FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  -> 
05-05-16 19:40  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dziękuje Panowie za tak ciekawą dyskusję.
killy9999 mądrze napisał, abym najlepiej sam na własną rękę przetestował farbki i sprawdził, czym mi się będzie najlepiej malowało.
Pozwolę sobie jeszcze dodać jedną ciekawostkę o farbach Mr. Hobby - można dokupić "specyfik", dzięki któremu farbka błyszcząca staje się matowa! fantastyczna sprawa chociaż z tego co udało mi się zorientować, to nie da rady w drugą stronę... mam w swoich rękach katalog i paleta kolorów jest na prawdę imponująca - w ciągu zaledwie kilku chwil udało mi się wybrać kilka idealnie pasujących do modelu, nad którym aktualnie pracuję, a farbki Pactra, których kilka kolorów posiadam dobranych właśnie do wspomnianego modelu wydają się jakby daleko odstawać kolorystycznie od tych z Mr. Hobby... dlatego biorę wariant wypróbowania tychże farbek, ale to jeszcze temat otwarty wymagający stosownego przemyślenia z mojej strony. Nie wiem tylko, czy te farbki z serii H będą się nadawały pod pędzel; próbował ktoś? czy konsystencja jest gęstsza np. od Pactry?

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
29-10-16 17:07  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Pozwólcie proszę, że odświeżę niniejszy temat. Nie chcę zakładać nowego albowiem mam bardzo zbliżone pytania.

Mam na imię Mateusz i jestem początkującym kartoniarzem. Dawno, dawno temu miałem w prawdzie styczność z modelarstwem kartonowym (około 12 lat temu) niemniej jednak wówczas nie traktowałem tego zbyt poważnie. Ot, 3 modele samolotów ze znalezionych w piwnicy starych numerów „Małego Modelarza”, sklejone bez retuszu, byle jak, byle szybko.

Aktualnie jestem na etapie sukcesywnego kompletowania warsztatu oraz zdobywania wiedzy (na razie czysto teoretycznej) dzięki forom internetowym.

Co mnie gryzie?
Otóż w niniejszym wątku (zresztą na innych forach jest podobnie) początkującym adeptom kartoniarstwa jako środek do retuszu polecane są: akwarele, plakatówki lub farby temperowe. Tu zastanawiają mnie dwie rzeczy: Pierwsza – jak wiemy wymienione wyżej farby są farbami wodorozcieńczalnymi. Jak więc będzie reakcja, kiedy wyretuszowany nimi element potraktujemy klejem BCG? Czy taki akwarelowy lub temperowy retusz nie rozmaże się? Druga kwestia (może banalna) – akwarele są farbami raczej transparentnymi. Czy więc dobrze kryją białe krawędzie kartonu?
Inną sprawą jest to, że kiedy przeglądam w necie relacje z budowy modeli kartonowych, nikt z modelarzy nie używa powyższych farb. Korzystają z profesjonalnych farb modelarskich (akrylowych lub olejnych).

Jeszcze jedna sprawa, której nie mogę zrozumieć. Chodzi mi o wycinanie krzywizn. Ponoć niektórzy tną krzywizny (poszycie kadłuba, poszycie skrzydeł) skalpelami (np. Olfa) prosto z ręki. Mnie wydaje się to wręcz niewykonalne aby równo i ładnie wyciąć taki element bez żadnego przymiaru. Czy w takim razie powinienem mimo wszystko zaopatrzeń się w dobre nożyczki (np. firmy Olfa)?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 
29-10-16 17:52  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja retuszuję akrylkami Vallejo - jak dla mnie najlepsze, kleje tylko i wyłącznie butaprenem od lat, do detali, drucików i np wzmacniania zawieszenia w pojazdach - niestety cyjanoakryl, pozdrawiam

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
29-10-16 18:54  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Na sąsiednim forum masz podane jak wycinać metodą dzięciolenia, czyli przy użyciu skalpela prowadzonego prostopadle do kartonu.
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=6542&sid=b2eb982bb292338d95fa0be68d9a496e
Co do retuszu: co modelarz to inna technika. Ja używam pasteli olejnych i kredek akwarelowych koh-i-noor mondeluz (z lenistwa). Czasem używam kupionych w sklepie dla plastyków olejnych windsorów. Trzeba je rozrabiać terpentyną balsamiczną, a nie lubię tego zapachu więc rozcieńczam je wódką.

Post zmieniony (29-10-16 19:01)

 
29-10-16 19:46  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Olfą dobrze tnie się krzywizny ale ostrze jak najbardziej płasko. W pionie nic z tego nie wyjdzie. Ale praktykę trzeba mieć niestety.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
29-10-16 19:56  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Tak jak pisze IJN Łukasz wytniesz krzywizny i okręgi wypukłe - wycinasz element z niewielkim naddatkiem, przykładasz ostrze stycznie do okręgu lub łuku i odcinasz po kawałku. Łuki wklęsłe jak masz zaznaczony środek możesz cyrklem olfy zobić ślad ostrzem by zaznaczyć prowadzenie i dzięciolisz raz przy razie. Jak nie masz zaznaczonego środka to też dzięciolisz ale dłużej.

 
29-10-16 23:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Moi drodzy, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi :)

Perez69 – Chyba właśnie na akrylowe farby modelarskie Vallejo się zdecyduję. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się, że Vallejo to także wyroby spod znaku AK Interactive i Ammo Mig? Z tego co się orientuję w/w marki mają nawet zestawy tematyczne farb akrylowych.
Co zaś się tyczy kleju, Butapren w moim przypadku odpada definitywnie. Moje drogi oddechowe (zarówno górne jak i dolne) nie wytrzymałyby tego… Na razie zakupiłem kleje: Pattex Express oraz osławiony już BCG.

bathory i IJN – Dziękuję Wam ale mnie nie chodziło o to jak wycinać okręgi. Do tego mam już zakupione narzędzie w postaci noża cyrklowego firmy Olfa (konkretnie CMP-1). Chodziło mi o wycinanie tych „rogalowatych” kształtów jakimi są: poszycie kadłuba samolotu lub pierścienie okapotowania silnika itp. Wiem, że najprościej byłoby nożyczkami. Ale jak głosi internet, modelarze kartonowi nie używają nożyczek lecz wszystko tną nożykami ;) Dlatego też zapytałem, jak to robić aby było równo i dokładnie.

Bardzo dziękuję.

 
30-10-16 02:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Najlepiej słuchać "Wielkich teoretyków" modelarstwa, jeden propaguje i pokazuje na wszystkich forach rezultaty użycia kleju CR ,a drugi użycie akrylów Vallejo co widać...
Zdecydowanie polecam...

A od siebie dodam, że od dawna używam do retuszu temper ( farb wodnych, pod względem koloru i odcienia dobieranych na żywo) i kleju wodnego BCG do klejenia zasadniczego oraz innych klejów. Owszem BCG rozpuszcza tempery, ale użyty umiejętnie sprawdza się.
Krzywizny wycinam wbrew podobno "powszechnie" panującemu "tryndowi" nożyczkami i Olfą w przypadku szczelin i "listkologii" oraz prostych linii. Po kilkuletniej fascynacji ząbkowanymi nożyczkami Olfy tnę obecnie nożyczkami f-my Fiskars (nieuzębionymi).

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-10-16 09:02  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

'makab' - zapewniam Cię, że jak 'Ceva" poleca tempery to na pewno powinieneś ich wypróbować. Wydatek żaden, użycie niekłopotliwe - jak się nie sprawdzą kupisz sobie coś innego. Sam też ich używam, można "na bieżąco" korygować kolor, przemalować kilka razy krawędź, żeby uzyskać odpowiedni odcień. I raczej staram się tak dobierać, aby kolor był troszkę jaśniejszy niż na wydruku.
Co do wycinania - nie używam nożyczek, do prostych krawędzi OSTRY nożyk do tapet, do krzywizn Olfa, zawsze z ręki. Jak wyjdzie coś nie halo to leciutki szlif papierem po zaimpregnowanej BCG krawędzi. I nie kumam dlaczego masz obawy o cięcie nożykiem odręcznie a nożyczkami już nie. Przecież nożyczkami też nie tniesz od szablonu...
Co do BCG - zawsze na dwa razy. Najpierw trzeba przesmarować krawędzie i pozwolić klejowi zaschnąć, a potem przesmarowujesz jedną krawędź i po kilku sekundach sklejasz. I git.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-10-16 09:29  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
makab   

Ponownie witam i serdecznie dziękuję za odzew.

Do ‘cevy’ i ‘Kilminster’a’ – moi drodzy rzeczywiście, ‘6-strzałowy’ zestaw temper firmy KOH-I-NOOR to wydatek około 10 zł. Czyli tyle co nic. Może się przekonam ;)
Co zaś się tyczy cięcia, nożyczkami zdecydowanie łatwiej operować (przynajmniej mnie) przy cięciu wzdłuż krzywej linii niż ostrzem nożyka. A co jeśli ostrze nożyka wjedzie na element? No, nie wiem, może przysłowiowo robię z igły widły… Muszę zatem poćwiczyć ;)

Jeśli chodzi o nożyczki. Które według Was wybrać: ząbkowaną Olfę czy gładkiego Fiskarsa? Nie miałem na razie do czynienia z narzędziami Olfy. Natomiast z Fiskarsem, (tu konkretnie chodzi o narzędzia ogrodnicze) mam nienajlepsze doświadczenia. Fakt, lepsze to było niż 'marketowa chińszczyzna' ale za tą cenę jakoś powinna być wyższa.

Bardzo dziękuję.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 8Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024