FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-03-16 22:48  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Udało mi się w ciągu ostatnich dwóch dni posunąć budowę nieco do przodu.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:28)

 
11-03-16 22:26  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

<tu oryginalnie były tylko zdjęcia>

--

Post zmieniony (10-02-19 16:29)

 
12-03-16 08:53  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się jak dokładnie i czysto kleisz ten model. Lata, lata temu był to mój ulubiony samolot, tylko że z MM. Skleiłem kilka sztuk.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
12-03-16 09:15  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajnie. Podoba mi się odwzorowanie płóciennego pokrycia sterów ogonowych , choć w realu sprawia wrażenie bardziej napiętego ;-)
W moich modelach też staram się maksymalnie uplastyczniać powierzchnię i dobrze wiem,że osiągnięcie właściwego efektu jest niełatwe...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-03-16 10:09  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Czyste klejenie to zasługa BCG. Tym klejem po prostu nie da się nic pobrudzić.

Co do uplastyczniania powierzchni sterowych, to spodziewałem się że będzie z tym mnóstwo roboty. Ku mojemu zaskoczeniu całość zajęła w okolicach kwadransa. Wyciąłem sobie w arkuszu tektury szablon do jednego wgłębienia i wyobliłem każde po kolei końcówką skalpela.

Z tego co widziałem w kilku innych relacjach niektórzy wycinają cały szkielet ożebrowania. Z tym faktycznie byłoby sporo roboty, ale jak widać nie jest to konieczne do osiągnięcia dobrego efektu.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:29)

 
26-03-16 20:45  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cieszę się, że skorzystałem z laserów, bo szkielet skrzydeł jest bardzo rozbudowany.

Wielkim plusem jest to, że lasery mają wycięte otwory w komorach klap. Klapy oczywiście wykonuję. Dorzuciłem od siebie drut biegnący przez górne żeberka - nie wiedzieć czemu w opracowaniu ten detal został pominięty, chociaż w oryginale coś takiego jest.

Niestety coś jest nie do końca spasowane jak powinno. Dolne klapy zachodzą na żebro.

To chyba jest wina projektu, nie moja. Gdybym przykleił tak, żeby w tym fragmencie skrzydła było dobrze, to z kolei po wewnętrznej stronie nie będzie się zgadzać. Wydaje mi się, że problem wynika ze złego ulokowania żebra, bo nie pasuje ono ani na dole do klapy ani na górze do wycięcia pod lotkę. Rozwiązaniem byłoby odcięcie końcówki żebra na etapie klejenia szkieletu, przyklejenie jej po oklejeniu płata poszyciem i wyretuszowanie wnętrza klapy. Ja niestety zmuszony byłem sobie radzić z już wklejonym żebrem, więc po prostu zwęziłem klapy. Oczywistym efektem są szczeliny przy lotkach.

Inna sprawa, że poszycie skrzydła przykleiło mi się nieco krzywo i zauważyłem dopiero po przypasowaniu płata do kadłuba.

Jestem też mega zły, bo na jednym ze skrzydeł zarysowały się żebra.

Nie wiem jakim cudem to się stało - poszycie jest wzmocnione od spodu podposzyciem z brystolu, a całość kleiłem klejem polimerowym.

Czeka mnie jeszcze trochę pracy z retuszem i naprawianie jednego babola w postaci szczelin które powstały przy oprofilowaniu. Planuje jeszcze wzbogacić klapy o popychacze - nie wiedzieć czemu ten detal też jest w opracowaniu pominięty. I tutaj pytanie do szanownych kolegów: czy ktoś wie jaki był kąt rozwarcia klap w pozycji do startu i do lądowania?

--

Post zmieniony (10-02-19 16:29)

 
26-03-16 21:28  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
arek1981 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 1

Witam!
Fajnie wychodzi, oby tak dalej. W kwestii wychylenia klap może ta fotka pomoże:

Tomahawk

--

 
27-03-16 11:07  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ogólnie w lotnictwie jest zasada: do staru klapy 15-30 stopni. Do lądowania więcej.
Myślę,że Ostaoja, jako konstruktor lotniczy będzie najlepszą osobą do odpowiedzi na to pytanie ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-03-16 22:31  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
eustachy87   

Witam! Podglądam regularnie relację z budowy i nie będę ukrywał, że wykonanie bardzo mi się podoba ;)

Odnośnie wychylenia klap to powinien przydać się ten link:
http://www.456fis.org/P-40_PILOT_MANUAL.htm

Przytoczę tylko, że w sekcji drugiej manuala piszą o wychyleniu klap:
-do startu do 20 stopni (up to 20)
-do lądowania pełne (nie doczytałem się ile stopni...)
-przy kołowaniu schowane

Pozdrawiam i czekam na galerię :)

--

 
28-03-16 07:16  Odp: [R] Curtiss Tomahawk Mk. IIB - WAK 10/2007, skala 1:33
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

w samolocikach z pierwszej wojny to jeszcze odwzorowanie płótna jakoś to jeszcze wyglada ale przy konstrukcjach z 2 wojny czy współczesnych wręcz razi za głębokie - proponuje isć do muzeum lotnictwa albo na lotnisko np aeroklubu i zobaczyc jak mocno napiete jest pokrycie płócienne - chciał dobrze ale przesadził

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024