FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
07-01-16 23:47  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Seahorse, świetnie że podchodzisz do sprawy na luzie - niezależnie od fobii które posiadamy (bo któż ich nie posiada) uważam że w opisie budowy powinna być wzmianka o odpowiednim wycięciu części chociażby po to żeby model skleił się właściwie.
Sam pracuję nad modelem i już z góry zakładam że w opisie budowy będę musiał umieścić odpowiednie opisy wycięcia i wyprofilowania części - tak jak to mam w zwyczaju.

 
08-01-16 07:28  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

@Jarod@ Może przenieśmy wymianę spostrzeżeń, pomysłów "edytorskich" w inne miejsce, by nie odbiegać od głównego wątku relacji założonej przez Fittera? Oddzielny wątek? prv? A może w gruncie rzeczy we wszystkim się zgadzamy?

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
08-01-16 09:43  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

OK, no problema.
Z zaciekawieniem podglądam pracę Fittera, bo nie ukrywam że bardzo podobają mi się takie pchełki i tym bardziej że żagielki są.

 
10-01-16 14:11  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Z kolejnego etapu nie jestem zadowolony, a po spojrzeniu na zdjęcia robione w makro stwierdzam, że psuję dzieło i mam zaniżoną samoocenę jako modelarz ;)
90% pracy zepsułem sam - jednak planowanie burt co do wysokości trzeba trzymać w ryzach, bo potem wychodzą babole na reszcie "górnej burty", co widać na zdjęciach. Całe szczęście, że od wewnątrz pójdzie trochę części i to zamaskuje.



Nie mniej jednak mam drobne uwagi co do samego projektu:
- o ile rozumiem osobne deski o szerokości 3-5 mm, to nie łapie pomysłu z tymi zielonymi na 1 - 2 mm. Mona było zrobić szersze i pociągnąć igłą po linii. Przynajmniej burta byłaby gładsza ;) No ale to wybór projektanta i lepsi ode mnie sobie z tym poradzą.
- pomimo podniesienia się zewnętrznego plankowania burt wycięcia na dziobie powinny chyba się "zgrać" w pionie, a u mnie wychodzi, że wewnętrzne jest większe od zewnętrznego. Ale to może tylko złudzenie apteczne ;)
- mam pierwszy babol ;) Jeśli części mają się stykać, to ich dolna krawędź (114) i górna (112) powinna być jednakowa - a tu nie jest. Ale i to jest do przebrnięcia, co widać na załączonym obrazku - trzeba będzie jedynie trochę farbki.



Dobra, dosyć marudzenia. Biorę się za naprawianie tego co schrzaniłem i w kolejnej odsłonie pokarzę co mi wyszło :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
10-01-16 18:27  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

OK.
Na pewno masz rację, że "zielone" deski można było zaprojektować "łatwiej", przejechać igłą i byłoby w zasadzie tak samo. Powstały trochę z rozpędu i trzeba sobie z nimi teraz poradzić. Tu mogę uderzyć się w pierś - przegiąłem.

Co do wysokości burt zewnętrznych i wewnętrznych to, tak jak przypuszczałem rozjechały się, bo zewnętrzne zawyżyłeś.
Spasowanie łukowatych wycięć przy dziobie to po części też efekt jak powyżej. Przy uważnym przyjrzeniu się rys. 6 dostrzeżesz, że malutki trójkącik od cz 114 ma dojść do osi i wejść w wycięcie w stewie. Dlatego na dwóch deskach poniżej wylazł biały karton (dostanie mi się znowu, że nie ma tego w instrukcji;-)) Ja też w surówce troszkę musiałem skorygować ten łuk, ale było to ok. 0,2 mm i zrzuciłem to na karb moich błędów w klejeniu, a nie projektu części.Tej niezgodności nie będzie widać, bo idzie jeszcze wzmocnienie dziobu (cz.117) i poręcze (cz.. 122) (rys 7 i 10) więc wszytko zakryją.


Jak pisałeś, będziesz model malował, więc wszystko skończy się dobrze! Nie trać wiary i nie zaniżaj sobie samooceny:-))) Nie retuszowałeś, trochę mijają Ci się oznaczenia na burtach (pod naciągi jufersów), więc przed klejeniem poręczy podrównaj wszystko papierem ściernym, wygładź, pięknie pomaluj. I najgorsze za Tobą. I pytaj, jak coś nie jest oczywiste.

Jeśli mogę Ci jakoś pomóc, to słupki dokoła burty (cz. 115) będą na pewno za niskie, więc nie rób ich z wydania, tylko skorzystaj z zapasu koloru, pasek o szer. 1,2 mm naklej na 0.5 mm (może ciut grubszy) i odcinaj odpowiednią wysokość. Albo przytnij zewnętrzne burty. Słupki 129 możesz zrobić tak samo.

--

Post zmieniony (10-01-16 18:31)

 
10-01-16 21:02  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Dam radę - przynajmniej już to widzę po dzisiejszych pracach. Co i jak opiszę jak skończę i pstryknę fotki.

A dla chcących poszeryć wiedzę proponuję przeglądać w prawo tą stronę. Masa szkiców rzeczywistych obiektów, gdzi widać różnice pomięcy Trabaccolami z różnych rejonów basenu Morza Śródiemnego oraz wiele szczegółów kontrukcyjnych. Przewijając w lewo zobaczycie jej jednomasztową odmianę - Brazzerę. Z głównej strony można dotrzeć do całej masy :literatury" dotyczącej różnych pływadełek.

I tu pytanie do Seahorsa - nie masz czasem Brazzery w planach? Byłby kolejny fajny orzeszek z żaglem do kompletu ;)

--

Post zmieniony (10-01-16 21:03)

 
10-01-16 22:19  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Fitter dzięki za ten link - świetne grafiki, aż miło popatrzeć, coś pięknego.

 
10-01-16 23:05  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Tak, stronka jest przednia. Jest tam też, jeśli dobrze pamiętam i Allege d'Arles, i Muleta. Są też kolorowe plansze z malowaniem trabaccoli i bragozzo.
@fitter" Na razie w planach jest co innego, ale jak zatęsknię za cieplejszym Morzem Śródziemnym to kto wie.

http://www.veniceboats.com/images/trabacolo-Civitanova-580dpi.jpg
http://www.veniceboats.com/images/Trabaccolo%20_Cherso_magg_75.jpg

Zdjęcia ze strony p. Gilberto Penzo, specjalisty od tradycyjnych żaglowców Wenecji,
I sama strona
http://www.veniceboats.com/

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
11-01-16 21:30  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Jarod - jak się szuka to się znajdzie ;) A tak na bardziej serio, to chciałbym mieć ze dwa-trzy obrazki w oryginale - piknie by wyglądały takie szkice na ścianie za modelem.
Seahorese - miło słyszeć, ze na brazzerę warto czekać, choć jest prawie o połowę mniejsza.

A teraz do rzeczy - jak poprawiłem to co bardzo sknocilem na mniej sknocone.
Po pierwsze usunąłem za pomocą ostrej żyletki górne planki do wysokości wklejki od wnętrza burt i wyciąłem nadmiar na dziobie coby się wycięcie zgadzało. na całości szlif papierem aby przynajmniej trochę wyrównać i biała farba (akryl Vallejo nakładany pędzlem) na całość. Ołówkiem zaznaczyłem przebieg linii wodnej metodą znaną większości modelarzy okrętowych. Dokleiłem pasek brystolu wzdłuż górnej krawędzi burty i zeszlifowałem ją delikatnie (zielone). Odpuściłem sobie profilowane części 106 i zrobiłem je samemu z pasków prostych, które kleiłem zgodnie z przebiegiem właściwego deskowania burty (szerokie zielone). Papier pod wpływem kleju ładnie się poddawał wiec profilowanie przy tym rozmiarze nie jest potrzebne. Górną i dolną "deskę" poprawiłem na grubości. A potem już kosmetyka czyli farbki na dno i na nowe deseczki oraz otworki w odpowiednich miejscach.
I ba-bam, gotowe ;) Chyba wygląda już lepiej i akceptowalnie.



--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
17-01-16 16:51  Odp: [R] Trabaccolo (WAK 9-10/2015, 1:100)
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Po kilku popołudniowych godzinach zabawy z nożyczkami, klejem i farbkami kadłubek na obecnym etapie wygląda tak:



Teraz reszta wyposażenia pokładowego, a wśród nich jedna z najważniejszych rzeczy - kubryk :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024