FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
10-03-16 10:55  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ładnie, czysto sklejone.
Każdy ma swoje "patenty" na owe rozwarstwianie. Można usunąć jedną warstwę tak by element zwijany był cieńszy. Jak zabraknie materiału (koloru) można zwinąć rureczkę z kalki rysunkowej (nie technicznej bo ta jest sztywniejsza) wcześniej zamazanej ołówkiem od wewnętrznej strony. Po sklejeniu zeszlifować uskok powstały z grubości kalki.
Pozdrawiam

 
11-03-16 22:58  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ryszard dziękuję za dobre słowo i dobrą radę; przy najbliższej okazji spróbuję Twojej techniki.
Wracając do samego modelu - udało mi się skleić szkielet kadłuba - czeka mnie jeszcze wykonanie fotelu, a przed oklejaniem sporo szlifowania...





Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
12-03-16 09:27  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Hmmm... Drążek sterowny pilota "troszku" gruby...
Jeśli chodzi o rozwarstwienie kartonu w zwijanych elementach,to mój sposób polega na przeciągnięciu elementu na krawędzi tępego noża tak,by zaczął się zwijać. Następnie prostuję w palcach element i ponownie przeciągam element po krawędzi noża,ale...w przeciwną stronę -jakby odwracając kierunek zwijania się. Robimy to zdecydowanie,ale z wyczuciem. Wystarczą 2 - 3 powtórki takiego manewru i karton rozwarstwia się sam. Wtedy wystarczy delikatnie oddzielić warstwę kartonu od strony niezadrukowanej. Uzyskany cienki element kartonowy da się zwinąć naprawdę ciasno. Gdyby jednak z drugiej strony wyszedł zbyt "chudy" , to można nim owinąć jakiś drucik, lub odpowiedniej grubości igłę lekarską.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-03-16 23:13  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mariusz, dziękuję za cenną uwagę odnośnie drążka, a także za cenne porady.
Póki co muszę się jeszcze bardzo dużo uczyć, a brak mojego doświadczenia zaczynam dotkliwie odczuwać podczas oklejania kadłuba...
ogólnie mam pewną śmiałą teorię na temat wręg wycinanych laserowo, bo nie mogę pozbyć się wrażenia, że te są odrobinę mniejsze od tych, które są standardowo dostępne w modelu - jakby laser wycinając "chwyta" także linie (obrys) i o te właśnie kontury wycinane elementy są mniejsze - chyba trochę wydziwiam, albo po prostu szukam usprawiedliwienia dla swojej pracy... :)



Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
19-03-16 00:24  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Może być tak, jak mówisz, może tez to być wada opracowania, z dwojga złego wg mnie lepsze są mniejsze wręgi niż za duże, bo nie wypaczą bryły modelu a zawsze można je okleić po obrysie paskiem papieru do pożądanej grubości.
Przy zwijaniu rolek z kartonu czasem pomaga zwilżenie materii, np. Sidoluxem czyli lakierem akrylowym, który uelastyczniając jednocześnie skleja warstwy.
Ale czemu projektant każe Ci takie drobne elementy zwijać z kartonu zamiast z papieru, to Ci nie powiem, jest to durne organicznie.

Pięknie Ci idzie, dobrą energię czuję przez ekran.

 
19-03-16 09:20  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Wręgi laserowo cięte w znakomitej większości przypadków są mniejsze od tych, które można znaleźć w wycinance. To przez to, że wiązka lasera też ma swoją średnicę. Jeśli przygotowując plik do cięcia nie weźmie się tego pod uwagę, to wręgi wychodzą mniejsze. W dużych modelach nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, w mniejszych niestety już tak. Dlatego ja staram się unikać części ciętych laserem.

--
pozdrawiam
Piotr


 
20-03-16 18:13  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziękuję Koledzy za odpowiedzi i wskazówki. Przyznam szczerze, że chyba bym wolał, aby elementy wycinane laserowo było odrobinę za duże, aniżeli za małe, bo zawsze z pomocą może przyjść papier ścierny... :)
niestety z każdym kolejnym krokiem widać w mojej pracy coraz to więcej niedoskonałości, błędów, które z całą pewnością są najlepszym dowodem na to, że jest to mój pierwszy model. Szczegóły, kóre wydawały mi się być nieistotnymi jeszcze na etapie klejenia szkieletu wskazują na to, że w modelarstwie nie ma miejsca na brak precyzji, że "diabeł tkwi w szczegółach". Ale jeszcze pewnie podobne błędy popełnię nie raz, zanim nabiorę odpowiedniej wprawy.
Ale to chyba jest prawdziwą i piękną istotą modelarstwa, że uczy cierpliwości, dążenia do doskonałości i perfekcji... nie zrażam się! :)





Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
31-03-16 22:06  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Przez ostatni czas cała moja praca była skupiona na budowie silnika. Co ważniejsze, była to bardzo przyjemna praca dająca bardzo dużo pozytywnych emocji! :)





Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
01-04-16 11:27  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Podpowiem Ci pewien prosty trick:
Można poprawić te płaskie imitacje rur dolotowych do cylindrów. Wystarczy kilkakrotnie nałożyć warstwę wikolu, a po wyschnieciu pomalować - będzie dużo lepiej. W przyszłości od razu można takie rury wykonać z miękkiego drutu-cyny do lutowania ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-04-16 23:56  Odp: [Relacja] Fokker E.V - Kartonowa Kolekcja 14 nr 3/2012
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mariusz, dziękuję za wpis. Bardzo sobie cenię tego typu porady.
Skończyłem kleić osłonę silnika - szpary, źle spasowane elementy... stąd pozwolę sobie zadać pytanie: jakie macie metody na nadanie właściwych kształtów elementów przed ich ostatecznym sklejeniem? czy takie części namaczacie (klejem wodnym?) i formujecie, czy też są inne sposoby?





Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024