FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
02-05-16 22:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Gloss to nie metaliczna tylko błyszcząca. Jeśli używasz farb do retuszu możesz nie widzieć różnicy. Różnica między flat (matowy) a gloss będzie widoczna przy malowaniu powierzchni.

--
pozdrawiam
Piotr


 
03-05-16 06:11  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Oznaczenie SG to semigloss czyli półbłyszczący. A metaliczne to metaliczne : silver , gold, i gun metal.

 
03-05-16 11:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tadeuszu, moja rada jest taka żebyś zamiast pytać po prostu kupił sobie taką farbę dla eksperymentu i zobaczył jak się spisuje. Zauważyłeś już pewnie, że każdy mówi co innego - jedni chwalą Pactry, inni akwarele, inni plakatówki, itd. itp. Tak naprawdę to jest kwestia indywidualnych preferencji, więc tak naprawdę jedynym sposobem żeby dowiedzieć się czy ta farba ci leży czy nie jest jej wypróbowanie. Nie mówię oczywiście żebyś od razu kupował pełen zestaw kolorów. Przy kolejnym modelu na pewno będziesz musiał dokupić farby do retuszu, więc będzie dobry pretekst do spróbowania czegoś nowego ;-) Ja osobiście jak wróciłem dwa lata temu do modelarstwa zainwestowałem w Pactry i prawdę mówiąc żałuję teraz że nie eksperymentowałem z innymi farbami. Niedawno przy okazji klejenia Su-47 wypróbowałem farby Tamiya i jestem zachwycony - nieporównywalnie lepsze od Pactry. Niestety są strasznie drogie i mają mały wybór kolorów, dlatego mam tylko białą i czarną. Następnym razem kiedy będę dokupywał jakiś kolor zamierzam wypróbować Vallejo, bo słyszałem bardzo dobre opinie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
03-05-16 22:20  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

Według mojej wiedzy semigloss to jest farba półmatowa , aczkolwiek mogło się ostatnio coś zmienić.

 
04-05-16 10:32  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tłumacząc wprost to semi znaczy pół , tak jak semitrack naprzykład czyli tranporter półgąsienicowy. A gloss to połysk. Czyli na moje to półbłyszczące. A z farbkami to jest tak że nawet jak pisze matt to nieraz wcale nie jest matt. Ja tam w te specyfiki ni do końca wierzę, część farbek gotowych nawet tanich jak Pactra jest git, np. ta silver się pięknie układa nawet pędzelkiem bez smug itd. A np. miałem temat wykonania paru plastikowych detali w postaci żołnierzyków to po prostu pokleiłem wsio Butaprenem, a pomalowałem farbkami co pisałem : akryle made in italy z KIK-a po 4 zł za tubę długą na 10 cm. Wziąłem zakrętki od wody nałęczowianki , i w tym rozrabiałem kolory z tych tubek . Za przykrywkę służy druga zakrętka wierzchem do dołu (ładnie spasowane). A na dłużej nieużywania zawija się styk tych dwóch zakrętek pasemkiem foli streczowej. Tak na na ciasno. A same farby kryją git, i są matt. Do tych zołnierzyków to używałem tylko czarnego pactrowego bo nawet matt to nie robił butów i pasów na matt ale lekki połysk. Generalnie jednak nieco się podkręciłem plastikami. No większość towaru z tej branży jest na mój gust droga. Samolota odkurzacza nie ma poniżej 250 zł. Jak kartona mamy już za 30 zł. Wellington plastik 1:48 to 289zł, jak karton za niecałe 20zł można kupić z WIR-a w skali 1:50. Ale np. czołgi 1:35 plastiki bywają mniej renomowanych producentów w interesujących cenach 80-150 zł i to już z gąskami. Kolejówka jest w plastiku okropnie droga , niżej 250 - 300 zł nic nie uwidzisz. W kartonach bezkonkurencyjne cenowo są okręty 1:200, samoloty zwłaszcza 1:33.

 
04-05-16 12:23  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

A na moje i wielu wielu innych to jednak farba półmatowa. Możesz jednak dla własnej przyjemności kolory nazywać jak chcesz lecz trafiają tu osoby mające inne zdanie niż Ty. Nieporozumieniem jest porównywanie cen modeli gdyż ostatnio ,,wyczaiłem" model kartonowy za ponad 2000 (słownie - dwa tysiące) złotych polskich.

 
04-05-16 12:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

rysiu - mój imienniku, uchyl rąbka tajemnicy. A cóż to za rarytas za ponad 2 tysiaki, ha... ?

 
04-05-16 12:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

Żadna tajemnica , jakiś lotniskowiec japoński oferowany łącznie ze wszystkimi dodatkami

 
04-05-16 13:34  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ale ten lotniskowiec bez dodatków to kosztuje 399 zł. To już za taki kawał modelu i zdetalizowanego to niezbyt drogo. Do plastików też są dodatki i to nie tanie. I nie moim zdaniem nieporozumienia w porównywaniu cen modeli takiej czy takiej technologii. Bo coraz to mniej takich fanatyków co są skłonni zapłacić tyle samo a robić 3 x dłużej. Przykład opłacalności na kartonie to np. Panzerbetriebwagen , 1:25 , 1.75 m modelu za niecałą stówkę. Zdarzają się pojazdy co sę nadal bardzo "opłacają" jak ostatni z Modelika AMX co kosztuje 50 zł a plastik 250zł i to mniejszy.

 
04-05-16 18:42  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Model za ponad 2 tyś ...!!
Myślę że tylko jako egzemplarz kolekcjonerski i w ramkę oprawiony i na ścianę , bo chyba nie do budowy.
No chyba że dla modelarzy o wyjątkowo mocnych nerwach :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024