FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-05-16 07:54  [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


To nie tyle nowość, co wznowienie (numeru 15/03).
„Ten model ma swoje wady i zalety” - tak twierdzą Ci, którzy go sklejali. Mówiąc ściślej wymaga on podobno od wykonawcy nieco korekt i inwencji własnej, ale efekt końcowy na pewno wynagradza te niedogodności. Kilkanaście lat temu wydane przez „MODELIK” w skali 1:25 modele OL49 i BR 52 były pierwszymi i jedynymi w tamtym czasie na rynku dużymi modelami parowozów. Pojawiały się wtedy chyba na wszystkich konkursach modeli kartonowych i budziły powszechny zachwyt „kosząc medale” i zdobywając laury publiczności. Dzisiaj podobnych modeli jest już sporo (w tym również mutacje tego opracowania), ale i tak ten stary, prawie metrowej długości model w atrakcyjnym wojennym malowaniu prezentuje się fantastycznie. Uprzedzając komentarze w stylu „skoro wiadomo, że model ma jakieś niedokładności można go było przed wznowieniem poprawić” wyjaśniam: przez kilka lat szukałem chętnego który by to zrobił („Kierownikowi” proponowałem to nawet kilka razy), ale nikogo nie znalazłem. Ostatecznie model wydaję bez zmian, ponieważ uznałem, że nie jest on ani lepszy ani gorszy od innych modeli sygnowanych nazwiskiem tego autora (Ci którzy je sklejali wiedzą o czym mówię), a skoro modelarze o niego proszą to nie ma co dłużej czekać. Jeszcze wyjaśnienie dotyczące koloru: zastosowany w druku podstawowy kolor szary należy traktować jako „poglądowy”. Skoro i tak zdecydowana większość modelarzy budujących takie modele waloryzuje je doklejając nity i śruby, a na koniec całość maluje, to nie ma to znaczenia. Właściwy kolor malowania parowozów BR 52 to RAL 7011 (CMYK 40 10 20 80) dla wczesnych wersji, lub RAL 7021 (CMYK 50 10 5 95) dla wersji późniejszych. W opisie modelu na www jest to też podane.
UWAGA: „Kierownika” udało mi się jednak namówić do przygotowania zestawu wycinanego laserowo do tego modelu, w tym na opracowanie od podstaw wszystkich kół (i to w dwóch wersjach). W modelu drukowanym opracowane są inaczej. „Zestaw laserowy” zawiera też podnoszące estetykę modelu grawerowane „kratki” pomostów.
Jeszcze w tym roku do oferty „Modelika” trafią też kalkomanie - zarówno do tego modelu jak i do innych modeli kolejowych, do których kalkomanii obecnie nie ma (dla skali 1/45 również).

Model BR 52 wydano jako klejony blok formatu A3 i zawiera: 24 arkusze z częściami do wycinania, 11 stron z rysunkami montażowymi, 1 stronę opisu (historia + instrukcja budowy) i jedną stronę z kolorowymi zdjęciami sklejonego modelu. Autor opracowania: Dariusz Wandtke. Druk cyfrowy. Cena detaliczna: 120,00 zł. Do modelu dostępny jest zestaw wycinany laserowo (wręgi, detale, koła z rysunkiem montażowym i grawerowane pomosty) - cena detal. 80,00 zł.
Szczegóły w naszym sklepie internetowym www.modelik.pl – zapraszam do odwiedzin i zakupów.





--
JOL

 
04-05-16 22:50  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR 52 z kanciastym tendrem
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

To jest tender florisdorfa ;)

--

 
05-05-16 08:04  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR 52 z kanciastym tendrem
bathory   

Robert B. - zjadłeś jedno "d": floridsdorfa (sztywnoramowy).

 
05-05-16 12:49  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR 52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Jak już chcecie być dokładni, to to nie jest tender floridsdorfa, bo to nie pochodzi od nazwiska, tylko tender Floridsdorf, nazwa pochodzi o dzielnicy Wiednia Floridsdorf, gdzie mieściła się fabryka lokomotyw (Lokomotivfabrik Floridsdorf).

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
05-05-16 19:42  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

A dokładnie to tender 4T30 i tak jak Mariusz napisał otrzymał swój przydomek od fabryki w Wiedniu. Na polskich kolejach miał oznaczenie 30d42

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
05-05-16 20:13  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

W zakładach Wien-Floridsdorf zbudowano też najwięcej lokomotyw BR52 ...

 
05-05-16 20:30  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No niech mnie, chapeau bas przed Wspaniałą Trójcą Precyzyjny-Dracchus-kierownik!!!

 
07-05-16 10:26  Odp: [N] MODELIK 8/16 – Parowóz BR52 z kanciastym tendrem Floridsdorf
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jakies dwa lata temu przymierzałem się do kipna, ale przejrzałem w necie opinie o modelu i stwierdziłem, że skoro nie będę malował, to nie biorę.

Szkoda żewydanie bez poprawek. :(

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024