FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
30-04-16 22:12  [R/G] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa
Zdjęcia z relacji

============================================

Postanowiłem w końcu zmierzyć się z modelem Lightninga. Model opracowany przez Łukasza Fuczka, raczej dobrze znany bo w sieci znajdzie się jest już kilka relacji z jego budowy (klik, klik). Moją pewnie nic nowego nie wniosę, ale co tam. Do tej pory odkładałem decyzję o sklejeniu tego opracowania, bo mam poczucie że jest to model trudny i nieco ponad moje możliwości. Uznałem jednak, że nie ma co czekać w nieskończoność bo życie krótkie i takie tam. Poza tym, jeśli go skopię to będę miał dobry pretekst do sklejenia w przyszłości opracowania z Halińskiego :-)

Korzystam z laserów przygotowanych przez GPM. Wydają się być mniejsze od wycinankowych o szerokość linii. Mam nadzieję, że nie przysporzy to większych problemów. Niestety wycięte zostały tylko te elementy, które mają być naklejone na tekturę 1mm, więc wszystko co jest na 0,5mm trzeba ciąć samodzielnie. Dodatkowo korzystam z literatury uzupełniającej. Plany Modelarskie wszyscy raczej znają. Skrzydła w miniaturze to bardzo fajnie opisana historia samolotu oraz duża ilość zdjęć (w tym detale) oraz liczne rysunki. Niebieska książeczka jest po czesku, więc wiele z niej nie rozumiem, ale na szczęście dominują w niej rysunkach detali (bardzo pomocne - już mi rozjaśniło kilka rzecz, bo instrukcja oczywiście jest bardzo wybiórcza). Żeby się jeszcze nieco dokształcić obejrzałem sobie dwa dokumenty: jeden z cyklu Battlestations, drugi z cyklu Great Planes. Osobiście polecam drugi - bardziej skupia się na samej maszynie i jej wykorzystaniu niż na doświadczeniach lotników którzy na niej latali.

Ciekawostki
1. P-38 to jedyny amerykański samolot wojskowy, który pozostawał w produkcji przez cały okres udziału USA w 2WŚ
2. Na P-38 odniesiono pierwsze zwycięstwo USAAF przeciwko Luftwaffe: maszyna stacjonująca na Islandii zestrzeliła Fw-200 Condor.

Tyle słowem wstępu. Model wymaga obciążenia w przedniej części, żeby nie opadał na ogon. Postanowiłem umieścić balast w magazynkach z amunicją. Resztę przedziału dokończę po przyklejeniu poszycia. Przerzuciłem się więc na detale kabiny. Jestem bardzo zadowolony z zegarów - pierwszy raz mi się udało zrobić je w wersji 3D.

--

Post zmieniony (06-01-19 16:59)

 
30-04-16 22:17  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Mnie te lasery bardzo zjezyly i model lezy nadal i czeka na lepsze czasy ;) Trzymam kciuki, moze tez mnie to natchnie do powrotu...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
30-04-16 22:23  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Znaczy że co z nimi było nie tak? Wyszły jakieś problemy z powodu rozmiaru? Ja się tam zbytnio nie przejmuję - to że są za małe daje mi akurat miejsce na podposzycie.

--

Post zmieniony (30-04-16 22:23)

 
30-04-16 23:41  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Kolejna ciekawa relacja! Chętnie popatrzę!

--
Pozdrawiam!

 
01-05-16 14:36  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończona tablica przyrządów i okolice.

Przy wklejaniu fotela wyniknęły niewielkie problemy. Szablony drucików są chyba za krótkie, bo żeby skleić wszystko do kupy trzeba było przechylić je mocno do przodu oraz do wewnątrz (przez zniekształcenie obiektywu na drugim zdjęciu pionowe druciki wyglądają jak równoległe, ale w rzeczywistości były skierowane do środka).

Pokombinowałem trochę, tu coś oderwałem, tam nagiąłem i jakoś wyszło. Retusz w rzeczywistości nie rzuca się w oczy tak bardzo jak na zdjęciach.

Post zmieniony (06-01-19 17:00)

 
01-05-16 14:38  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Moj ma duzo za male te lasery. Ale zawsze jest opcj, zeby normalnje podklejac ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
01-05-16 19:38  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

bardzo ciekawy temat, będę śledził relację na bieżąco.

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
02-05-16 15:50  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Tak to już jest z laserami, niby mają pomóc ale nie zawsze są dobrze opracowane :)

--
Pozdrawiam!

 
05-05-16 23:46  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Panele boczne kabiny. Gałki nie do końca wyszły mi tak jak bym chciał, ale przyznaję że w którymś momencie już mi zabrakło cierpliwości. Na ostatnim zdjęciu widać, że oś tablicy przyrządów nie pokrywa się z osią samolotu. Nie wiem co jest grane - nigdzie nie mogę doszukać się niedopasowania. Tak powinno być?

Dalej przyszła pora na poszycie. Powiem szczerze, że mocno się obawiałem bo po pierwsze jak dla mnie jest ono dosyć trudne - w szczególności nos z kilkunastu listków i segment z otworami na karabiny i działko. Po drugie w relacjach w sieci przewija się informacja, że poszycie jest źle spasowane i trzeba kombinować. Zacząłem od sklejenia dwóch pierwszych segmentów ze sobą, umocniłem drugi segment podposzyciem i dopiero wtedy skleiłem listki.

Jestem bardzo zadowolony z tego jak wyszło. Klejenie listków prawie zawsze kończy się katastrofą, ale na szczęście nie tym razem. Zaprzągłem do pracy CA i igły, układałem dokładnie po kolei każdy listek i sklejałem. Wyszło super. Co prawda na zdjęciu wygląda jak by całość była usyfiona źle dopasowaną farbą, ale w rzeczywistości kolor retuszu jest bardziej dopasowany. W ogóle to zacząłem mnóstwo rzeczy kleić CA: od detali kabiny po przyklejanie poszycia do szkieletu.

Co do tego niespasowanego poszycia to faktycznie nie do końca się to zgrywa. Inni pisali, że wręga z przodu komory podwozia wychodzi odkryta. U mnie wystaje tylko jakieś 0,5mm.

Ostatecznie musiałem ściąć część 30 (czy też właściwie jej dwa fragmenty) o jakiś 1mm od góry i <1mm od przodu, ale było to trywialne i teraz wszystko pasuje bardzo elegancko.

Jestem z siebie bardzo zadowolony. Wiem, że pewnie inni zrobiliby to wszystko lepiej, ale jak na moje możliwości to naprawdę wyszło super. Było tutaj mnóstwo okazji żeby coś mocno skopać, a w sumie z żadnej nie skorzystałem :-) Jedyny większy babol to niewielkie wgniecenie po lewej stronie (pod oznaczeniami zestrzelonych maszyn japońskich). No i widać, że na łączeniach przednich segmentów widoczne są sklejki pod spodem. Przyznam szczerze, że nie mam na pomysłu jak kleić żeby nie było ich widać.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:00)

 
07-05-16 23:41  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziś toczyłem nierówną walkę z modelem. Na początek taki problem.

Co zrobić z tym niby-obramowaniem bez wypełnienia? Przejrzałem internet i posiadane materiały i wygląda na to, że wcześniejsze wersje Lightninga miały coś co wygląda na jakiś szkielet znajdujący się pod oszkleniem. Tak na przykład wygląda ten detal w Glacier Girl (P-38 w wersji F).

Kolejne wersje Lightningów wyglądały już nieco inaczej. Klejony model to wersja H. Szukałem w internecie zdjęć jak wyglądał ten konkretny egzemplarz (Pudgy) i znalazłem go w obu wersjach oszklenia. W związku z tym postanowiłem wykonać wersję oszklenia z późniejszych wersji Lightninga - szczęśliwie w modelu jest zapas koloru.

W ogóle te tylne segmenty kadłuba są nieco niewygodne do sklejania. Postanowiłem ułatwić sobie życie rozcinając je w miescu gdzie będą poprowadzone skrzydła. Szkoda, że autor opracowania nie wpadł na takie rozwinięcie segmentów. Pozwoliłoby to uniknąć łączeń w dolnej części kadłuba, które prawdę mówiąc nie wyszły mi najlepiej. Jak widać na drugim zdjęicu poniżej kształt poszycia wewnętrznego nie pokrywa się z zewnętrznym. Podobną sytuację miał już ktoś w innej relacji, więc to raczej nie moja wina.

Do wykonania oszklenia wykorzystałem tłoczoną kabinkę z GPMu. Początkowo miałem pomysł, że nie będę jej ciął na kawałki i już teraz wykonam całość kabiny. Niestety okazało się, że coś jest spasowane nie tak jak powinno.

Kabinka wytłoczona przez GPM ma kształt zgodny z oryginałem, ale chyba niespecjalnie zgadza się ze sposobem rozrysowania owiewki w tym opracowaniu - stąd problem. Planowałem zrobić zamkniętą kabinę, ale przy takim obrocie spraw chyba zrobię otwartą. W ten sposób mam jakieś szanse na poprawne spasowanie owiewki.

W ogóle fajną sprawą w tym wydaniu jest to, że częścią są tematycznie pogrupowane arkuszami: 2 arkusze gondoli pilota, 2 ze skrzydłami, 2 z belkami, 2 z ogonem, śmigłami i zbiornikami. Bardzo ułatwia to klejenie.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:01)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024