FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
29-11-09 11:10  [Technika] Jaki retusz w modelach kartonowych ?
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

witam wszystkich po raz pierwszy
mam takie pytanie czym najlepiej i w miarę tanio retuszować modele kartonowe ,właśnie ukończyłem BMW SAUBER z Modelika , a w planach mam kliper herbaciany Cutty Sark z MM ,nie są to moje pierwsze modele miałem tylko 20 lat przerwy w ich budowaniu i przez ten czas wiele zmieniło się w materiałach .
pozdrawiam
Przemek

 
29-11-09 11:31  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
Dziabik   

Witam,ten temat był już tyle razy poruszany...Modelarze do retuszu kartonówek używają mnóstwa różnych dostępnych rzeczy,co kto lubi i jak komu wygodnie.Ja retuszuję cząści przed sklejeniem farbkami akwarelowymi za 3 zł kupionymi w markecie (12 sztuk na palecie),nie śmierdzą jak olejne,odpowiednio mieszając uzyskasz chyba każdy odcień koloru,schną błyskawicznie.Tylko klej wodny typu np.BCG lekko je rozmywa,więc należy uważać.

 
29-11-09 11:41  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

FAQ

Jak widać wciąż potrzebne są wiadomości na takie tematy.
Ja mogę Ci polecić metodę,którą sam stosuję.Moim zdaniem tania i wygodna.
Kupujesz opakowanie kredek akwarelowych. Jak wśród nich jest kolor,jakiego potrzebujesz to masz już gotowy punkt wyjścia. Jak nie masz,to robisz go tak: trzeba zestrugać z kilku kredek ( składników koloru do retuszu) odpowiednią ilość proszku.
W przypadku trafionego koloru,jak też koloru "do zmieszania" ,tak uzyskany proszek z kredki mieszamy z kroplą wody ( lepiej przygotować sobie więcej proszku, by w miarę zużywania przy budowie modelu nie trzeba było ponownie mieszać kolorów do retuszu - nigdy nie trafisz w ten sam odcień... ;-( ), do uzyskania papki. Taka papkę ja przenozę na niepotrzebna płytkę CD i zostawiam do wyschnięcia. W miarę zapotrzebowania na retusz przy pomocy płasko zastruganej wykałaczki i odrobiny wody rozrabiam na powierzchni odrobinę materiału i tą sama wykalaczką nanoszę na retuszowaną krawędź.
Opis jest bardziej złożony niż sama czynność...

Inni uzywają pasteli olejnych, gotowych farb modelarskich itp.
Myślę,że łatwiej by Ci było, gdybyś sobie dokładniej poczytał nasze Forum. W zasadzie każdy prowadzący relację z budowy modelu podaje swój sposób retuszu.

A skąd wiem,że niedokładnie czytałeś Forum...?
No, bo widzę,że zdanie zaczynasz z małej litery, a ten temat jest dokładnie wyłuszczony w regulaminie...

Tak,czy inaczej witaj u nas i czerp z ogromnej wiedzy modelarskiej zawartej w naszym Forum!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-11-09 11:56  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
bronek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

To ja też coś dołącze do wątku.
Ja używam TEMPERY KOH-I-NOOR KOMPLET 10 KOLORÓW, cena kilkanaście złotych i kupiłem je w sklepie dla plastyków.
Dla mnie są wygodniejsze od akwareli bo po prostu wyciskamy z tubki interesujące nas kolory i mieszamy do uzyskania potrzebnego koloru do retuszu. A gdy nam wyschną po prostu dodajemy kroplę wody i mamy gotową farbkę do retuszu. Jeśli chodzi o miejsce do mieszania to zakupiłem też paletę do mieszania farbek z kilkoma wgłębieniami, bardzo wygodne bo możemy kilka potrzebnych kolorów rozmieszać i są w jednym miejscu :)

--
Pozdrawiam
Bronek

 
29-11-09 12:00  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
Yautay 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Dokładnie jak napisał Mariusz...

Każdy ma swoją metodę...
Ja retuszuję farbkami Humbrola które zostały mi z dawnych jeszcze czasów... Przy czym rozcieńczam je w miarę mocno i delikatnie maluję po krawędziach (wykonuję ruchy pędzelkiem "w tył na lewo", znaczy do siebie trzymając retuszowaną powierzchnię stroną zadrukowaną również do siebie - wówczas farbka ładnie wypełnia wszystkie zakamary i nie brudzi właściwej powierzchni modelu, jedynie troszeczkę po białej stronie - uważam że jeżeli retusz będzie jaśniejszy to zawsze lepiej to wygląda niż ciemny. Swego czasu próbowałem retuszu temperami, ale jakoś nie przypadły mi do gustu. Co do doboru koloru, to nie jest to aż tak dla mnie istotne - staram się dobrać zawszę minimalnie jaśniejszy odcień farby.


Pozwodzenia z Cutty Sark... :)

Michał

--

 
29-11-09 12:07  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Dzięki Cutty Sark już raz zbudowałem w latach 80-tych z MM ,teraz chcę to powtórzyć
Dziękuje wszystkim coś wybiorę z waszych sposobów
pozdrawiam
przemek

 
29-11-09 12:09  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Jeden z Kolegów zaczął stosować retusz farbami akrylowymi typu wash (Citadel, osiągalne są też Vallejo). Po naniesieniu na krawędź/styk do retuszu pędzelkiem można lekko przeciągnąć palcem, żeby usunąć ew. zacieki. Obecnie testuję ten sposób na paru wrakach, ale efekty są zachęcające.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
09-12-15 14:16  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Odgrzeję kotelciora. A już pewno trochę podśmiarduje.

Pytanie nieco jednak odbiegające od nurtu, nie o farby ino o narzędzie.

Czym retusz najlepiej nanosić? Szczególnie interesuje mnie retusz krawędzi. Mam złe doświadczenia z pędzelkami wszelkiej maści, tymi najcieńszymi też. Nie raz zdarza się, że włosie "ześlizgnie się" z krawędzi elementu i mamy paskudnego babola. Czasem gdy farba jest jeszcze na dodatek zbyt rzadka babol jest naprawdę duży. Jako, że raczej nie impregnuje papieru przed klejeniem to skutki takiej katastrofy są raczej nieusuwalne.

Czym zatem Wy retuszujecie krawędzie? Co się do tego najlepiej nadaje? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Każde narzędzie i technikę na pewno przetestuje.

Post zmieniony (09-12-15 14:17)

 
09-12-15 14:21  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Ja mam bardzo proste narzędzie do retuszu... używam wykałaczki.
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
09-12-15 14:49  Odp: [Technika/pytanie]retusz modele kartonowe
wasia 

Na Forum:
Galerie - 21
 

Można użyć patyczka do uszu. Aby farba nie dostała się poza docelowy obszar (krawędź), na waciku powinna być minimalna jej ilość. Ten sposób dobrze spisuje się w przypadku zwilżonego wacika i suchej farbki plakatowej.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024