FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-04-16 08:16  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kształtowanie zaobleń, kopułek, okapotowania, silnika krawędzi natarcia skrzydeł itp. to trudna sprawa wymagająca pewnego doświadczenia, cierpliwości.
1 - odciąć ewentualne ząbki w elementach
2 - lekko (!) nawilżyć wodą (można też klejem na bazie wody - wikol, Magic Puzzle, BCG - na początek odradzam)
3 - nadać właściwy kształt na pręcie, drucie, wałku itp. na miękkiej podkładce (gumka, tworzywo itp.)
4 - sklejać na styk stopniowo klejem wodnym (polecam Magic) na bieżąco nadając odpowiedni kształt
5 - po sklejeniu całości (kilku pierścieni) miejsce styku (klejenia) od wewnątrz potraktować cyjanoakrylem do połączeń elastycznych (!)
Najważniejsze - zrobić próby sklejania z takiego samego kartonu jak w wycinance.
Powodzenia.

 
09-04-16 17:30  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ryszard, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Klej, którego ja chętnie używam jest klejem na bazie wody (chyba) - link poniżej. Najczęściej klejoną powierzchnię smaruję raz klejem, czekam aż wyschnie i smaruję raz jeszcze - wtedy papier już nie "pije" kleju i można śmiało kleić. Wygląda na to, że po nałożeniu pierwszej warstwy kleju, jest idealny moment na to, aby formować część tak, jak to opisałeś powyżej. Czy mógłbyś mi jeszcze zasugerować konkretny klej cyjanoakrylowy, firmę do wspomnianych połączeń elastycznych?



Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Post zmieniony (09-04-16 17:30)

 
09-04-16 18:40  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9


Każdy ma "swoje" kleje tak jak i różne własne patenty i "wynalazki".
Mój to - Magic (cena ok. 3 -PLN). Smarujesz tylko jedną krawędź, bez czekania łączysz i nim wyschnie można jeszcze elementy pasować. Po wyschnięciu jest przeźroczysty.
Jest dużo "kropelek"- kontaktowych szybkoschnących. Próbowałem różne i stosuję tylko cyjanoakrylowe do połączeń sztywnych i elastycznych.
Na zdj. to akurat jest "sztywny".
Na płytkę CD (szkło, laminat itd.) dozuję kropelkę kleju i nabieram igłą jednorazową
Pozdrawiam

 
22-04-16 23:58  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ryszard - dziękuję.
W ostatnim czasie pracowałem nad podwoziem. Coraz bardziej potwierdza się fakt, że sklejam swój pierwszy model, a mój warsztat, moje umiejętności to dopiero sam początek fascynującej podróży, jaką jest modelarstwo. Śmiało; można wytykać błędy! :)





Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-04-16 08:51  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo ładnie wykonany kadłub, golenie, skrzydełko podwozia i koła.
A jaki kolor w wycinance mają opony - czarne czy szare i czy koła (patrząc z przodu) są ustawione prostopadle do ziemi czy minimalnie odchylone na boki u dołu ?
Sadzę, że korzystniej byłoby gdybyś całe podwozie zamontował na końcu tzn. po zrobieniu stateczników i skrzydełka - pozwoliłoby to na uniknięcie ewentualnego jego uszkodzenia przy montażu wspomnianych elementów.
Przy kolejnym modelu - popracuj trochę nad osłoną silnika i uplastycznieniem samego silnika (na Forum jest wiele przykładów co i jak) ale jak to mówią "nie od razu Kraków zbudowano".
Powodzenia.

 
23-04-16 12:02  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziękuję za wpis Ryszard, a także za dobre słowo.
W wycinance opony mają kolor czarny, chociaż te przedstawione na zdjęciach, jako gotowy model po sklejeniu na stronie KK mają kolor szary - są to prawdopodobnie niepomalowane koła żywiczne, które także można nabyć do tego modelu. Ja takowych użyłem, ale przed zamontowaniem pomalowałem je na kolor czarny.
Faktycznie na zdjęciach jest złudzenie krzywo zamontowanego podwozia, ale "na żywo" wygląda to całkiem znośnie, chociaż jestem przekonany, że wprawione oko szybko by dostrzegło sporą nierówność. Przy okazji kolejnych zdjęć zrobię odpowiednią fotkę, aby przedstawić rzut mogący ocenić wspomniany problem.
Dziękuję za te wszystkie cenne wskazówki. Przy pracy nad kolejnymi modelami będę konsekwentnie starał się eliminować elementy sprawiające mi najwięcej problemów.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-04-16 14:43  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

O kolor opon pytałem się bo w tym okresie b.rzadko, sporadycznie były one czarne. Generalnie o różnych odcieniach szarości lub wręcz białe.
Stelaż (golenie) podwozia są OK, chodziło mi o odchylenie kół patrząc z przodu. Powinny być lekko odchylone jak na rysunku.

 
23-04-16 14:59  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

nie byłem świadomy, że opony mogą być nieczarne... tym bardziej, że wycinanka wyraźnie sugerowała taki właśnie kolor. Znalazłem nawet sklejone już modele dokładnie z tego samego wydawnictwa, a tam również kolor czarny...

PRZYKŁAD 1

PRZYKŁAD 2

No i mój ulubiony...

PRZYKŁAD 3

Niestety, takiego odchylenia które pokazałeś nie zastosowałem... :( a szkoda, uwzględnie to naturalnie przy swoich kolejnych pracach.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-04-16 16:20  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie ma co się sugerować innymi modelami (nawiasem mówiąc ja też zrobiłem Fokkera EV z czarnymi oponami). Warto natomiast poszukać oryginalnych zdjęć, i np. porównać odcienie czerni/szarości. Były też opony... różowe.
W sumie to nie taki znów feler - akurat w Twoim Fokkerze mieli w warsztatach czarne to je założyli. :-)
Poniżej oryginalne zdjęcia - odchylenia kół i kolor opon.

Jeśli można jeszcze coś dodać to warto czasami porobić xero niektórych elementów, które będą szablonami do wycięcia z odpowiedniej grubości papieru tych wspomnianych elementów tak by popróbować np. kształtowanie, sklejanie itd.

 
24-04-16 18:28  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

W wolnej chwili "poszperałem" troszkę w sieci i w zdecydowanej większości zdjęć, do jakich udało mi się dojść przedstawiają Fokker'a z czarnymi oponami.

PRZYKŁAD 1

PRZYKŁAD 2

PRZYKŁAD 3

Ryszard, zwróć proszę uwagę na ten rysunek, tutaj ciężko jest się dopatrzeć tego odchylenia kół, o którym wspominałeś.

RYSUNEK

Znalazłem także krótkie video z Fokker'em w rolach głównych... :)

VIDEO

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024