FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
28-11-15 09:24  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

Dzisiaj dość obszerna aktualizacja chociaż nadal dotycząca tylko szkieletu.

Niestety szkielet w wielu miejscach był niedokładny.
Część WH1 L i P trzeba przerabiać. Jak to zrobić opisałem na zdjęciu.



Pokład rufowy jest za szeroki i nie pasuje do szkieletu. Niestety tej samej wielkości jest jego kolorowy odpowiednik (zdjęcia poniżej). Ja będę go skracał ponieważ w mojej wersji będzie tam linoleum a nie ryfle.


Wręga Pk2 nie pasuje do części 54a i b. Część 54a i b jest za wąska o 1 mm po obu stronach od burty. Niestety kolorowy pokład jest też za wąski.



Wręga W 16 nie pasuje całkowicie. Jeśli się ją zwęzi (co ja zrobiłem) w dolnej części szkieletu to nie będzie pasowała do górnej. Trzeba zmienić jej kształt. Dokładnie o co mi chodzi pokazałem i opisałem na zdjęciach.



I tu dochodzę do ważnego elementu jaki muszę zmienić.

A mianowicie chodzi o kształt wręg w części dziobowej W16, W17, i W18 w miejscu pomiędzy pokładem głównym z łańcuchami a kolejnym poziomem pokładu.
W modelu ten element jest prostopadły. Na okręcie był pochyły. Pochyłość była pod lekko mniejszym kontem. Również nie było tam ostrych załamań ale lekko łukowate. Dodatkowy komentarz na zdjęciu.



Jest jeszcze jedna sprawa. Okazało się że jednak rysunki okrętu istnieją (dotarłem do nich dzięki znajomemu z Holandii - Dzięki John). Skontaktował się on z Japończykiem który robił model w skali 1:700 i ma fajne o nim materiały. Pokazują one podział okrętu na przedziały i wnętrze. Jedyna ich wada że datują na około 1942 rok.

Okazało się że kadłub okrętu mógł mieć inny kształt w miejscu stanowiska działa 127mm na lewej burcie bliżej rufy.



Na razie dyskutujemy o tym czy podczas modyfikacji Zuiho Japończycy wydłużyli tylko pokład (bo Zuiho w 1942 roku miał krótszy pokład i był szary). Czy również były tam inne modyfikacje.

Na koniec zdjęcia gotowego szkieletu.


Ponieważ uwielbiam analizować materiały z epoki postaram się w przyszłych aktualizacjach przedstawić wam moje spostrzeżenia i co za tym idzie planowane modyfikacje modelu.

Pozdrawiam,

Kuba

Post zmieniony (03-11-19 13:29)

 
28-11-15 09:41  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Podziwiam podejście do tematu, rzeczywiście robota dla analityka historii :-)
Pzdr

 
28-11-15 09:55  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Kubeksus z zainteresowaniem śledzę Twoją relację. Dla mnie jesteś modelarzem śledczym ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
28-11-15 13:20  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Kuba, potwierdzasz w 100% moje wcześniejsze uwagi w stosunku do licznych, istotnych błędów w szkielecie. To tylko potwierdza moje przypuszczenie, że autor modelu nie miał jakiejkolwiek styczności ze swoim projektem przed jego wydaniem, no bo przecież w innym przypadku wszystkie te błędy by wychwycił i łatwo poprawił. Zarzucił mi wtedy hejtowanie i zmowę w stosunku do jego osoby. Ciekawe jak zareaguje teraz.

Ja zrobiłem dokładnie te same poprawki w szkielecie. Pamiętaj teraz że:
- zmieniła się nieco długość hangaru, co spowoduje późniejszą konieczność pasowania pokładu lotniczego
- burty trzeba docinać, ale na szczęście udaje je się łatwo dopasować
- zmienia się kształt tej "dziobowej" nadbudówki cz. 54
- poszycia dna braknie, o czym było już głośno, ale Ty jak rozumiem, będzie malował dno więc masz wolną rękę w tym temacie

Jak wybrniesz z kadłubem, a trochę Ci to zajmie czasu, bo widzę, że będziesz go mocno modyfikował, to napiszę na co musisz uważać dalej, a jest tego sporo...

Powodzenia!!

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
28-11-15 17:42  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Syjek,

Ja swoje modele zawsze maluję całe a nie tylko dno więc każda poprawka i modyfikacja nie jest mi straszna;)

Teraz wykonam kompletne podposzycie.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
29-11-15 17:49  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

Przerobiłem fragment stanowiska działa 127mm oraz dodałem podpory z tektury 1mm pod części podposzycia.



--

Post zmieniony (27-10-19 08:42)

 
15-12-15 20:35  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Kuba, czy masz jakiekolwiek informacje dotyczące rozmieszczenie pojedynczych działek 25 mm na ZUIHO? Gdzie, ile, na których pomostach?

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
15-12-15 21:11  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Coś znalazłem. Niestety jest to zdjęcie rysunku z książki więc jakość jest średnia. Ale kilka działek tam widać. Podeślę Ci na maila

Znalazłem rysunek który mówi o tym oraz całą stronę poświęconą Zuiho.
Dla zainteresowanych:
http://www.j-ships.com/JSOperationZuiho.html

Post zmieniony (16-12-15 10:44)

 
19-12-15 09:45  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

ukończyłem podposzycie.

Zmieniłem kształt tylnej ściany hangaru oraz pokłady pod sterówką.



Dodatkowo dla wszystkich którzy będą kleić ten model zamieszczam rysunek wyposażenia pokładu rufowego z zaznaczonym miejscem na kotwicę (w wycinance zostało to zaznaczone błędnie). Dodatkowo rysunek pokazuje że na tamtym pokładzie było linoleum a nie ryfle.



Tak wygląda obecnie model.


--

Post zmieniony (03-11-19 08:33)

 
19-12-15 11:13  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Answer 1:200)
mardru   

Dobra robota. Projektanci kartonowych okrętów powinni drukować podposzycie do wszystkich modeli. No i oczywiście najpierw je skleić jako surówkę a potem do druku. Swoją drogą analiza zdjęć godna podziwu. Normalnie jesteście fanatykami floty Japońskiej.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024