FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
23-02-16 20:51  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szanowni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za tak liczne odpowiedzi, za tak bardzo cenne dla mnie wskazówki. Postaram się wyciągnąć jak najwięcej wniosków, a lada dzień wybiorę się na małe zakupy... :) przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać!

pozwolę sobie na niewielkie podsumowanie:
01. Kleje - tutaj wyraźnie wskazujecie, że warto mieć kilka produktów do różnych zastosowań:
a) cyjanoakrylowe - te kleje się po prostu zna z życia codziennego, ale jasno wynika, że i w modelarstwie znajduje ten klej swoje zastosowanie - łączenia różnych drutów, drucików itp.
b) polimerowe - sam pamiętam, jak ten klej się "zachowywał" - używałem go do podklejania, klejenia wręg; podobało mi się, że po wyschnięciu dawał się łatwo szlifować za pomocą papieru ściernego,
c) poliuretanowe - w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju kleju tego nie dawało się w ogóle szlifować - po wyschnięciu tworzył bardzo plastyczne połączenie przypominające bardziej rozciągliwą "gumę". Nadawał się jednak do klejenia średniej wielkości elementów. Nie potrafiłem nim czysto i precyzyjnie kleić drobnych elementów - domyślam się, że wynikało to z konsystencji kleju oraz moich dotychczasowych umiejętności...
d) wodne - z takimi klejami nigdy nie miałem do czynienia, ale z Waszych podpowiedzi wnioskuję, że warto użyć ich przede wszystkim tam, gdzie będzie liczyć się precyzja - muszę ich koniecznie spróbować!

02. Retusz - chyba się skuszę na jakieś akrylowe, ale jeszcze będę się przyglądał temu tematowi i postaram się wybrać coś, z czym będzie mi się dobrze pracowało. Najważniejsze, że dzięki Wam poznałem firmy, na które warto zwrócić uwagę.

03. Impregnacja - to chyba najcięższy orzech do zgryzienia... możliwe, że w ogóle nie będę się zajmował tym wątkiem przy okazji swoich pierwszych modeli, ale postaram się w miarę swoich możliwości poznać jakieś ciekawe techniki, albo i sam poeksperymentuje... :)

Jaroslav wiem, że moje imię może sugerować "starszy rocznik", ale ja młodzian jakich wielu - dopiero 31 wiosen za mną... :) ale czuję się zaproszony i może kiedyś na placka się skuszę :) Póki co spróbuję "coś" skleić...

Serdecznie Was pozdrawiam, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-02-16 21:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Moim zdaniem to nie warto się babrać akrylem przy retuszu. Nie ma to jak plakatówki Astra , każdy kolorek idzie ukręcić. Ja też wróciłem do kartonu parę lat temu po długiej przerwie i pierwszy model po przerwie (Friedrichshafen FF 33) normalnie tak pobarałem klejem że przy ścieraniu tego kleju były liczne białe plamy np. na tyle kadłuba czy na pływakach. Ale miałem idealnie dorobiony kolor z Astr i normalnie zamalowałem całe fragmenty (parę lini podziału naniosłem ołówkiem przy linijce. I ten model zajmował czołówki. Z pactrami by ten numer nie przeszedł. A z klejów to nie ma jak Butapren (ten w żółtych tubkach) , i jakiś cyjanopanowy typu kropelka do klejenia naprawdę małego drobiazgu i zalewania spoin które muszą być sztywne jak np. jakaś rozbudowana drutologia zastrzałowa. I ogólnie różnej maści uchwyty , uchwyciki to też się klei takim typu kropelka. Teraz od jakiegoś czasu z przyczyn obiektywnych wchodzą modele drukowane cyfrowo. To butaprenem się ich nie poklei w każdym razie w standardzie bo zaraz się topi druk. Ale gęste markowe dobre wikolowe kleje się do tego nadają, robiłem próby , łapie na styk praktycznie jak butapren. Zresztą kiedyś kiedyś kleiłem tylko wikolem i to płynnym i skleiłem nawet Łosia z MM , co dziś wydaje mi się nieprawobodobne.

 
28-02-16 22:30  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Serdeczni Koledzy,
już jestem po wstępnych zakupach, zaopatrzyłem się w podstawową chemię modelarską, narzędzia, a na dniach przyjdzie mój pierwszy model...
bardzo chętnie będę się z Wami dzielić swoimi pierwszymi spostrzeżeniami, doświadczeniami na podstawie relacji.
Najwięcej wątpliwości budzi we mnie proces lakierowania modelu; póki co spróbuję zaimpregnować (chociaż nie wiem czy to do końca dobre nazewnictwo) całe arkusze jeszcze przed wycięciem Caponem Extra firmy Domalux, a następnie chciałbym tak "nasączony" karton potraktować lakierem akrylowym matowym - chociaż tutaj jeszcze nie zdecydowałem się na żaden produkt. Nie do końca jestem jednak pewien, czy akrylem malować arkusze jeszcze zanim wytnę części, czy po sklejeniu modelu.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
29-02-16 13:23  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zaimpregnuj tylko Caponem i nic więcej już nie nakładaj. Sam Capon w zupełności wystarczy.

 
29-02-16 13:39  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ja w życiu nie impregnowałem , nie caponowałem , nie lakierowałem modelu w standardzie. I nie ma problemu. Te babranie się robi jak model będzie pacykowany w całości farbami i trzeba robić jakieś szlify szpachle, itp.. Tak to prędzej popsujesz wycinankę jak się nie znasz niż będzie pożytek z tego babrania. Papier, kolory, poligrafia, są obecnie na takim poziomie że nie ma sensu cudować z "lakiernictwem". Sklej najprzód jakieś łatwiaki, np okręty rzeczne ze Świata z kartonu, potem jakieś niezwiłe pojazdy. Albo samoloty ze starych wydań niekoniecznie z MM jak Andy lepi. Takie są prościańskie samoloty typu rurecznik np. Mig 17 , Su Fishpot, tam nawet nie ma oddzielnych powierzhni sterowych. Sam tez takie modele proste często robię bo nie zawsze mam ochotę robić model 1.5 roku. Albo kup ze sklepu orlika modele z takiego wydawnictwa Junyj Modelist Konstruktor, papier oki, modele w sumie też do przyjęcia. A potem wchodż w trudne tematy. A z babraniem to sobie odpuść. Chyba że chcesz przyłączyć się na forum do klubu modelarzy co z pompą zaczynają od prezentacji wycinanki, potem caponowania, potem piankowania, szpachlowania, cudowania i na tym się kończy.

 
29-02-16 14:28  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Impregnacja - tylko samym Caponem.
Poniżej kilka niezwykle pomocnych drobiazgów (może się przyda):

Osadzone igły i żyłka do nabierania kleju z płytki i klamerki - uchwyty

Do wiercenia igły jednorazowe różnej grubości (bez problemu można wiercić dziurki w bambusie a co dopiero w tekturze nawet utwardzonej SG) i pilniki do paznokci.
Pozdrawiam

 
23-04-16 14:21  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pozwolę sobie odświeżyć temat, ponieważ mam pytanie odnoszący się do tematu farbek.
Czy ktoś z Was miał do czynienia z farbkami akrylowymi firmy Vallejo? Może pytanie nieco dziwne, ale z tego co udało mi się zorientować, to po odkręceniu jest kroplomierz, który nie pozwala "zamoczyć" pędzelka; czy owy dozownik można także bez problemu wyjąć z buteleczki, aby sprawnie sobie pracować z wykorzystaniem pędzelka?

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
23-04-16 14:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Kroplomierz wyciągasz bez problemu.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-04-16 21:07  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

świetnie, bardzo dziękuję za odpowiedź.
A jak te farbki spisują się w praktyce? mi szczególnie zależy na retuszowaniu krawędzi elementów.

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
24-04-16 07:15  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W praktyce do retuszowania krawędzi elementów używa się plakatówek . Najlepiej dobrych Astra ze sklepu artystycznego, a nie byle badziewia z pepco które się nawet nie chce rozmieszać z innymi kolorami i z wodą. Jak zaczniesz od babrania się w retuszu z vallejo to długo twoja kariera modelarska nie potrwa . Ale jak koniecznie chcesz się przekonać to się babraj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024