też się znalazły, są jakieś rzuty.
Jest mnóstwo zdjęć.
Parę podstawowych wymiarów wziąłem z modelu Modelika choć moją nieufność wzbudziła informacja że model został opracowany na podstawie plastikowego zestawu. No ale czegoś się jednak trzeba trzymać.
Reszta to podstawowa znajomość Corela, przycinanie, pasowanie (nieustanne)

Główny cel to w miarę możliwości oddać kształt tego pojazdu.
To co prawda sztuką wielką nie będzie bo auto ma tak charakterystyczną sylwetkę że pomylić go z czymś innym nie sposób.
Jedno co było pewne to że budowę trzeba było zacząć od ramy. Jak na prawdziwą terenówkę przystało. To podstawa.
Wszystkie klamoty są do niej mocowane i będą wykonywane jako osobne elementy.
Na początek więc rama. Jest duża a papier jest wiotki. Rama musi być prosta a nie przekoszona jak w niektórych samochodach sprzedawanych jako nie bite nówki sztuki ;)
Żeby więc taka była sklejałem ją przy pomocy takiego wynalazku. Równa powierzchnia, papier milimetrowy, różne podkładki podczas klejenia itd.
Patent jednorazowy.



Rama jeszcze niekompletna w stanie surowym.





Docelowe stanowisko montażowe osobno i wraz z ramą.





Rama teoretycznie gotowa. Brakuje jeszcze paru detali których nie mogę przykleić dopóki nie będę miał pudła nadwozia lub choćby samej podłogi.
Dopiero wtedy po przypasowaniu można będzie je dodać na stałe.
Tak więc następny etap to kawałek nadwozia.









Stan na dziś







Model prosty jak budowa cepa więc nie ma się co rozpisywać o tajnikach budowy. Wszystko widać. Widać też że szpachla i farba będzie w użyciu ale to akurat w pełni świadomy wybór :)

--

Post zmieniony (04-04-20 17:48)

 
11-07-16 13:13  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Temat rewelacyjny, ze względu chociażby na wielkość modelu :) Szkoda tylko, że wybrałeś skalę tak trochę ni z gruchy ni z pietruchy. Lepsza byłaby samochodowa skala 1/8 lub 1/9.

 
11-07-16 16:53  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ciekaw byłem cóż tam nam zaprezentujesz nowego,jest niespodzianka,podglądam oczywiście,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
11-07-16 17:03  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Budowę tak ciekawego modelu będę śledził na bieżąco. Powodzenia w budowie życzę.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
12-07-16 09:04  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dzięki koledzy za wsparcie :-)
Piter, wszystkie dostępne wymiary dam radę przeliczać w tej skali w pamięci, bez kalkulatora.
A w innych skalach już nie było by to takie proste ;-)
I tylko z tego powodu taka skala a nie inna. Zresztą to auto to jednorazowy odskok w bok. Całej serii modeli pojazdów raczej nie planuję :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
12-07-16 12:11  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Argument przeliczania broni się sam. Rzeczywiście modelarz to strasznie leniwy zwierz ;)

 
04-04-20 17:41  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Od ostatniej aktualizacji minęło trochę czasu więc pewnie klej już zdążył wyschnąć ;-)
Nie spieszy mi się jednak przy tym modelu absolutnie.
Jak już nie mam ochoty na nic innego to siadam do niego. Stąd też takie przestoje.
Jako że coś tam jednak w tzw. międzyczasie przy modelu dłubałem więc wypadało by w końcu zrobić aktualizację.
Po kolei więc.
Buda jako bryła prawie gotowa.
Detale typu schowki, uchwyty jakieś, mocowania i inne detale dołożę w późniejszym terminie.













Żeby postawić model na kołach chcąc nie chcąc trzeba zrobić zawieszenie.
Prowizorycznie zamocowana zawiecha na fotach poniżej. Tu nie ma finezji.
To tylko papier więc moją myślą przewodnią było zrobić wszystko maksymalnie mocno.















Na koniec dotychczasowa całość naprędce zmontowana. Wszystko na tym etapie jest jeszcze rozbieralne.











Błotniki już mam, felgi w stanie surowym też. Musiałem je wykonać teraz żeby złapać rozstaw potrzebny do zrobienia osi.
Ale to w następnej odsłonie.
Atrapa przednia, maska to są elementy za które się jeszcze nie zabrałem ale jak już te tematy zwalczę to wreszcie będzie z górki :-)
Za bardzo nie rozpisywałem się w tej aktualizacji bo też i nie ma o czym.
Wszystko widać a żadnych wyrafinowanych ani nowatorskich technik tu nie stosuję.
Siekierka do prac zgrubnych i hebelek do detali ;-)

Zdrowia życzę wszystkim i nie dajcie się :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
04-04-20 18:35  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Twoje relacje zawsze robią wrażenie.

Śledził będę na pewno.

Rewelacja

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
04-04-20 18:47  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Dobre słowo od mistrza budowy od podstaw ma swoją wagę. Dziękuję :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
04-04-20 18:57  Odp: [R] FORD MODEL G.P.W. skala 1:10
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Waćpan raczyłeś zażartować w jednym ze zdań, że żadnej finezji tutaj nie ma. Owszem, jest, aż musiałem sobie przysiąść i pooglądać te rewelacyjnie wyszlifowane powierzchnie:-)
A jak już na QNiu to zrobiło wrażenie to wytnij w ramkę i powieś nad łóżkiem:-)
Idziesz po bandzie, genialnie to wygląda:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024