FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
22-02-16 21:07  [Technika] Klej, impregnacja, retusz. Kilka pytań od początkującego...
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam bardzo serdecznie,
mam na imię Tadeusz, ostatni swój model skleiłem dobrych 15 lat temu i bardzo bym chciał wrócić do tej pięknej pasji, jaką jest modelarstwo kartonowe, jednak mam wiele pytań, wątpliwości i Was - doświadczonych kolegów bardzo proszę o wszelką pomoc.

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych? pamiętam ja kiedyś używałem polimerowych i poliuretanowych. Czy możecie podać konkretne firmy, konkretne produkty na które warto zwrócić uwagę? bardzo by mi zależało na tym, aby kleje nie miały zbyt intensywnego zapachu, no i aby nie były szkodliwe...

02. Farbki do retuszu - z tego co udało mi się zorientować, to w modelarstwie popularne są farby Pactra oraz Humbrol - które Wy polecacie i dlaczego?

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu - czy warto? jeśli tak, to jakimi konkretnie produktami i czy są jakieś specjalne techniki?

Myślę, że to tyle na dobry początek.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
22-02-16 21:26  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Pewnie każdy będzie miał swój punkt widzenia. Mój jest taki:
1. kleje - używam 4 rodzajów: podstawa to tzw. BCG, klej wodny, bezbarwny, chiński wyrób, który daje mocną, szybką spoinę przy klejeniu na styk, łatwy do usunięcia, nie brudzi, ale trzeba go "poznać". Wikol do klejenia na szybko tam, gdzie nie obawiam się deformacji papieru (klej wodny). Klej polimerowy (Axton) do podklejania większych powierzchni (można rozcieńczyć denaturatem). Super Glue - do przyklejania błyskawicznie drutów, żyłek, palców, wzmacniania krawędzi pod szlifowanie (u mnie dramatycznie powodujący alergię, więc staram się go eliminować).
2. retusz - temat "rzeka", wielu ma swoje sposoby, które im odpowiadają. U mnie są to farbki akrylowe w tubkach lub tempery - dowolnie mieszasz kolory, rozcieńczasz wodą. Masa dyskusji i porad na forum,
3. sklejam standard, nie impregnuję (raz mi się zdarzyło rozcieńczonym wikolem), nie maluję aczkolwiek przymierzam się do lakierowania gotowego modelu - lakier olejny w połysku i na to mat albo półmat w akrylu (spray). Też masa dyskusji i porad na forum.

Forum - to podstawa. Nie dostaniesz gotowego rozwiązania, trzeba wybrać odpowiadające Twoim preferencjom techniki, ale JEST Z CZEGO WYBIERAĆ...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
22-02-16 21:31  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Jak wyżej, każdy ma swoje widzimisie
1. Patex do drewna (wodny), polimerowy, Super glue
2. Farbki akrylowe i z lenistwa, jak kolor pasuje, oil pastels Pentela
3. Nie impregnuję. Własne wydruki na atramentówce impregnuję Patexem szybkoschnącym.

Może tu coś znajdziesz [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
22-02-16 21:59  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Dokładnie,każdy ma swoje ulubione "zabawki".
1.Ja głównie używam kleju stolarskiego Soudal-szybko schnący.Jest to klej wodny,i trzeba się go nauczyć.Po za tym kleje polimerowe oraz super glu i BCG.
2.Najprościej i najtaniej do retuszu-kupić akryle w tubkach.Można mieszać kolory do woli,a co ważne,w niewielkich ilościach.Nie rozmazują się pod palcami,tak jak plakatówka,czy tempera.
3.Z reguły nie impregnuję,więc nie pomogę.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
22-02-16 22:03  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

1. Kleje w moim przypadku to "wikolowaty" RED - po wyschnięciu bezbarwny, wodny; BUTAPREN - do podklejania większych powierzchni; CA (niestety) do drutów, żyłek, linek - ograniczam go ile mogę, bo cuchnie i szczypie; typu BCG do pozbywania się "włosków" z lin.
2. Do retuszy głównie Pactra akrylowa - niedroga stosunkowo i bezwonna.
3. Impregnuję CAPONEM z pędzla lub Humbrolami z aerografu. To przed sklejaniem. Natomiast gotowy model lakieruję z aerografu lakierami Microscale (błysk+mat w proporcjach w zależności od chęci uzyskanego efektu).

Ot i tyle, potwierdzam to, o czym wspomnieli przedmówcy, każdy ma jakieś tam przyzwyczajenia, preferencje. Jednemu wygodnie klei się tym, drugiemu innym klejem. Jeden pomaluje farbami, inny kredkami. Co komu wygodnie :)

--
54323031

 
22-02-16 22:58  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

1. do detali: BCG; do klejenia szkieletu: wikol; do podklejania na tekturę: klej szewski albo butapren; do klejenia większych rzeczy (np. szkielet skrzydeł do poszycia): klej szewski. Poza tym losowo zamieniam w/w role i np. kleję detale butaprenem bo akurat mam pod ręką. Do tego obowiązkowo klej cyjanoakrylowy do drutów, nasączania wręg itp.

2. Mam sporą kolekcję farb Pactra, ale nie jestem z nich zbytnio zadowolony. Testowałem jedną farbę Tamiya i sprawdziła się elegancko. Niestety cena jest zauważalnie większa. Pactry to taniocha.

3. Różnie. Kilka modeli skleiłem caponując arkusze i lakierując model po sklejeniu. W jednym modelu polakierowałem arkusze przed sklejeniem. Teraz będę lakierował cały model po sklejeniu bez uprzedniej impregnacji kartonu. Cały czas eksperymentuję i szukam najlepszej techniki.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-02-16 01:02  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

1. Magic i UHU do, nazwijmy tak, ogólnego klejenia. Ten pierwszy biały a po wyschnięciu przezroczysty, UHU przezroczysty cały czas. Nie wiem, który lepszy bo używam ich na zmianę w zależności co kleję, i który wpadł mi akurat w ręce. Super Glue tam gdzie potrzebny a to zależny od modelarza gdzie jest potrzeba. Butapren do sklejania szkieletów.
2. Revel, Humbrol, tempery Koh-i-Nor, suche pastele
3. Nie impregnuję, ale 2 modele z MM stare pojechałem Caponem (tak mi doradzono i byłem zadowolony)

--

Post zmieniony (23-02-16 02:50)

 
23-02-16 07:49  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Kapitan 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

1. Tak jak przedmówcy, ja najczęściej używam dwóch rodzajów: wikol Magic i polimerowy od Dragona. Polimerowy nie rozmiękcza kartonu, więc jest dobry do klejenia dużych powierzchni, szczególnie naklejania poszycia na wręgi. Cjankoakrylowy (super glue, kropelka) do nasączania krawędzi, klejenia drutów i detali.
2. Po pierwsze: Pactra to akryle, Humbrol emalie. Akryle bezwonne, nieszkodliwe, natomiast emalie mają swój zapaszek:) Pactry nie polecam, natomiast ostatnio przerzuciłem się na akrylowe Revelle. Wg. mnie bardzo dobre (do malowania dużych powierzchni) do retuszowania trzeba rozcieńczyć. Tamyia jest podobno bardzo dobra, szczególnie biała, chociaż nie próbowałem. Jakbyś chciał malować, to na rynku jest bardzo dużo farb różnych producentów: http://www.mojehobby.pl/catalog/Farby.html
Do tego washe, pigmenty i inne cuda wianki:) No ale to jedynie do malowanych.
3. Nigdy nie lakierowałem, więc nie wypowiem się.

--

Post zmieniony (23-02-16 09:11)

 
23-02-16 08:25  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
bathory   

Cześć Tadeusz. Ja podobnie niedawno po kilkunastu latach wróciłem do kartonu. Przechodziłem przez te same dylematy, które masz teraz Ty. Sam dojdziesz do tego czym co kleić.
1. Zaczynałem od Wikolu Pattexa. Do dzisiaj jest to mój podstawowy klej. Próbowałem z BCG lecz nie zawsze mi wychodzi. BCG używam do naklejania nitów. Do tego kleje typu Super Glue do nasączania krawędzi, klejenia drucików. Wręgi o dużych powierzchniach naklejam używając kleju w sprayu.
2. Farbki do retuszu kupuję w sklepie dla plastyków. Te w tubkach. Używam akryli. Jakieggo producenta nie podam, bo kupuję tubkę w zależności jaki kolor mi potrzebny. A tego jest od Sasa do lasa. Do tego kredki ołówkowe akwarelowe Koh-I-Noor np. Mondeluz + naprawdę dobra temperówka do ostrzenia. No i kredki typu pastele olejne, do kupienia w każdym markecie.
3. Nie impregnuję więc się nie wypowiem. Raz impregnowałem lakierem Capon, pędzlem, prosto z puszki, po obu stronach arkusza po czym poprzyklejało mi się pełno farfocli, jakieś pyłki. Nie mam warunków do tego zabiegu więc nie stosuję, co nie znaczy, ze nie polecam.

Post zmieniony (23-02-16 08:26)

 
23-02-16 09:18  Odp: [Technika] Kilka pytań od początkującego...
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tadziu, co do BCG to naczytałem się już teorii na jego temat tyle, że głowa pęka.. Jedni go wychwalają, inni przeklinają a prawda wynikająca z mojego akurat doświadczenia odnośnie tego badziewia jest taka, że po prostu trzeba się nauczyć jak toto obsługiwać. Jak metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy to nie zdziw się, jak wpadniesz kiedyś na pomysł by nim całe części impregnować i o dziwo uda Ci się ;) ja tak mam. Kleję nim dużo "na styk" - smaruję krawędzie, czekam aż całkiem wsiąknie i wyschnie, smaruję jeszcze raz delikatnie aby tylko je zwilżyć i chwyta od razu całkiem solidnie. Nadaje się też do podklejania w co wielu nie wierzy ale da się, to kwestia podklejania tym samym papierem ( np. blok techniczny jak podkleisz tekturą "piwną" to zawsze się wygnie, nawet po tygodniu leżakowania pod obciążeniem) bez wspomagania wyższą temperaturą. Impregnować jak wspomniałem też nim można, tylko dla odmiany przy wysokiej temperaturze i szybkim odparowaniu. Do Impregnacji najlepszy jest jednak moim zdaniem Domalux Capon ale śmierdzi. Dobre są też fiksatywy w sprayu ale stosunkowo drogie i dostępne raczej w sklepach dla plastyków. Można też impregnować lakierem do włosów w sprayu, ale długo utrzymuje się specyficzny niezbyt męski zapach a poza tym, po każdym z tych środków trudniej kleić BCG. Nie testowałem sprayów akrylowych więc siłą rzeczy nie wiem czy się nadają. Co do retuszu zaś, to ja bym Ci polecił na początek najtańszą opcję- akwarele. Jako, żeś jak mniemam starszy rocznik, "przedgimnazjalny" :P To będziesz wiedział co z czym pomieszać by wyszło jak trzeba ;) A skoro jesteś z Wrocławia, to szukaj Wrocławskich Anarchistów Kartonowych, Oni Cię naprowadzą na dobre tory ;) a znajdziesz ich najpewniej pod torami :D u Misia na ul. Wojciecha Bogusławskiego 95 ;)
PS: Dopóki U Misia nie spróbujesz placka po węgiersku to kulinarnym ignorantem pozostaniesz na forever, że o grzechu już nie wspomnę ;)
Pozdrówka

--

Post zmieniony (23-02-16 09:21)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024