FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
24-10-03 17:59  [R] Sunderland - relacja cz. III (ostatnia)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
TAMTE WĄTKI SIĘ ZAPCHAŁY, WIĘC OTWIERAM OSTATNI (PRZED GALERIĄ), DOTYCZĄCY TEGO TEMATU.

PROŚBA O KILKA MINUT CISZY :-) bo wstawiam

Silniki
Szkielety gondoli to wielka kicha – pionową podłużnicę najlepiej potraktować jako materiał wyjściowy, a wycięcie na profil skrzydła dobrać metodą prób i błędów zacząwszy od małego wycięcia z dużym zapasem. W przeciwnym razie będą szpary do 3mm między podłużnicą a skrzydłem. Rzutuje to niestety też na poszycie, które trzeba docinać i profilować od nowa. W przypadku silników użyłem największą ilość zapasu koloru, bo np. prawie wszystkie elementy poszycia od spodu są za małe. Chyba, że ktoś woli wycinać od razu z naddatkiem i kolorować białe marginesy. Można się też przekonać zaraz po wycięciu części poszycia, że kamuflaż nie pasuje do siebie (tzn. po spasowaniu granatowego koloru górnej powierzchni z jednej strony, z drugiej jest różnica do 2mm). Obwody sąsiadujących części różnią się od siebie – dotyczy to przedniego i następnego segmentu każdej gondoli. Drugi z kolei element jest na obwodzie za krótki o ok. 1,5mm.
Za to na skrzydłach obrys gondoli jest stanowczo za mały o ok. 3mm na całym obrysie. Ale to akurat lepiej niż za duży, bo musiałbym kolorować naddatek. Trzeba po prostu umieścić gondole tak, żeby obrys znalazł się pod spodem dokładnie na środku.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.


Post zmieniony (19-02-09 21:33)

 
24-10-03 17:59  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Same silniki to narysowane na płaskiej wrędze czarną kreską cylindry – jak dla mnie nie do przyjęcia, więc postanowiłem je zrobić sam, przestrzennie. Musiałem oczywiście cofnąć czarny krążek stanowiący przednią wręgę w głąb obudowy silnika, żeby zmieściła się cała szerokość cylindrów.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:00  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Każdy cylinder składa się z trzech części – dolnego krótkiego walca, dłuższego stożka i płaskiej głowicy. Każdą z nich musiałem zrobić osobno – walec owijając na trzonku iglaka, stożek – na końcówce długopisu (akurat pasowała stożkowata część) i głowicę – wyciąłem z kawałka grubszej tektury i przód lekko zaokrągliłem. I tak wszystkie trzy części razy 36 (cztery silniki po 9 cylindrów). Potem wszystko to trzeba było owinąć drutem miedzianym o średnicy 0,2mm – imitacja ożebrowania chłodzącego.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:01  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Dodać popychacze zaworów, prysnąć gunmetalem, suchym pędzlem sreberko – i gotowe. Nity na przedniej półkulistej części karteru silnika są z wikolu.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:01  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
...

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:02  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
... i rura

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:02  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Wyposażenie drobne
Nadszedł etap uzbrajania kadłuba we wszelkie pierdółki – anteny, pipsztyki, cyngle, odrosty, wichajstry itd. Ten samolot ma tego dość dużo, po bokach i na grzbiecie jest obrośnięty różnymi drucikami. Poszło szybko, ale trzeba bardzo uważać, żeby tego potem nie urwać przy byle dotknięciu.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:03  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Podwozie
Dopiero teraz postanowiłem dokończyć podwozie. Do tej pory samolot stał na stojakach z surowej tektury wzmocnionych na dole cyjanopanem. Nie jest to klasyczne podwozie (którego wodnosamolot posiadać nie powinien), tylko tzw. duży holownik (odejmowane dwa przednie golenie z kołami) i mały holownik – wózek z małymi kółkami, na którym opiera się tylna część kadłuba, posiadający dyszel do holowania.
Koła, ponieważ miałem zaćmienie i nie wpadłem na to, jak je zamocować w wiertarce – oszlifowałem ręcznie.
Zdjęcie z kołami jeszcze nie pomalowanymi pokazuje koła w dwóch kolejnych fazach bieżnikowania – jedno z naklejonymi paskami kartonu na obwodzie, już częściowo naciętymi, drugie – całkowicie nabieżnikowane.
Kolejne zdjęcia to gotowe kółka założone na goleń oraz goleń założony na kadłub i odłączony.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:03  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
...

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-10-03 18:04  Re: Sunderland - relacja cz. III (ostatnia) - zdjęcia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Produkcja kółek do małego holownika nastąpiła już po przeczytaniu wątku o obróbce w wiertarce, więc postanowiłem to zilustrować.
Kolejne fazy to: kółko wstępnie obrobione i oblane cyjanopanem ale jeszcze przed oszlifowaniem (cyjanopan podniósł wszystkie włoski i bardzo schropowacił kółko;
to samo kółko po oszlifowaniu warstwy cyjanopanu;

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024