FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 
18-12-15 23:25  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
karlos   

A ja własnie dzisiaj model nabyłem hehe jest super !!!!GPM zapowiada nowe malowania MiG21 może wyda Egipskie Siły powietrzne z okresu tego konfliktu to było by super połaczenie tych dwóch modeli

Post zmieniony (19-12-15 00:20)

 
20-12-15 10:42  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Halogen - odpowiadam, bo grzeczność tego wymaga.
Oczywiście, że mój wpis był był pewnego rodzaju żartem, gdyż doceniam możliwości internetu zarówno w docieraniu do materiałów jako źródeł jak i wymiany informacji. Jednakże jest to z drugiej strony upierdliwość, bo ile materiałów tyle opinii i uwag. A jak było dawniej - każdy kupował co dorwał i kleił. A ewentualne błędy sam poprawiał, czasami klnąc pod nosem, ale uczył się MODELARSTWA, a nie "bezmyślnego sklejactwa" (bez obrazy - chodziło mi o zaakcentowanie różnicy). I z pewnością modele nie były na takim poziomie jak dzisiaj, a jakoś to nie przeszkadzało.

A winą nikogo nie obarczam - po prostu stwierdziłem zauważony fakt, gdyż tego typu dyskusje są przy każdym ciekawszym temacie, a potem naprawdę rzadko widać te modele sklejone zaś wydawcy mówią o małej sile nabywczej modelarzy ;)

I tyle ode mnie, mam nadzieję, że Cie odpowiedzią usatysfakcjonowałem, gdyż nie mam czasu na polemikę. Kleję bowiem model teoretycznie do bani - czyli WAKowską Dunkerque, co wymaga trochę pracy, gdyż jest to pierwszy tych gabarytów model po ok. 30 latach zabawy w modelarstwo ;)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
20-12-15 21:41  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeżeli już mowa o grzeczności to mnie osobiście się wydaje, że może grzecznie by było jednak od razu odpowiedzieć w następujący sposób - malowanie powstało na podstawie tego oto schematu malowania znalezionego w ciągu kilku sekund w internecie http://www.aircraftresourcecenter.com/Rev3/2101-2200/rev2181-IsraDecal-IAF-71/11.shtm.
Chyba zgodzisz się fitter, że odpowiedź Chopina " ... na podstawie dostępnych materiałów " to nie jest odpowiedź, która może pytającego zadowolić : )

Wydaje mi się, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo dzięki temu, że takie pytanie zadałem temat ma jak na zapowiedź nowego modelu z wyd. WAK niespotykanie wielką ilość odpowiedzi i odwiedzin co z pewnością jest dobrą reklamą produktu : )

Chciałem jeszcze tylko zauważyć, że jest sporo informacji o nowych modelach w których wpisują się hurtowo ludzie z pochwałami jaki to model świetny... a relacji i tak ani widu, ani słychu, tak że wiesz fitter samo życie.

 
21-12-15 00:15  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Możesz być pierwszym co założy relacje tego modelu?

A co do modelu, a dokładniej waloryzacji. Nie wydaje się wam za bardzo rdzawa?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
21-12-15 01:28  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bizon czuje się zobowiązany odpowiedzieć ;-) Nie. Nie jest rdzawa. Widziałeś czarny piach, albo pustynny kurz? ;-) Ja wiem, że utarły się pewne schematy w waloryzacji drukowanych modeli, ale ja nie mam zamiaru ich powielać, gdy wiem, że są błędne. Nie wertuje godzinami, zdjęć obiektów z konkretnych teatrów działań, bo sprawia mi to nie wiadomo jaką przyjemność. A po to, żeby moja waloryzacja nie wyglądała jak upaćkana smołą zabawka. Czy się komuś podoba takie podejście do tematu? Rzecz gustu.

Halogen niezniszczalny jesteś :-D Natłukłeś piany na niejedną szarlotkę, żeby ostatecznie pokazać, ze schematy można znaleźć w 10 sekund w sieci :-D Wiedząc doskonale, że nie było wykorzystywane jedno źródło, a przynajmniej kilka. I tylko zmęczenie tematem i poniekąd lenistwo (o personalnym stosunku do twojej osoby nie wspominam, bo to osobny rozdział), nie chce się już nikomu robić pełnego zestawienia bibliografii i ikonografii. Tym bardziej, że materiałów niemal wszędzie pełno, gdzie byś nie splunął. Gdyby to był model jakiejś wybitnie nietypowej i nieznanej konstrukcji, można by polemizować. A tak świadczy tylko o twoim szukaniu dziury w głowie.

Chcesz się wykazać? W dziale ABC... prowadzę relacje z przemalowywania modelu Pana Wasiaka. Tak się śmiesznie złożyło, że wybrałem chyba najgorzej udokumentowane malowanie z możliwych, pomimo znanej całej historii egzemplarza. Szukam plansz, schematów, opisów, czegokolwiek, żeby odtworzyć oznaczenia i napisy eksploatacyjne. Masz pole do produktywnego popisu i spożytkowania nadmiaru energii. Podejmujesz wyzwanie (tu powinna pojawić się nazwa znanego produktu spożywczego, ale producent mi nie płaci za reklamę, więc ja przemilczę)?

Co do reklamy. Takowa dźwignią handlu.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
21-12-15 09:54  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
rysiu62   

Dobrze powiedziane-napisane.

 
21-12-15 10:38  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Chopin: no tak, ale też z drugiej strony zamieszczanie w opracowaniu informacji pt. "Model przedstawia samolot z tego i tego roku, w barwach państwa X, z takiej i takiej jednostki wojskowej" powinno być standardem. To znaczy może w wycinance jest taka informacja - przyznaję, że nie sprawdzałem - ale w takiej sytuacji można by ją po prostu chyba powielić na forum i tyle? Ja domyślnie zakładam, że jak ktoś prezentuje model konkretnego egzemplarza, to nie wyssał malowania z palca (choć oczywiście zdarzają się wyjątki - patrz wpadki w malowaniu B-25 z MM). Z drugiej strony jeśli to nie jest model konkretnego egzemplarza, tylko jakiegoś bliżej niesprecyzowanego samolotu, to dwa-trzy słowa wyjaśnienia na podstawie czego opracowano malowanie nie są złym pomysłem. I nie widzę złej woli w tym, że takie pytanie pada.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
21-12-15 18:57  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

killy9999 i jest to w tym wydawnictwie jak na razie standardem:

Na samolocie z numerem bocznym 159 uzyskano 13 zwycięstw powietrznych. Izraelskie MIRAGE zostały sprzedane do Argentyny, gdzie przeszły modyfikację i wymieniono im silniki na nowsze. Po pewnym czasie Izrael odkupił od Argentyny za symbolicznego jednego dolara samolot o numerze taktycznym 159 i przywrócił mu malowanie z okresu wojny z Egiptem. Samolot ten jest obecnie eksponowany w muzeum w Izraelu.

Jeżeli przed drukiem tekst nie został poszatkowany, to te wszystkie informacje są zawarte w zeszycie.

Jeszcze co do źródeł planów i malowania: gdyby opierać się tylko na jednym wzorze (np: tylko planszy barwnej z instrukcji do modelu plastikowego), to była by to robota mało rzetelna. Dlatego wyszukuje się możliwie dużo zdjęć i innych plansz, żeby wszystko weryfikować i uzupełniać nawzajem materiały. Zbiera się tego całkiem sporo, i raczej nie robi się dokładnych notatek co i z czego. A i tak zawsze znajdzie się maruda, że mu mało, że celowo się mataczy itp.

Czy wiodące wydawnictwo podaje skąd pozyskuje materiały ikonograficzne i plany? Nie. Bo niema to najmniejszego sensu. Szkoda czasu i atłasu. No chyba, że ktoś w trakcie robił dokładną bibliografię. Ale i tak szkoda miejsca na takowe w opracowaniu. Bo zabierze ono np. jedną stronę instrukcji lub o tę jedną stronę podroży model. Coś za coś. Modele już są wystarczająco drogie i dokładanie zbędnych arkuszy druku, jest potrzebne jak umarłemu kadzidło.

Mirage już kosztuje 45PLN za 8 arkuszy z częściami na kartonie i z dodatkowym kolorem srebrnym. Plus okładka, instrukcja, rys historyczny i części na miękkim papierze. Żeby dodać bibliografię trzeba dodać stronę. Kolejny przelot maszyny, papier, a na dokładkę, żeby zszyć to w zeszyt, z przyczyn technologicznych dołożyć jeszcze 3 str. Pewnie reklam i innych bzdetów, ale trzeba to uwzględnić w kosztach całości. Tu grosz, tam dwa i już nasz Mirage kosztuje 50PLN. A kierowany jest do początkujących i średnio zaawansowanych modelarzy. Ile osób z tego skorzysta, żeby na siłę zwiększać cenę?

Ja postawiłem sobie za cel: Wasiakolot w poligrafii Hal/GPM za rozsądne pieniądze dla małych MODELARZY. Pierwsze kroki już zrobiłem. Co z tego dalej wyjdzie, czas pokaże.

--

Post zmieniony (21-12-15 20:46)

 
21-12-15 19:09  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Kogo ten czas pokarze?;)))

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
21-12-15 20:47  Odp: [N] WAK - Mirage III CJ
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Aj tam aj tam... Już poprawiam ;-) Autokorekta dobra rzecz, ale od myślenia nie zwalnia ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024