Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
           

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
22-02-16 21:07  [Technika] Klej, impregnacja, retusz. Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam bardzo serdecznie,
mam na imię Tadeusz, ostatni swój model skleiłem dobrych 15 lat temu i bardzo bym chciał wrócić do tej pięknej pasji, jaką jest modelarstwo kartonowe, jednak mam wiele pytań, wątpliwości i Was - doświadczonych kolegów bardzo proszę o wszelką pomoc.

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych? pamiętam ja kiedyś używałem polimerowych i poliuretanowych. Czy możecie podać konkretne firmy, konkretne produkty na które warto zwrócić uwagę? bardzo by mi zależało na tym, aby kleje nie miały zbyt intensywnego zapachu, no i aby nie były szkodliwe...

02. Farbki do retuszu - z tego co udało mi się zorientować, to w modelarstwie popularne są farby Pactra oraz Humbrol - które Wy polecacie i dlaczego?

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu - czy warto? jeśli tak, to jakimi konkretnie produktami i czy są jakieś specjalne techniki?

Myślę, że to tyle na dobry początek.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-16 21:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kilminster Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 16


 - 2

Pewnie każdy będzie miał swój punkt widzenia. Mój jest taki:
1. kleje - używam 4 rodzajów: podstawa to tzw. BCG, klej wodny, bezbarwny, chiński wyrób, który daje mocną, szybką spoinę przy klejeniu na styk, łatwy do usunięcia, nie brudzi, ale trzeba go "poznać". Wikol do klejenia na szybko tam, gdzie nie obawiam się deformacji papieru (klej wodny). Klej polimerowy (Axton) do podklejania większych powierzchni (można rozcieńczyć denaturatem). Super Glue - do przyklejania błyskawicznie drutów, żyłek, palców, wzmacniania krawędzi pod szlifowanie (u mnie dramatycznie powodujący alergię, więc staram się go eliminować).
2. retusz - temat "rzeka", wielu ma swoje sposoby, które im odpowiadają. U mnie są to farbki akrylowe w tubkach lub tempery - dowolnie mieszasz kolory, rozcieńczasz wodą. Masa dyskusji i porad na forum,
3. sklejam standard, nie impregnuję (raz mi się zdarzyło rozcieńczonym wikolem), nie maluję aczkolwiek przymierzam się do lakierowania gotowego modelu - lakier olejny w połysku i na to mat albo półmat w akrylu (spray). Też masa dyskusji i porad na forum.

Forum - to podstawa. Nie dostaniesz gotowego rozwiązania, trzeba wybrać odpowiadające Twoim preferencjom techniki, ale JEST Z CZEGO WYBIERAĆ...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spitfire Mk. Vb Trop, Petlakov Pe-3, F6F-3 Hellcat, Curtiss Tomahawk Mk. IIb, Łavockin Ła-5, Hawker Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-16 21:31  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Seahorse Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 10
Galerie - 2
 

Jak wyżej, każdy ma swoje widzimisie
1. Patex do drewna (wodny), polimerowy, Super glue
2. Farbki akrylowe i z lenistwa, jak kolor pasuje, oil pastels Pentela
3. Nie impregnuję. Własne wydruki na atramentówce impregnuję Patexem szybkoschnącym.

Może tu coś znajdziesz [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów

--
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, HMS Speedy, Leudo vinacciere,
HMS Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel

W stoczni:, De Zeven Provincien

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-16 21:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
mrówka Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Dokładnie,każdy ma swoje ulubione "zabawki".
1.Ja głównie używam kleju stolarskiego Soudal-szybko schnący.Jest to klej wodny,i trzeba się go nauczyć.Po za tym kleje polimerowe oraz super glu i BCG.
2.Najprościej i najtaniej do retuszu-kupić akryle w tubkach.Można mieszać kolory do woli,a co ważne,w niewielkich ilościach.Nie rozmazują się pod palcami,tak jak plakatówka,czy tempera.
3.Z reguły nie impregnuję,więc nie pomogę.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-16 22:03  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Petrov Na Forum:
Relacje z galerią - 21
Galerie - 15


 - 15

1. Kleje w moim przypadku to "wikolowaty" RED - po wyschnięciu bezbarwny, wodny; BUTAPREN - do podklejania większych powierzchni; CA (niestety) do drutów, żyłek, linek - ograniczam go ile mogę, bo cuchnie i szczypie; typu BCG do pozbywania się "włosków" z lin.
2. Do retuszy głównie Pactra akrylowa - niedroga stosunkowo i bezwonna.
3. Impregnuję CAPONEM z pędzla lub Humbrolami z aerografu. To przed sklejaniem. Natomiast gotowy model lakieruję z aerografu lakierami Microscale (błysk+mat w proporcjach w zależności od chęci uzyskanego efektu).

Ot i tyle, potwierdzam to, o czym wspomnieli przedmówcy, każdy ma jakieś tam przyzwyczajenia, preferencje. Jednemu wygodnie klei się tym, drugiemu innym klejem. Jeden pomaluje farbami, inny kredkami. Co komu wygodnie :)

--
54323031

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-02-16 22:58  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

1. do detali: BCG; do klejenia szkieletu: wikol; do podklejania na tekturę: klej szewski albo butapren; do klejenia większych rzeczy (np. szkielet skrzydeł do poszycia): klej szewski. Poza tym losowo zamieniam w/w role i np. kleję detale butaprenem bo akurat mam pod ręką. Do tego obowiązkowo klej cyjanoakrylowy do drutów, nasączania wręg itp.

2. Mam sporą kolekcję farb Pactra, ale nie jestem z nich zbytnio zadowolony. Testowałem jedną farbę Tamiya i sprawdziła się elegancko. Niestety cena jest zauważalnie większa. Pactry to taniocha.

3. Różnie. Kilka modeli skleiłem caponując arkusze i lakierując model po sklejeniu. W jednym modelu polakierowałem arkusze przed sklejeniem. Teraz będę lakierował cały model po sklejeniu bez uprzedniej impregnacji kartonu. Cały czas eksperymentuję i szukam najlepszej techniki.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 01:02  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
TLB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 7


 - 3

1. Magic i UHU do, nazwijmy tak, ogólnego klejenia. Ten pierwszy biały a po wyschnięciu przezroczysty, UHU przezroczysty cały czas. Nie wiem, który lepszy bo używam ich na zmianę w zależności co kleję, i który wpadł mi akurat w ręce. Super Glue tam gdzie potrzebny a to zależny od modelarza gdzie jest potrzeba. Butapren do sklejania szkieletów.
2. Revel, Humbrol, tempery Koh-i-Nor, suche pastele
3. Nie impregnuję, ale 2 modele z MM stare pojechałem Caponem (tak mi doradzono i byłem zadowolony)

--

Post zmieniony (23-02-16 02:50)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 07:49  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kapitan Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

1. Tak jak przedmówcy, ja najczęściej używam dwóch rodzajów: wikol Magic i polimerowy od Dragona. Polimerowy nie rozmiękcza kartonu, więc jest dobry do klejenia dużych powierzchni, szczególnie naklejania poszycia na wręgi. Cjankoakrylowy (super glue, kropelka) do nasączania krawędzi, klejenia drutów i detali.
2. Po pierwsze: Pactra to akryle, Humbrol emalie. Akryle bezwonne, nieszkodliwe, natomiast emalie mają swój zapaszek:) Pactry nie polecam, natomiast ostatnio przerzuciłem się na akrylowe Revelle. Wg. mnie bardzo dobre (do malowania dużych powierzchni) do retuszowania trzeba rozcieńczyć. Tamyia jest podobno bardzo dobra, szczególnie biała, chociaż nie próbowałem. Jakbyś chciał malować, to na rynku jest bardzo dużo farb różnych producentów: http://www.mojehobby.pl/catalog/Farby.html
Do tego washe, pigmenty i inne cuda wianki:) No ale to jedynie do malowanych.
3. Nigdy nie lakierowałem, więc nie wypowiem się.

--

Post zmieniony (23-02-16 09:11)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 08:25  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Cześć Tadeusz. Ja podobnie niedawno po kilkunastu latach wróciłem do kartonu. Przechodziłem przez te same dylematy, które masz teraz Ty. Sam dojdziesz do tego czym co kleić.
1. Zaczynałem od Wikolu Pattexa. Do dzisiaj jest to mój podstawowy klej. Próbowałem z BCG lecz nie zawsze mi wychodzi. BCG używam do naklejania nitów. Do tego kleje typu Super Glue do nasączania krawędzi, klejenia drucików. Wręgi o dużych powierzchniach naklejam używając kleju w sprayu.
2. Farbki do retuszu kupuję w sklepie dla plastyków. Te w tubkach. Używam akryli. Jakieggo producenta nie podam, bo kupuję tubkę w zależności jaki kolor mi potrzebny. A tego jest od Sasa do lasa. Do tego kredki ołówkowe akwarelowe Koh-I-Noor np. Mondeluz + naprawdę dobra temperówka do ostrzenia. No i kredki typu pastele olejne, do kupienia w każdym markecie.
3. Nie impregnuję więc się nie wypowiem. Raz impregnowałem lakierem Capon, pędzlem, prosto z puszki, po obu stronach arkusza po czym poprzyklejało mi się pełno farfocli, jakieś pyłki. Nie mam warunków do tego zabiegu więc nie stosuję, co nie znaczy, ze nie polecam.

Post zmieniony (23-02-16 08:26)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 09:18  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 9
 

Tadziu, co do BCG to naczytałem się już teorii na jego temat tyle, że głowa pęka.. Jedni go wychwalają, inni przeklinają a prawda wynikająca z mojego akurat doświadczenia odnośnie tego badziewia jest taka, że po prostu trzeba się nauczyć jak toto obsługiwać. Jak metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy to nie zdziw się, jak wpadniesz kiedyś na pomysł by nim całe części impregnować i o dziwo uda Ci się ;) ja tak mam. Kleję nim dużo "na styk" - smaruję krawędzie, czekam aż całkiem wsiąknie i wyschnie, smaruję jeszcze raz delikatnie aby tylko je zwilżyć i chwyta od razu całkiem solidnie. Nadaje się też do podklejania w co wielu nie wierzy ale da się, to kwestia podklejania tym samym papierem ( np. blok techniczny jak podkleisz tekturą "piwną" to zawsze się wygnie, nawet po tygodniu leżakowania pod obciążeniem) bez wspomagania wyższą temperaturą. Impregnować jak wspomniałem też nim można, tylko dla odmiany przy wysokiej temperaturze i szybkim odparowaniu. Do Impregnacji najlepszy jest jednak moim zdaniem Domalux Capon ale śmierdzi. Dobre są też fiksatywy w sprayu ale stosunkowo drogie i dostępne raczej w sklepach dla plastyków. Można też impregnować lakierem do włosów w sprayu, ale długo utrzymuje się specyficzny niezbyt męski zapach a poza tym, po każdym z tych środków trudniej kleić BCG. Nie testowałem sprayów akrylowych więc siłą rzeczy nie wiem czy się nadają. Co do retuszu zaś, to ja bym Ci polecił na początek najtańszą opcję- akwarele. Jako, żeś jak mniemam starszy rocznik, "przedgimnazjalny" :P To będziesz wiedział co z czym pomieszać by wyszło jak trzeba ;) A skoro jesteś z Wrocławia, to szukaj Wrocławskich Anarchistów Kartonowych, Oni Cię naprowadzą na dobre tory ;) a znajdziesz ich najpewniej pod torami :D u Misia na ul. Wojciecha Bogusławskiego 95 ;)
PS: Dopóki U Misia nie spróbujesz placka po węgiersku to kulinarnym ignorantem pozostaniesz na forever, że o grzechu już nie wspomnę ;)
Pozdrówka

--

Post zmieniony (23-02-16 09:21)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 20:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za tak liczne odpowiedzi, za tak bardzo cenne dla mnie wskazówki. Postaram się wyciągnąć jak najwięcej wniosków, a lada dzień wybiorę się na małe zakupy... :) przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać!

pozwolę sobie na niewielkie podsumowanie:
01. Kleje - tutaj wyraźnie wskazujecie, że warto mieć kilka produktów do różnych zastosowań:
a) cyjanoakrylowe - te kleje się po prostu zna z życia codziennego, ale jasno wynika, że i w modelarstwie znajduje ten klej swoje zastosowanie - łączenia różnych drutów, drucików itp.
b) polimerowe - sam pamiętam, jak ten klej się "zachowywał" - używałem go do podklejania, klejenia wręg; podobało mi się, że po wyschnięciu dawał się łatwo szlifować za pomocą papieru ściernego,
c) poliuretanowe - w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju kleju tego nie dawało się w ogóle szlifować - po wyschnięciu tworzył bardzo plastyczne połączenie przypominające bardziej rozciągliwą "gumę". Nadawał się jednak do klejenia średniej wielkości elementów. Nie potrafiłem nim czysto i precyzyjnie kleić drobnych elementów - domyślam się, że wynikało to z konsystencji kleju oraz moich dotychczasowych umiejętności...
d) wodne - z takimi klejami nigdy nie miałem do czynienia, ale z Waszych podpowiedzi wnioskuję, że warto użyć ich przede wszystkim tam, gdzie będzie liczyć się precyzja - muszę ich koniecznie spróbować!

02. Retusz - chyba się skuszę na jakieś akrylowe, ale jeszcze będę się przyglądał temu tematowi i postaram się wybrać coś, z czym będzie mi się dobrze pracowało. Najważniejsze, że dzięki Wam poznałem firmy, na które warto zwrócić uwagę.

03. Impregnacja - to chyba najcięższy orzech do zgryzienia... możliwe, że w ogóle nie będę się zajmował tym wątkiem przy okazji swoich pierwszych modeli, ale postaram się w miarę swoich możliwości poznać jakieś ciekawe techniki, albo i sam poeksperymentuje... :)

Jaroslav wiem, że moje imię może sugerować "starszy rocznik", ale ja młodzian jakich wielu - dopiero 31 wiosen za mną... :) ale czuję się zaproszony i może kiedyś na placka się skuszę :) Póki co spróbuję "coś" skleić...

Serdecznie Was pozdrawiam, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-02-16 21:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Moim zdaniem to nie warto się babrać akrylem przy retuszu. Nie ma to jak plakatówki Astra , każdy kolorek idzie ukręcić. Ja też wróciłem do kartonu parę lat temu po długiej przerwie i pierwszy model po przerwie (Friedrichshafen FF 33) normalnie tak pobarałem klejem że przy ścieraniu tego kleju były liczne białe plamy np. na tyle kadłuba czy na pływakach. Ale miałem idealnie dorobiony kolor z Astr i normalnie zamalowałem całe fragmenty (parę lini podziału naniosłem ołówkiem przy linijce. I ten model zajmował czołówki. Z pactrami by ten numer nie przeszedł. A z klejów to nie ma jak Butapren (ten w żółtych tubkach) , i jakiś cyjanopanowy typu kropelka do klejenia naprawdę małego drobiazgu i zalewania spoin które muszą być sztywne jak np. jakaś rozbudowana drutologia zastrzałowa. I ogólnie różnej maści uchwyty , uchwyciki to też się klei takim typu kropelka. Teraz od jakiegoś czasu z przyczyn obiektywnych wchodzą modele drukowane cyfrowo. To butaprenem się ich nie poklei w każdym razie w standardzie bo zaraz się topi druk. Ale gęste markowe dobre wikolowe kleje się do tego nadają, robiłem próby , łapie na styk praktycznie jak butapren. Zresztą kiedyś kiedyś kleiłem tylko wikolem i to płynnym i skleiłem nawet Łosia z MM , co dziś wydaje mi się nieprawobodobne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-02-16 22:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Serdeczni Koledzy,
już jestem po wstępnych zakupach, zaopatrzyłem się w podstawową chemię modelarską, narzędzia, a na dniach przyjdzie mój pierwszy model...
bardzo chętnie będę się z Wami dzielić swoimi pierwszymi spostrzeżeniami, doświadczeniami na podstawie relacji.
Najwięcej wątpliwości budzi we mnie proces lakierowania modelu; póki co spróbuję zaimpregnować (chociaż nie wiem czy to do końca dobre nazewnictwo) całe arkusze jeszcze przed wycięciem Caponem Extra firmy Domalux, a następnie chciałbym tak "nasączony" karton potraktować lakierem akrylowym matowym - chociaż tutaj jeszcze nie zdecydowałem się na żaden produkt. Nie do końca jestem jednak pewien, czy akrylem malować arkusze jeszcze zanim wytnę części, czy po sklejeniu modelu.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-02-16 13:23  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zaimpregnuj tylko Caponem i nic więcej już nie nakładaj. Sam Capon w zupełności wystarczy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-02-16 13:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ja w życiu nie impregnowałem , nie caponowałem , nie lakierowałem modelu w standardzie. I nie ma problemu. Te babranie się robi jak model będzie pacykowany w całości farbami i trzeba robić jakieś szlify szpachle, itp.. Tak to prędzej popsujesz wycinankę jak się nie znasz niż będzie pożytek z tego babrania. Papier, kolory, poligrafia, są obecnie na takim poziomie że nie ma sensu cudować z "lakiernictwem". Sklej najprzód jakieś łatwiaki, np okręty rzeczne ze Świata z kartonu, potem jakieś niezwiłe pojazdy. Albo samoloty ze starych wydań niekoniecznie z MM jak Andy lepi. Takie są prościańskie samoloty typu rurecznik np. Mig 17 , Su Fishpot, tam nawet nie ma oddzielnych powierzhni sterowych. Sam tez takie modele proste często robię bo nie zawsze mam ochotę robić model 1.5 roku. Albo kup ze sklepu orlika modele z takiego wydawnictwa Junyj Modelist Konstruktor, papier oki, modele w sumie też do przyjęcia. A potem wchodż w trudne tematy. A z babraniem to sobie odpuść. Chyba że chcesz przyłączyć się na forum do klubu modelarzy co z pompą zaczynają od prezentacji wycinanki, potem caponowania, potem piankowania, szpachlowania, cudowania i na tym się kończy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-02-16 14:28  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Impregnacja - tylko samym Caponem.
Poniżej kilka niezwykle pomocnych drobiazgów (może się przyda):

Osadzone igły i żyłka do nabierania kleju z płytki i klamerki - uchwyty

Do wiercenia igły jednorazowe różnej grubości (bez problemu można wiercić dziurki w bambusie a co dopiero w tekturze nawet utwardzonej SG) i pilniki do paznokci.
Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-16 14:21  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pozwolę sobie odświeżyć temat, ponieważ mam pytanie odnoszący się do tematu farbek.
Czy ktoś z Was miał do czynienia z farbkami akrylowymi firmy Vallejo? Może pytanie nieco dziwne, ale z tego co udało mi się zorientować, to po odkręceniu jest kroplomierz, który nie pozwala "zamoczyć" pędzelka; czy owy dozownik można także bez problemu wyjąć z buteleczki, aby sprawnie sobie pracować z wykorzystaniem pędzelka?

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-16 14:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
stary Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Kroplomierz wyciągasz bez problemu.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-04-16 21:07  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

świetnie, bardzo dziękuję za odpowiedź.
A jak te farbki spisują się w praktyce? mi szczególnie zależy na retuszowaniu krawędzi elementów.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 07:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W praktyce do retuszowania krawędzi elementów używa się plakatówek . Najlepiej dobrych Astra ze sklepu artystycznego, a nie byle badziewia z pepco które się nawet nie chce rozmieszać z innymi kolorami i z wodą. Jak zaczniesz od babrania się w retuszu z vallejo to długo twoja kariera modelarska nie potrwa . Ale jak koniecznie chcesz się przekonać to się babraj.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 07:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Śmiałe założenia, które bez urazy ale obalic można szybciutko.Tadeusz, przede wszystkim spróbuj zaimpregnować sobie arkusz i policz plusy, które za tym przemawiają. Potem już będziesz wiedział, że akryle też wybiera większość nie bez powodu.

Pozdrawiam.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...

P.s Zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia a ludzie pierwotni na mchu jadali.

W stoczni: IJN Ise , IJN Hiei

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 09:09  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziękuję za odpowiedzi. Jestem zdecydowany tylko i wyłącznie na farbki akrylowe. Szukam najlepszych dla siebie, a o wspomnianej firmie przeczytałem, że są świetne, ale były to głównie opinie modelarzy plastikowych. Dlatego pytam tutaj, bo zależy mi też na szerokiej palecie barw oraz łatwej dostępności.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 09:36  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Farbki akrylowe są dobre ale mają taką wadę że jak zaschną to nie rozrobisz wodą. A tak z plakatówek rozrobisz sobie co chcesz i masz taką paletę jak mieli malarze kiedyś przed sobą. Chcesz dociemnić czy rozjaśnić to troche białego , trochę czarnego , trochę innego. I zawsze trafiasz idealnie lun prawie idealnie. Jak zaschnie to żaden problem .A z akryli musisz do każdego modelu dorabiać zestaw . Ponadto jak akrylem najedziesz za dużą ilością farby na krawędz i pomalujesz nie tylko krawędz , to tak łatwo się farby nie usuwa jak plakatu , nawet jak było caponowanie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 09:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Oczywiście, że najlepsze są akwarele i plakatówki jak słusznie pisze ABC z Astry - są tanie, łatwo dostępne, w różnych zestawach kolorystycznych, bardzo wydajne, można dobrać dowolny kolor mieszając farbki, największą zaletą jest to, że można retuszować krawędź wielokrotnie bez przyrostu grubości farby szczególnie jeżeli chodzi o akwarele.
Stosowanie gotowych farb akrylowych, czy olejnych itd. sprawdza się wtedy, gdy klei się np. duży okręt i akurat trafi się z kolorem gotowej farby co jest raczej trudne - odchodzi wtedy ciągłe dobieranie farby.

Post zmieniony (24-04-16 09:57)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 10:14  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Do drobnego retuszu - zwykłe szkolne akwarele i plakatówki, kredki i miękkie ołówki (B).
Farbki akrylowe do malowania większych powierzchni ale warto pamiętać, że ciemnieją i oczywiście wcześniej kilkakrotne próby.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 12:27  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ale przecież farby akrylowe też można mieszać żeby dobrać kolor. Przyrostowi grubości farby przy retuszu też można zapobiec przy akrylach rozcieńczając je wodą (jeśli zachodzi taka potrzeba).

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 12:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ależ oczywiście.

(wodą utlenioną to starczy na dłuuuugo)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...

P.s Zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia a ludzie pierwotni na mchu jadali.

W stoczni: IJN Ise , IJN Hiei

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 15:01  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja po prostu tylko podsumowałem wszystkie zalety stosowania akwareli i plakatówek do retuszu części modeli kartonowych, dla mnie nie ma problemu jak ktoś chce stosować inne farby to proszę bardzo.
Farby akwarelowe Astra 18 - kolorowe kosztują plus minus 9 złotych, jedna farba Pactra ok. 4,50, Humbrol 6,50 ...,

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 16:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Raz jeszcze dziękuję za wszystkie odpowiedzi, komentarze. Ciągle jednak nie wiem prawie nic o farbkach Vallejo, o które pytałem... Proszę mnie źle nie zrozumieć, bo bardzo sobie cenię Wasze porady niejednokrotnie podparte wieloletnim doświadczeniem, ale pozwolę sobie napisać jeszcze raz - chcę pracować z farbkami akrylowymi. Zależy mi na szerokiej gamie kolorów, a także na dobrej jakości produktu i łatwej dostępności.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 18:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

To się pewnie dużo o vallejo od większości nie dowiesz. Bo mało kto stosował fanaberyjne środki. Musisz sam wypraktykować.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 18:52  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Viking_BB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11
 

Pamiętaj, że Valleo mają serie. Seria ModelColor jest pod pędzel, natomiast Model Air jest do aerografu. Różnica jest i w gęstości farmy i w gradacji pigmentu. Vallejo po zaschnięciu zmywa się alkoholem – oczywiście z podkładu (impregnowanego kartonu). Ja używam tych farbek do modeli kartonowych i do malowania figurek. Oczywiście najlepiej sprawdzić na własnej skórze, wszak nie każdemu muszą podpasować.

--
Pozdrowienia z Beskidów
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-04-16 19:24  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Każdy prędzej, czy później dojdzie do swojego ulubionego, najwygodniejszego sposobu retuszu. Nic na siłę. Ilu modelarzy, tyle rodzajów retuszu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 13:05  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Viking_BB , a czy nie zaimpregnowany wcześniej karton dobrze się maluje? przeglądając fora w poszukiwaniach opinii na temat tychże farbek czytałem narzekania, jakoby farbka źle reagowała na malowanie bez odpowiedniego podkładu - sprawa tyczyła się naturalnie modeli plastikowych. O seriach udało mi się przeczytać w linku poniżej:

FARBY

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 13:22  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Lesio73 

 

Tadeuszu, nie da się wprost porównać malowania plastiku i malowania kartonu - plastik na modelach ze swej natury jest hydrofobowy więc nie będzie chciał dobrowolnie przyjąć na siebie farby akrylowej - po to robi się podkłady i odtłuszcza się powierzchnię.
Zaś papier/karton "uwielbia" wodę pasjami - wprost wciąga ją jak narkoman ścieżkę - dlatego się go impregnuje przed malowaniem.

Więc jeśli już chcesz dokonywać porównania farb to tylko na tym samym podłożu - inaczej sprawa ociera się o miejskie legendy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 13:37  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 11
 

Ja do retuszu używam kilku technik. Przy pracy w domu górują farbki akrylowe głównie pactra ale od roku także vallejo. Przy pracy z dziećmi pastele suche i mazaki. Przy retuszu obie farbki(Pactra i vallejo) spisują sie dobrze, ale przewaga vallejo jest taka że tak szybko nie zasychają i można je lepiej dawkować

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 14:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Mariaszek Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 11
Galerie - 5
 

Hej,
Zgadzam się z Mariuszem, że każdy musi znaleźć swoją drogę:).

Jeśli jednak nadal pytasz o Vallejo, to chętnie Ci o nich napiszę.

Od kilku już lat używam wyłącznie akryli tej właśnie firmy do retuszowania modeli kartonowych (po licznych zresztą próbach z innymi farbami).

Dla mnie są to zdecydowanie najlepsze farby, z jakimi miałem przyjemność pracować i zdecydowanie warto ich spróbować.
Kiedy zacząłem z nich korzystać, nie patrzę już na inne i nie szukam dalej – nie czuję takiej potrzeby, a vallejo jestem zachwycony.

Zalety:

- bardzo czysta praca – każda buteleczka vallejo jest właściwie od razu dozownikiem – kroplomierzem. Do retuszu wypuszczam jedną kroplę farby na puste opakowanie po lekarstwach – w miejsce jednej tabletki. Jeśli potrzebuję mieszać – wypuszczam drugą kropelkę innego koloru. W innym pojemniczku po tabletce jest kropla wody do rozcieńczania. Żadnego babrania ani innych „fanaberii”.

- znakomita konsystencja i dobre krycie – trochę gęstsza od wody (oczywiście zależy od stopnia rozcieńczenia). Do malowania nie tylko krawędzi, ale też większych powierzchni – po prostu sama przyjemność. Kryje równo, pod pędzlem - bez smug. Do tego jest tak długo do użycia, jak potrzebujesz. Jeśli na tym pojemniczku zaczyna Ci zasychać, bo zamarudziłeś przy retuszowaniu, po prostu dodajesz wody i jedziesz dalej - bez zmiany koloru.

- dobre krycie innych powierzchni niż karton – druty, fototrawki – wszystko możesz tym pomalować. Słyszałem, ze komuś to z drutów schodziło, ale nie kumam o co tu chodziło – wszystkie relingi i maszty maluję tymi farbami i nigdy nic mi nie zeszło.

- rozcieńczanie wodą – zwykła kranówa. Nie jest potrzebny żaden dedykowany rozpuszczalnik. Onegdaj, na jakichś targach modelarskich, przedstawiciel Vallejo malował tymi farbami model, potem umył pędzel w herbacie i ją wypił :). Aż takiej potrzeby nie miałem, ale pędzelki na pewno oszczędzasz.

- brak zasychania – chyba konstrukcja tego pojemniczka powoduje, że żadna z tych farb mi jeszcze nie wyschła. Jedną z nich retuszowałem chyba jeszcze kilka lat temu Kersainta – używam jej do dzisiaj (a jeśli to nie ta sama, to tą, którą mam, kupiłem mniej więcej w okolicach jego budowy:)).

- wydajność – konsystencja i możliwość rozpuszczania w wodzie powoduje, że buteleczka starczy ci na lata.

- brak zmiany koloru po wyschnięciu – w Vallejo taki kolor jaki wymieszasz, taki będziesz mieć po wyschnięciu - żadnego blednięcia, czy innych odcieni po wyschnięciu, dobierania w świetle dziennym elektrycznym i tego typu kombinowania. Po prostu kolor jest taki, jaki się widzi i tyle.

- całkowita bezwonność – te farby po prostu nie pachną.

Wady:

- cena – jedna buteleczka od 8 – 10 zł tak około, czyli od plakatówek są na pewno droższe.
- mam wrażenie, że niektóre kolory są felerne – dotyczy to głównie kolorów metalicznych - generalnie przy zdobieniach na żaglowcach korzystam jednak ze złota Tamiya.

Nie boję się malować tymi farbami niczego. Są megawygodne w użyciu i do tego praca z nimi jest naprawdę przyjemna.
Lobbuję mocno:), ale myślę, że warto (nie jestem przedstawicielem tej firmy na Polskę ani żaden inny region:)).

A czy Tobie podejdą - to już inna sprawa.
Życzę powodzenia w próbach:)

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 15:20  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tak samo dobrze wszystko kryją i się rozprowadzają farby akrylowe z KIK -a, 4 zł za tubę wielkości 10 cm długa na fi 4 cm u wylotu. Jest 5-6 kolorów zrobisz każdy. Kapkę z jednej i drugiej tubki na szkiełko i po pomieszaniu i aktualnym użyciu zakywasz folią i nie zasycha. Stosuję te farby do kół , kółek i drutologi. Ale jak się uprzeć do do retuszu się zdadzą. Ale moim zdaniem wygoda użycia akryli się chowa przy plakatówkach. Przy plakatówkach masz na stole rożniste kolory i zawsze wodę na podstawku, parę pędzli. Poretuszujesz plakatówką większą część to za moment możesz formować i kleić. No przy małych trzeba czekać żeby nadmiar wilgoci odszedł bo części zdewastuje, choć być może kaponowana nawet mała część nie jest na to wrażliwa. Caponowania nie stosuję bo nie mam póżniej ochoty zwalczać smug specjalnymi matowymi kolejnymi specyfikami. A akrylem poretuszujesz nawet dużą część to musisz czekać znacznie dłużej na wyschnięcie od plakatu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 15:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

Różne farby i farbki, nawet barwniki do jajek (Ostoja)...
Tak jak pisałem - zwykłe, najzwyklejsze i najtańsze farbki plakatowe i akwarelki dla pierwszoklasisyty. W zupełności zdają egzamin dla tak drobnego retuszowania krawędzi papieru,bloku technicznego czy tektury i b. małych powierzchni.
Jasne można kupić i akryle z najwyższej półki ale w to miejsce lepiej nabyć kilka "first class" pędzelków do retuszu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 17:55  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za tak wnikliwą dyskusję, która rzuca coraz jaśniejsze światło na moje wątpliwości. Przypominam, że jestem ciągle na starcie swojej przygody modelarskiej, więc pewnie jeszcze nie raz wrócę do pewnych zagadnień licząc na Wasze podpowiedzi.

Mariaszek - właśnie tak szczegółowej odpowiedzi oczekiwałem i bardzo Ci za nią dziękuję! taka wypowiedź przekonała mnie mocno do tego, aby spróbować Vallejo. Z których konkretnie palet, serii korzystasz i czy kroplomierz faktycznie można bezproblemowo "odkręcić" w czasie, kiedy np. potrzebuję zamoczyć pędzelek?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 19:06  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Mariaszek Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 11
Galerie - 5
 

Hej,
ponieważ maluję pędzlem, stosuję wspomnianą przez Vikinga_BB serię Model Color.

"Kroplomierz" można wyjąć w każdej chwili, ale odradzam, by tak robić. Dużo lepiej jest wylać na jakąś powierzchnię kropelkę i z niej malować.
Cyknąłem jeszcze na szybko fotki farbki z kroplomierzem i bez:).I mniej więcej mój sposób korzystania z tych farbek. Trochę mi się ulało, ale zwykle lewą ręką tego nie robię:) W każdym razie widać (mam nadzieję:)) konsystencję tych farbek.Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 19:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
pawcio37   

Lesio73 dokładnie to wygląda tak "Napięcie powierzchniowe i związane z nim charakterystyczne cechy materiału, takie jak zwilżalność oraz współczynnik zwilżania a także praca adhezji odgrywają istotną rolę w technologii tworzyw sztucznych, zwłaszcza w procesach lakierowania lub klejenia oraz wielokomponentowego wtryskiwania. Na podstawie danej wartości napięcia powierzchniowego można wyznaczyć pracę adhezji, co pozwala na oszacowanie np. wytrzymałości połączeń (spoin). Na tak ważną w procesie klejenia zwilżalność wpływa napięcie powierzchniowe zarówno kleju/farby, jak i materiału przeznaczonego do sklejenia/ malowania."

Akurat mam z tym na co dzień do czynienia w pracy tj przyklejanie różnych materiałów do PA, PC, PP, PE i PS. Do PP, PE i PS trzeba użyć aktywatora, który zwiększa napięcie powierzchniowe. Do skutecznego przyklejania/malowania napięcie powierzchniowe (powierzchni do której coś przyklejamy) musi być większe o 2 do10 mN/m od zastosowanej kleju czy farby

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 22:21  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Super Mariaszek, bardzo Ci dziękuję za te podpowiedzi :) w linku poniżej pełna paleta kolorów tychże właśnie farbek z serii Model Color.

POBIERZ

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 22:33  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
stary Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

No tak. Teraz swoje słowa trzeba poprzeć galerią fotograficzną żeby odpowiedź została uznana za wiarygodną.
Powodzenia w dalszym teoretyzowaniu. Ja jednak polecam z całego serca ćwiczenia praktyczne.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-16 22:43  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowny Kolego, tak jak pisałem wcześniej - dopiero się uczę. Liczę się z Twoim bardzo słusznym zdaniem, że to praktyka będzie dla mnie najlepszym punktem dla wyrobienia swojej własnej opinii. Spróbuję, a jak mi nie podpasuje, to będę szukał innych najlepszych dla mnie metod, czy produktów. Zatem bardzo proszę o wyrozumiałość dla mojej osoby :) na razie nie ukrywam - jestem bardzo zafascynowanym modelarstwem, daje mi to dużo frajdy! :)

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-16 00:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Petrov Na Forum:
Relacje z galerią - 21
Galerie - 15


 - 15

A mozesz przeciez krople farby na cus wypsztykac i z tego nabierac. Kolory tym samym dowolnie bedziesz mial mozliwosc mieszania. Kega Mariaszek, uzytkownik tych farb pisal o tym, ze pozwole sobie mu w slowo wejsc...

--
54323031

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-16 07:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Viking_BB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11
 

Tadeuszu, zapraszam tutaj – to moje przemyślenia na temat malowania i przyborów. Może coś Ci się przyda :)

--
Pozdrowienia z Beskidów
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-04-16 10:46  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki Viking_BB za link. Bardzo ciekawy artykuł i bardzo fajna strona! :)

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-05-16 20:48  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

pozwolę sobie raz jeszcze wrócić do tematu i spytam o jeszcze jeden produkt; a mianowicie w moje ręce "wpadł" katalog farbek w słoiczkach firmy Mr. Hobby - zdaje się, że to japońska firma. Firma jest bardzo zachwalana wśród modelarzy plastikowych, a paleta kolorów jest imponująca! czy ktoś z Was drodzy koledzy miał do czynienia z tymi produktami? jakiekolwiek doświadczenie?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-05-16 21:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Jasiek Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1
 

Farby są rewelacyjne ale do kartonu nie musisz używać tak drogich farb. Jeśli tylko retuszujesz to koledzy już Ci pisali o akwarelach, to najtańszy i najprostszy sposób na retusz w kartonie.

--
Pozdrawiam!

Ukończone ORP Orzeł III, ORP Orzeł I, Wz.28, 7TP, Nieuport 11c.1 "Bebe", SGB 9 "Grey Goose", Zlin 50LS, Flak 38, Ki-61 HienOdpowiedz na tę wiadomość 
 
02-05-16 22:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dziękuję Jasiek za odpowiedź.
Wiem, że trochę "wydziwiam" pytając o takie produkty i to w dosyć wysokim przedziale cenowym, ale to tylko dlatego, że chcę przede wszystkim zaspokoić moją ciekawość i wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Spytałem o te farbki, bo byłem w sklepie modelarskim i przyznam szczerze, że paleta kolorów jest imponująca, no i bardziej mi się podoba opcja słoiczka, aniżeli kroplomierza firmy Vallejo.
Zauważyłem także, że sporo kolorów jest typu "gloss", co chyba oznacza kolory metaliczne (?), a tych matowych "flat" jest mniej.
W swojej niewielkiej "kolekcji" farbek Pactra mam kilka oznaczonych literką G, ale tam ciężko się dopatrzeć metalicznej poświaty i zastanawiam się, na czym właściwie polega znacząca różnica pomiędzy farbami G, SG (pół metaliczne) i F...

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-05-16 22:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Gloss to nie metaliczna tylko błyszcząca. Jeśli używasz farb do retuszu możesz nie widzieć różnicy. Różnica między flat (matowy) a gloss będzie widoczna przy malowaniu powierzchni.

--
pozdrawiam
Piotr


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-16 06:11  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Oznaczenie SG to semigloss czyli półbłyszczący. A metaliczne to metaliczne : silver , gold, i gun metal.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-16 11:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tadeuszu, moja rada jest taka żebyś zamiast pytać po prostu kupił sobie taką farbę dla eksperymentu i zobaczył jak się spisuje. Zauważyłeś już pewnie, że każdy mówi co innego - jedni chwalą Pactry, inni akwarele, inni plakatówki, itd. itp. Tak naprawdę to jest kwestia indywidualnych preferencji, więc tak naprawdę jedynym sposobem żeby dowiedzieć się czy ta farba ci leży czy nie jest jej wypróbowanie. Nie mówię oczywiście żebyś od razu kupował pełen zestaw kolorów. Przy kolejnym modelu na pewno będziesz musiał dokupić farby do retuszu, więc będzie dobry pretekst do spróbowania czegoś nowego ;-) Ja osobiście jak wróciłem dwa lata temu do modelarstwa zainwestowałem w Pactry i prawdę mówiąc żałuję teraz że nie eksperymentowałem z innymi farbami. Niedawno przy okazji klejenia Su-47 wypróbowałem farby Tamiya i jestem zachwycony - nieporównywalnie lepsze od Pactry. Niestety są strasznie drogie i mają mały wybór kolorów, dlatego mam tylko białą i czarną. Następnym razem kiedy będę dokupywał jakiś kolor zamierzam wypróbować Vallejo, bo słyszałem bardzo dobre opinie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-05-16 22:20  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

Według mojej wiedzy semigloss to jest farba półmatowa , aczkolwiek mogło się ostatnio coś zmienić.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 10:32  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tłumacząc wprost to semi znaczy pół , tak jak semitrack naprzykład czyli tranporter półgąsienicowy. A gloss to połysk. Czyli na moje to półbłyszczące. A z farbkami to jest tak że nawet jak pisze matt to nieraz wcale nie jest matt. Ja tam w te specyfiki ni do końca wierzę, część farbek gotowych nawet tanich jak Pactra jest git, np. ta silver się pięknie układa nawet pędzelkiem bez smug itd. A np. miałem temat wykonania paru plastikowych detali w postaci żołnierzyków to po prostu pokleiłem wsio Butaprenem, a pomalowałem farbkami co pisałem : akryle made in italy z KIK-a po 4 zł za tubę długą na 10 cm. Wziąłem zakrętki od wody nałęczowianki , i w tym rozrabiałem kolory z tych tubek . Za przykrywkę służy druga zakrętka wierzchem do dołu (ładnie spasowane). A na dłużej nieużywania zawija się styk tych dwóch zakrętek pasemkiem foli streczowej. Tak na na ciasno. A same farby kryją git, i są matt. Do tych zołnierzyków to używałem tylko czarnego pactrowego bo nawet matt to nie robił butów i pasów na matt ale lekki połysk. Generalnie jednak nieco się podkręciłem plastikami. No większość towaru z tej branży jest na mój gust droga. Samolota odkurzacza nie ma poniżej 250 zł. Jak kartona mamy już za 30 zł. Wellington plastik 1:48 to 289zł, jak karton za niecałe 20zł można kupić z WIR-a w skali 1:50. Ale np. czołgi 1:35 plastiki bywają mniej renomowanych producentów w interesujących cenach 80-150 zł i to już z gąskami. Kolejówka jest w plastiku okropnie droga , niżej 250 - 300 zł nic nie uwidzisz. W kartonach bezkonkurencyjne cenowo są okręty 1:200, samoloty zwłaszcza 1:33.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 12:23  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

A na moje i wielu wielu innych to jednak farba półmatowa. Możesz jednak dla własnej przyjemności kolory nazywać jak chcesz lecz trafiają tu osoby mające inne zdanie niż Ty. Nieporozumieniem jest porównywanie cen modeli gdyż ostatnio ,,wyczaiłem" model kartonowy za ponad 2000 (słownie - dwa tysiące) złotych polskich.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 12:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24


 - 9

rysiu - mój imienniku, uchyl rąbka tajemnicy. A cóż to za rarytas za ponad 2 tysiaki, ha... ?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 12:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
rysiu62   

Żadna tajemnica , jakiś lotniskowiec japoński oferowany łącznie ze wszystkimi dodatkami

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 13:34  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ale ten lotniskowiec bez dodatków to kosztuje 399 zł. To już za taki kawał modelu i zdetalizowanego to niezbyt drogo. Do plastików też są dodatki i to nie tanie. I nie moim zdaniem nieporozumienia w porównywaniu cen modeli takiej czy takiej technologii. Bo coraz to mniej takich fanatyków co są skłonni zapłacić tyle samo a robić 3 x dłużej. Przykład opłacalności na kartonie to np. Panzerbetriebwagen , 1:25 , 1.75 m modelu za niecałą stówkę. Zdarzają się pojazdy co sę nadal bardzo "opłacają" jak ostatni z Modelika AMX co kosztuje 50 zł a plastik 250zł i to mniejszy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-16 18:42  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Model za ponad 2 tyś ...!!
Myślę że tylko jako egzemplarz kolekcjonerski i w ramkę oprawiony i na ścianę , bo chyba nie do budowy.
No chyba że dla modelarzy o wyjątkowo mocnych nerwach :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-16 19:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dziękuje Panowie za tak ciekawą dyskusję.
killy9999 mądrze napisał, abym najlepiej sam na własną rękę przetestował farbki i sprawdził, czym mi się będzie najlepiej malowało.
Pozwolę sobie jeszcze dodać jedną ciekawostkę o farbach Mr. Hobby - można dokupić "specyfik", dzięki któremu farbka błyszcząca staje się matowa! fantastyczna sprawa chociaż z tego co udało mi się zorientować, to nie da rady w drugą stronę... mam w swoich rękach katalog i paleta kolorów jest na prawdę imponująca - w ciągu zaledwie kilku chwil udało mi się wybrać kilka idealnie pasujących do modelu, nad którym aktualnie pracuję, a farbki Pactra, których kilka kolorów posiadam dobranych właśnie do wspomnianego modelu wydają się jakby daleko odstawać kolorystycznie od tych z Mr. Hobby... dlatego biorę wariant wypróbowania tychże farbek, ale to jeszcze temat otwarty wymagający stosownego przemyślenia z mojej strony. Nie wiem tylko, czy te farbki z serii H będą się nadawały pod pędzel; próbował ktoś? czy konsystencja jest gęstsza np. od Pactry?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 17:07  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Pozwólcie proszę, że odświeżę niniejszy temat. Nie chcę zakładać nowego albowiem mam bardzo zbliżone pytania.

Mam na imię Mateusz i jestem początkującym kartoniarzem. Dawno, dawno temu miałem w prawdzie styczność z modelarstwem kartonowym (około 12 lat temu) niemniej jednak wówczas nie traktowałem tego zbyt poważnie. Ot, 3 modele samolotów ze znalezionych w piwnicy starych numerów „Małego Modelarza”, sklejone bez retuszu, byle jak, byle szybko.

Aktualnie jestem na etapie sukcesywnego kompletowania warsztatu oraz zdobywania wiedzy (na razie czysto teoretycznej) dzięki forom internetowym.

Co mnie gryzie?
Otóż w niniejszym wątku (zresztą na innych forach jest podobnie) początkującym adeptom kartoniarstwa jako środek do retuszu polecane są: akwarele, plakatówki lub farby temperowe. Tu zastanawiają mnie dwie rzeczy: Pierwsza – jak wiemy wymienione wyżej farby są farbami wodorozcieńczalnymi. Jak więc będzie reakcja, kiedy wyretuszowany nimi element potraktujemy klejem BCG? Czy taki akwarelowy lub temperowy retusz nie rozmaże się? Druga kwestia (może banalna) – akwarele są farbami raczej transparentnymi. Czy więc dobrze kryją białe krawędzie kartonu?
Inną sprawą jest to, że kiedy przeglądam w necie relacje z budowy modeli kartonowych, nikt z modelarzy nie używa powyższych farb. Korzystają z profesjonalnych farb modelarskich (akrylowych lub olejnych).

Jeszcze jedna sprawa, której nie mogę zrozumieć. Chodzi mi o wycinanie krzywizn. Ponoć niektórzy tną krzywizny (poszycie kadłuba, poszycie skrzydeł) skalpelami (np. Olfa) prosto z ręki. Mnie wydaje się to wręcz niewykonalne aby równo i ładnie wyciąć taki element bez żadnego przymiaru. Czy w takim razie powinienem mimo wszystko zaopatrzeń się w dobre nożyczki (np. firmy Olfa)?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 17:52  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja retuszuję akrylkami Vallejo - jak dla mnie najlepsze, kleje tylko i wyłącznie butaprenem od lat, do detali, drucików i np wzmacniania zawieszenia w pojazdach - niestety cyjanoakryl, pozdrawiam

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 18:54  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Na sąsiednim forum masz podane jak wycinać metodą dzięciolenia, czyli przy użyciu skalpela prowadzonego prostopadle do kartonu.
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=6542&sid=b2eb982bb292338d95fa0be68d9a496e
Co do retuszu: co modelarz to inna technika. Ja używam pasteli olejnych i kredek akwarelowych koh-i-noor mondeluz (z lenistwa). Czasem używam kupionych w sklepie dla plastyków olejnych windsorów. Trzeba je rozrabiać terpentyną balsamiczną, a nie lubię tego zapachu więc rozcieńczam je wódką.

Post zmieniony (29-10-16 19:01)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 19:46  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Olfą dobrze tnie się krzywizny ale ostrze jak najbardziej płasko. W pionie nic z tego nie wyjdzie. Ale praktykę trzeba mieć niestety.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...

P.s Zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia a ludzie pierwotni na mchu jadali.

W stoczni: IJN Ise , IJN Hiei

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 19:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Tak jak pisze IJN Łukasz wytniesz krzywizny i okręgi wypukłe - wycinasz element z niewielkim naddatkiem, przykładasz ostrze stycznie do okręgu lub łuku i odcinasz po kawałku. Łuki wklęsłe jak masz zaznaczony środek możesz cyrklem olfy zobić ślad ostrzem by zaznaczyć prowadzenie i dzięciolisz raz przy razie. Jak nie masz zaznaczonego środka to też dzięciolisz ale dłużej.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-10-16 23:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Moi drodzy, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi :)

Perez69 – Chyba właśnie na akrylowe farby modelarskie Vallejo się zdecyduję. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się, że Vallejo to także wyroby spod znaku AK Interactive i Ammo Mig? Z tego co się orientuję w/w marki mają nawet zestawy tematyczne farb akrylowych.
Co zaś się tyczy kleju, Butapren w moim przypadku odpada definitywnie. Moje drogi oddechowe (zarówno górne jak i dolne) nie wytrzymałyby tego… Na razie zakupiłem kleje: Pattex Express oraz osławiony już BCG.

bathory i IJN – Dziękuję Wam ale mnie nie chodziło o to jak wycinać okręgi. Do tego mam już zakupione narzędzie w postaci noża cyrklowego firmy Olfa (konkretnie CMP-1). Chodziło mi o wycinanie tych „rogalowatych” kształtów jakimi są: poszycie kadłuba samolotu lub pierścienie okapotowania silnika itp. Wiem, że najprościej byłoby nożyczkami. Ale jak głosi internet, modelarze kartonowi nie używają nożyczek lecz wszystko tną nożykami ;) Dlatego też zapytałem, jak to robić aby było równo i dokładnie.

Bardzo dziękuję.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 02:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33


 - 4

Najlepiej słuchać "Wielkich teoretyków" modelarstwa, jeden propaguje i pokazuje na wszystkich forach rezultaty użycia kleju CR ,a drugi użycie akrylów Vallejo co widać...
Zdecydowanie polecam...

A od siebie dodam, że od dawna używam do retuszu temper ( farb wodnych, pod względem koloru i odcienia dobieranych na żywo) i kleju wodnego BCG do klejenia zasadniczego oraz innych klejów. Owszem BCG rozpuszcza tempery, ale użyty umiejętnie sprawdza się.
Krzywizny wycinam wbrew podobno "powszechnie" panującemu "tryndowi" nożyczkami i Olfą w przypadku szczelin i "listkologii" oraz prostych linii. Po kilkuletniej fascynacji ząbkowanymi nożyczkami Olfy tnę obecnie nożyczkami f-my Fiskars (nieuzębionymi).

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 09:02  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kilminster Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 16


 - 2

'makab' - zapewniam Cię, że jak 'Ceva" poleca tempery to na pewno powinieneś ich wypróbować. Wydatek żaden, użycie niekłopotliwe - jak się nie sprawdzą kupisz sobie coś innego. Sam też ich używam, można "na bieżąco" korygować kolor, przemalować kilka razy krawędź, żeby uzyskać odpowiedni odcień. I raczej staram się tak dobierać, aby kolor był troszkę jaśniejszy niż na wydruku.
Co do wycinania - nie używam nożyczek, do prostych krawędzi OSTRY nożyk do tapet, do krzywizn Olfa, zawsze z ręki. Jak wyjdzie coś nie halo to leciutki szlif papierem po zaimpregnowanej BCG krawędzi. I nie kumam dlaczego masz obawy o cięcie nożykiem odręcznie a nożyczkami już nie. Przecież nożyczkami też nie tniesz od szablonu...
Co do BCG - zawsze na dwa razy. Najpierw trzeba przesmarować krawędzie i pozwolić klejowi zaschnąć, a potem przesmarowujesz jedną krawędź i po kilku sekundach sklejasz. I git.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spitfire Mk. Vb Trop, Petlakov Pe-3, F6F-3 Hellcat, Curtiss Tomahawk Mk. IIb, Łavockin Ła-5, Hawker Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 09:29  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Ponownie witam i serdecznie dziękuję za odzew.

Do ‘cevy’ i ‘Kilminster’a’ – moi drodzy rzeczywiście, ‘6-strzałowy’ zestaw temper firmy KOH-I-NOOR to wydatek około 10 zł. Czyli tyle co nic. Może się przekonam ;)
Co zaś się tyczy cięcia, nożyczkami zdecydowanie łatwiej operować (przynajmniej mnie) przy cięciu wzdłuż krzywej linii niż ostrzem nożyka. A co jeśli ostrze nożyka wjedzie na element? No, nie wiem, może przysłowiowo robię z igły widły… Muszę zatem poćwiczyć ;)

Jeśli chodzi o nożyczki. Które według Was wybrać: ząbkowaną Olfę czy gładkiego Fiskarsa? Nie miałem na razie do czynienia z narzędziami Olfy. Natomiast z Fiskarsem, (tu konkretnie chodzi o narzędzia ogrodnicze) mam nienajlepsze doświadczenia. Fakt, lepsze to było niż 'marketowa chińszczyzna' ale za tą cenę jakoś powinna być wyższa.

Bardzo dziękuję.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 10:22  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33


 - 4

Odnośnie nożyczek, jeszcze dwa słowa jeśli można.
Nożyczki Fisakars których obecnie używam nie zostały przeze mnie nabyte ze snobizmu czy podobnego powodu, szczerze mówiąc nie wiem co to za firma bo nie miałem styczności z jej produktami poza szpadlem ;-) po prostu je dostałem.
Wcześniej używałem Olfy SCS-3 i po początkowym zachwycie jej ząbkowaniem wróciłem do wcześniej używanych nożyczek z Obi marki Lux-Tools. Ząbki Olfy powodują że papier spod nich "nie ucieka", ale jednocześnie uniemożliwiają poprawki cięcia. Nie da się nimi, a przynajmniej mi się nie udaje, odciąć paska szerokości ~0,1-0,2 mm co było możliwe i jest Lux-Toolsami i Fiskarsami. Lux-Toolsy do tej pory są ostre i bez luzów przez co dalej mogą mi służyć, ale jednak Fiskarsy przebijają na razie wszystko co do tej pory używałem. Bardzo ostre i precyzyjne mimo nie najmniejszych gabarytów. Olfa służy obecnie głównie do wycinania wstępnego części z arkusza kartonu i z tektury. Fiskarsów używam tylko do cięcia kartonu i papieru.

Wybór farb, kleju i narzędzi to sprawa wielce indywidualna, na razie jesteś skazany na rady innych, a jak sam spróbujesz to na pewno stworzysz własny zestaw którym będzie Ci się dobrze pracować.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 11:36  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ceva z tego co wiem, Fiskars to taki mercedes wśród nożyczek, osobiście ich nie uzywałem, ale jestem w momencie wymiany, więc chyba sobie fiskarsa kupię, bo jednak jakość i precyzja cięcia to podstawa,

makab - co do Vallejo, dostałem je w sklepie modelarskim ale bardzo się do nich przyzwyczaiłem i właściwie nie próbowałem żadnych innych, dla mnie są bardzo wygodne w użyciu i mają bardzo praktyczny dozownik, którym mozesz zaaplikować do pojemniczka tyle farby ile potrzebujesz, no i wystarczają na długo... kiedyś eksperymentowalem jeszcze z olejnymi humbrola, ale do retuszu zdecydowanie odradzam,

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 12:00  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
zbin Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Chyba nawet wiem o jakich nożyczkach mówi ceva i nawet takowe posiadam :-))Mało jednak ich używam, większość części wycinam skalpelem olfy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 12:11  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33


 - 4

Zbin, niestety mam inne.


--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-10-16 18:06  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Ponownie witam wszystkich i bardzo dziękuję za porady oraz za Waszą cierpliwość do moich pytań ;)
Wygląda no to, że będę musiał udać się do jakiegoś marketu budowlanego celem zakupu nożyczek Fiskars. Może będą one solidniej wykonane niż sekator w/w producenta, który rozleciał się po krótkim użytkowaniu ;)
Nie zastanawiałem się jeszcze jaki model wziąć na początek. Na wszystkich forach początkującym zaleca się coś z ‘Kartonowej Kolekcji’. Oglądałem ofertę w/w wydawnictwa ale przyznaję, że nic owych modeli ani tematycznie ani kolorystycznie mi nie podchodzi. Mam jednak na to jeszcze trochę czasu.
Dziękuję wszystkim raz jeszcze.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-09-18 13:53  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

Dzień dobry,

1. Mam uniwersalny Dragona, UHU All Purpose Adhesive i Universalny Pattexa.
Tylko na jednym jest napisane że jest polimerowy, ale podejrzewam że wszystkie są polimerowe. Mam rację czy jestem w błędzie?

2. Jeśli będę chciał rozcieńczyć polimera denaturatem to w jakich proporcjach (chcę się pozbyć pajęczynek)?

Zrobiłem próbę: 40ml pattexa i 5ml dykty - efektu niemal brak. Doalełm kolejne 6ml - no może coś się zaczyna dziać. Pajęczynki jakby szybciej się urywają. Nie chcę na razie lać więcej dykty.
Gdzieś słyszałem że właściwe rozcieńczanie polimera (po dodaniu rozcieńczalnika) trwa jakąś dobę.
Prawda li to?

-- edit
nooo.. mój denaturat okazał się dynaturotem. etanol 60% :/

-- edit 2
znalazłem denaturat który się nazywa 'DENATURAT' (jupi), ale jak przeczytałem w karcie tegoż specyfiku to okazało się że etanolu ma 70%.
co się jeszcze okazało: PATTEX UNIVERSAL CLASSIC nie reaguje z żadnym z powyższych denaturatów - to chyba jednak nie jest polimer.
za to uniwersalny polimerowy marki Dragon - bardzo ładnie się rozcieńczył :)

Post zmieniony (13-10-18 14:19)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018