FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
30-04-16 22:12  [R/G] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa
Zdjęcia z relacji

============================================

Postanowiłem w końcu zmierzyć się z modelem Lightninga. Model opracowany przez Łukasza Fuczka, raczej dobrze znany bo w sieci znajdzie się jest już kilka relacji z jego budowy (klik, klik). Moją pewnie nic nowego nie wniosę, ale co tam. Do tej pory odkładałem decyzję o sklejeniu tego opracowania, bo mam poczucie że jest to model trudny i nieco ponad moje możliwości. Uznałem jednak, że nie ma co czekać w nieskończoność bo życie krótkie i takie tam. Poza tym, jeśli go skopię to będę miał dobry pretekst do sklejenia w przyszłości opracowania z Halińskiego :-)

Korzystam z laserów przygotowanych przez GPM. Wydają się być mniejsze od wycinankowych o szerokość linii. Mam nadzieję, że nie przysporzy to większych problemów. Niestety wycięte zostały tylko te elementy, które mają być naklejone na tekturę 1mm, więc wszystko co jest na 0,5mm trzeba ciąć samodzielnie. Dodatkowo korzystam z literatury uzupełniającej. Plany Modelarskie wszyscy raczej znają. Skrzydła w miniaturze to bardzo fajnie opisana historia samolotu oraz duża ilość zdjęć (w tym detale) oraz liczne rysunki. Niebieska książeczka jest po czesku, więc wiele z niej nie rozumiem, ale na szczęście dominują w niej rysunkach detali (bardzo pomocne - już mi rozjaśniło kilka rzecz, bo instrukcja oczywiście jest bardzo wybiórcza). Żeby się jeszcze nieco dokształcić obejrzałem sobie dwa dokumenty: jeden z cyklu Battlestations, drugi z cyklu Great Planes. Osobiście polecam drugi - bardziej skupia się na samej maszynie i jej wykorzystaniu niż na doświadczeniach lotników którzy na niej latali.

Ciekawostki
1. P-38 to jedyny amerykański samolot wojskowy, który pozostawał w produkcji przez cały okres udziału USA w 2WŚ
2. Na P-38 odniesiono pierwsze zwycięstwo USAAF przeciwko Luftwaffe: maszyna stacjonująca na Islandii zestrzeliła Fw-200 Condor.

Tyle słowem wstępu. Model wymaga obciążenia w przedniej części, żeby nie opadał na ogon. Postanowiłem umieścić balast w magazynkach z amunicją. Resztę przedziału dokończę po przyklejeniu poszycia. Przerzuciłem się więc na detale kabiny. Jestem bardzo zadowolony z zegarów - pierwszy raz mi się udało zrobić je w wersji 3D.

--

Post zmieniony (06-01-19 16:59)

 
30-04-16 22:23  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Znaczy że co z nimi było nie tak? Wyszły jakieś problemy z powodu rozmiaru? Ja się tam zbytnio nie przejmuję - to że są za małe daje mi akurat miejsce na podposzycie.

--

Post zmieniony (30-04-16 22:23)

 
01-05-16 14:36  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończona tablica przyrządów i okolice.

Przy wklejaniu fotela wyniknęły niewielkie problemy. Szablony drucików są chyba za krótkie, bo żeby skleić wszystko do kupy trzeba było przechylić je mocno do przodu oraz do wewnątrz (przez zniekształcenie obiektywu na drugim zdjęciu pionowe druciki wyglądają jak równoległe, ale w rzeczywistości były skierowane do środka).

Pokombinowałem trochę, tu coś oderwałem, tam nagiąłem i jakoś wyszło. Retusz w rzeczywistości nie rzuca się w oczy tak bardzo jak na zdjęciach.

Post zmieniony (06-01-19 17:00)

 
05-05-16 23:46  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Panele boczne kabiny. Gałki nie do końca wyszły mi tak jak bym chciał, ale przyznaję że w którymś momencie już mi zabrakło cierpliwości. Na ostatnim zdjęciu widać, że oś tablicy przyrządów nie pokrywa się z osią samolotu. Nie wiem co jest grane - nigdzie nie mogę doszukać się niedopasowania. Tak powinno być?

Dalej przyszła pora na poszycie. Powiem szczerze, że mocno się obawiałem bo po pierwsze jak dla mnie jest ono dosyć trudne - w szczególności nos z kilkunastu listków i segment z otworami na karabiny i działko. Po drugie w relacjach w sieci przewija się informacja, że poszycie jest źle spasowane i trzeba kombinować. Zacząłem od sklejenia dwóch pierwszych segmentów ze sobą, umocniłem drugi segment podposzyciem i dopiero wtedy skleiłem listki.

Jestem bardzo zadowolony z tego jak wyszło. Klejenie listków prawie zawsze kończy się katastrofą, ale na szczęście nie tym razem. Zaprzągłem do pracy CA i igły, układałem dokładnie po kolei każdy listek i sklejałem. Wyszło super. Co prawda na zdjęciu wygląda jak by całość była usyfiona źle dopasowaną farbą, ale w rzeczywistości kolor retuszu jest bardziej dopasowany. W ogóle to zacząłem mnóstwo rzeczy kleić CA: od detali kabiny po przyklejanie poszycia do szkieletu.

Co do tego niespasowanego poszycia to faktycznie nie do końca się to zgrywa. Inni pisali, że wręga z przodu komory podwozia wychodzi odkryta. U mnie wystaje tylko jakieś 0,5mm.

Ostatecznie musiałem ściąć część 30 (czy też właściwie jej dwa fragmenty) o jakiś 1mm od góry i <1mm od przodu, ale było to trywialne i teraz wszystko pasuje bardzo elegancko.

Jestem z siebie bardzo zadowolony. Wiem, że pewnie inni zrobiliby to wszystko lepiej, ale jak na moje możliwości to naprawdę wyszło super. Było tutaj mnóstwo okazji żeby coś mocno skopać, a w sumie z żadnej nie skorzystałem :-) Jedyny większy babol to niewielkie wgniecenie po lewej stronie (pod oznaczeniami zestrzelonych maszyn japońskich). No i widać, że na łączeniach przednich segmentów widoczne są sklejki pod spodem. Przyznam szczerze, że nie mam na pomysłu jak kleić żeby nie było ich widać.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:00)

 
07-05-16 23:41  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziś toczyłem nierówną walkę z modelem. Na początek taki problem.

Co zrobić z tym niby-obramowaniem bez wypełnienia? Przejrzałem internet i posiadane materiały i wygląda na to, że wcześniejsze wersje Lightninga miały coś co wygląda na jakiś szkielet znajdujący się pod oszkleniem. Tak na przykład wygląda ten detal w Glacier Girl (P-38 w wersji F).

Kolejne wersje Lightningów wyglądały już nieco inaczej. Klejony model to wersja H. Szukałem w internecie zdjęć jak wyglądał ten konkretny egzemplarz (Pudgy) i znalazłem go w obu wersjach oszklenia. W związku z tym postanowiłem wykonać wersję oszklenia z późniejszych wersji Lightninga - szczęśliwie w modelu jest zapas koloru.

W ogóle te tylne segmenty kadłuba są nieco niewygodne do sklejania. Postanowiłem ułatwić sobie życie rozcinając je w miescu gdzie będą poprowadzone skrzydła. Szkoda, że autor opracowania nie wpadł na takie rozwinięcie segmentów. Pozwoliłoby to uniknąć łączeń w dolnej części kadłuba, które prawdę mówiąc nie wyszły mi najlepiej. Jak widać na drugim zdjęicu poniżej kształt poszycia wewnętrznego nie pokrywa się z zewnętrznym. Podobną sytuację miał już ktoś w innej relacji, więc to raczej nie moja wina.

Do wykonania oszklenia wykorzystałem tłoczoną kabinkę z GPMu. Początkowo miałem pomysł, że nie będę jej ciął na kawałki i już teraz wykonam całość kabiny. Niestety okazało się, że coś jest spasowane nie tak jak powinno.

Kabinka wytłoczona przez GPM ma kształt zgodny z oryginałem, ale chyba niespecjalnie zgadza się ze sposobem rozrysowania owiewki w tym opracowaniu - stąd problem. Planowałem zrobić zamkniętą kabinę, ale przy takim obrocie spraw chyba zrobię otwartą. W ten sposób mam jakieś szanse na poprawne spasowanie owiewki.

W ogóle fajną sprawą w tym wydaniu jest to, że częścią są tematycznie pogrupowane arkuszami: 2 arkusze gondoli pilota, 2 ze skrzydłami, 2 z belkami, 2 z ogonem, śmigłami i zbiornikami. Bardzo ułatwia to klejenie.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:01)

 
08-05-16 09:06  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Butapren. W którejś z moich wcześniejszych relacji modellot polecił podklejanie nim oszklenia i stwierdzam że miał rację. Najlepsze jest to, że możesz zostawić butapren na chwilę żeby nieco wysechł. Nie jest już wtedy płynny i nie wypłynie po dociśnięciu do szybki, a nadal będzie mocno łapał.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
10-05-16 23:02  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Nawał obowiązków w pracy spowolnił budowę, ale udało mi się znaleźć nieco czasu na zrobienie klap przedziału amunicyjnego. Projekt nie uwzględnia grubości papieru, więc trzeba było nieco przyciąć wystającą warstwę wewnętrzną.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:03)

 
15-05-16 17:15  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończyłem przedział uzbrojenia. Łatwo nie było i wyszło przeciętnie. Ale po kolei. Na początek działko.

Póki co nieźle. Potem przyszła kolej na karabiny maszynowe i tu się zaczęły schody. Po pierwsze mnóstwo trudności sprawiły mi podajniki amunicji. Nie dość że same w sobie wyszły są trudne do sklejenia i wyszły mocno średnio, to jeszcze po przyklejeniu okazało się że jeden z nich nie sięga do pojemnika z amunicją.

Miałem też spory problem żeby ustawić karabiny i ich lufy w jednej osi. Nie do końca mi się to udało. Problemem były też same lufy karabinów - przez moment miałem myśl czy może nie pomyśleć o gotowych, ale ostatecznie zrobiłem samodzielnie. Ale najwięcej problemów sprawił pojemnik z amunicją i podajnik do działka. Po wstępnej przymiarce nijak to nie pasowało.

Udało się jakoś docisnąć i weszło, ale dół podajnika amunicji nie jest przymocowany do działka - jest jakieś 2-3 mm przerwy między nimi.

Pozostaje się cieszyć, że jest to dobrze zakamuflowane i nie rzuca się w oczy. Ostateczny efekt prezentuje się dobrze z odległości.
--

Post zmieniony (06-01-19 17:04)

 
26-05-16 11:20  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Obawiałem się dosyć mocno jak mi wyjdą skrzydła, bo niestety nie są podzielone na mniejsze fragmenty. Łatwo jest więc o pomyłki przy formowaniu i przyklejaniu poszycia (do czego niestety doszło).

Przed sklejeniem szkieletu skrzydeł przymierzyłem dokładnie lasery do wręg z wycinanki. Różnic w rozmiarze brak. Po sklejeniu szkieletu pojawiły mi się jednak pewne obawy. Spodziewałem się, że tylne zakończenia wręg tworzące krawędź spływu będą ułożone w jednej linii. Okazało się jednak, że proste wyznaczone przez dwie zewnętrzne wręgi (po bokach lotek) i dwie wewnętrzne nie pokrywają się (chociaż są równoległe). Wygląda to mniej więcej tak.

Oba skrzydła wyszły identycznie, więc nie poczuwam się do winy. Tutaj złożone szkielety skrzydeł.

Nauczony doświadczeniami przy Tomahawku tym razem dokładnie pasowałem szkielet do lotek. Poszycie pasuje bez większych problemów, ale jeden ze szkieletów lotki wyszedł mi nieco za duży i trzeba było go ciąć. Skrzydła na całej powierzchni wzmocniłem podposzyciem wykonanym z brystolu. Reflektory wykonałem z blistera po lekach. Żarówki powstały z łebków od szpilek, chociaż po fakcie stwierdziłem że są chyba nieco za duże.

Zgodnie z moimi obawami ukształtowanie tak długiego skrzydła sprawiło mi kłopoty. Lewe skrzydło, które wykonywałem jako pierwsze, wyszło elegancko i bez problemów. Przy wykonywaniu prawego doszło natomiast do mega fakapu. Po pierwsze podposzycie ułożyło się źle względem szkieletu i uniemożliwiło poprawne nałożenie poszycia. Po drugie zbytnio nawilżyłem krawędź skrzydła, przez co papier się pofalował. I wreszcie po trzecie końcówka skrzydła nie zeszła się jak powinna. Udało się wybrnąć tak, że nie ma katastrofy, niemniej jednak na prawym skrzydle widać pofalowanie oraz linię dźwigara i jednego z żeber. No i zgodnie z obawami ukształtowanie krawędzi natarcia wyszło nie najlepiej. Tak się to ostatecznie prezentuje.

--

Post zmieniony (06-01-19 17:04)

 
27-06-16 12:18  Odp: [R] P-38H Lightning - WAK 6-7/2008, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Czy ktoś kto kleił ten model ma może zdekompletowaną wycinankę jako dawcę części? Skopałem łączenia przednich segmentów belek ogonowych. Niestety sposób rozrysowania części mnie pokonał i chętnie wykonałbym je jeszcze raz.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024