FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-10-15 18:42  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9


Na załączonym rysunku zestawiłem elementy szkieletu i pokładu w takim układzie jak powinny ze sobą być ustawione. Wręga W13 czyli nadwodna część powinna być ustawiona między 1 a 2 kreska przerywaną od tyłu wodnicy W4, czyli tak jak to opisałeś. 1 i 2 kreska przerywana bliżej dziobu odpowiada wrędze W13a, czyli podwodnej części szkieletu.
Pokład rufowy powinien dolegać do wręgi 13, jak to pokazuje zielony prostokąt na szkielecie, a spiera się na doklejonych do wręgi części w13b.(niebieski prostokąt)
Długość sklejonego pokładu powinna wynosić 286,92 mm. Długość szkieletu w osi od tylnej krawędzi wręgi W13 do rufy jest nieco większa (o 0,6mm) by nie trzeba było szlifować skośnie podklejonego pokładu w celu dopasowania do pochylonego poszycia rufy.
Przeanalizuj czy masz tak samo ułożone elementy jak na rysunku. Dłuższy o 1 mm pokład można było by tłumaczyć błędem przyrządu którym mierzyłeś, ale z kolei zmierzony przez Ciebie szkielet jest za krótki i to nie pasuje do tej teorii.
PS.Jakim klejem przyklejałeś elementy pokładu i elementy szkieletu na tekture 1mm.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
27-10-15 19:23  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Dziękuję RomanC.
Teraz już wiem dlaczego dla wręgi W13 są wyznaczone 3 pozycje, nie mam jeszcze przyklejonej części podwodnej i dopiero na Twoim rysunku zobaczyłem o co chodzi.
Więc pierwsza pozycja od dziobu jest dla wręgi W13 ale podwodnej, druga dla wręgi W13 nadwodnej a 3 pozycja jest dla W13a dla oparcia pokładu rufowego.
U mnie W13 jest chyba lekko z ukosa przyklejona bo na wodnicy jest wklejona w pozycji skrajnej od rufy a tam powinna być W13a.
Nie mam przyklejonych pokładów więc nie będzie problemu to poprawić.
Kleiłem budaprenem, ale zawsze smaruję tekturę a nie części naklejane.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pewnie jeszcze się odezwę z jakimiś pytaniami;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
27-10-15 20:01  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9


Jeszcze nie tak. Zobacz na powiększenie tego fragmentu. Pomarańczowe prostokaty pomagają tylko pokazać równoległość.
A więc: 1 pozycja to wręga podwodna czyli W13a, druga pozycja jest wolna bo akurat takie wyszło przesunięcie, trzecia pozycja to wręga nadwodna czyli W13.
Podpory pokładu to części W13b które nie mają zaznaczonej pozycji na wodnicy.
Tak to przynajmniej z projektu wynika.
Nadal nie mogę znaleźć przyczyny za długiego pokładu w stosunku do szkieletu.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
27-10-15 20:39  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

RomanC - teraz już wiem o co chodzi. Zasugerowałem się 3 wyznaczonymi pozycjami dla 3 wręg, a to sa 2 pozycje z przesunięciem.
Oderwałem wręgę W13, lekko skróciłem pokład rufowy, teraz ma 287 mm i już na sucho wszystko pasuje :-)
Wielkie dzięki za pomoc.

A możesz napisać jaki to był typ tych karabinów 2x13,2 na pomostach nadbudówki dziobowej. Próbowałem poszukać cos w necie jak one wyglądały, ale jak się nie zna nazwy to ciężko odszukać.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
27-10-15 20:47  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Fajnie że mogłem pomóc. Co do karabinów to nie mam w tej chwili pod ręką materiałów z których korzystałem. Postaram się poszukać w najbliższy weekend.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
13-11-15 19:08  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
ostatnio niewiele miałem czasu na klejenie, ale coś tam przybyło.
Równolegle buduję szkielet – a w zasadzie teraz oklejam wręgi dodatkowymi wręgami w celi ich poszerzenia, oraz buduję nadbudówki.
Na nadbudówce dziobowej doszedł reling górny, który i tak od zewnątrz zostanie zakryty imitacją brezentu, tak jak na poniższym zdjęciu:



Tak mi się bardziej podoba architektura nadbudówki dziobowej jak poprzez brezent jest nieco wyższa, niż jak by była zwieńczona ażurowym relingiem.

Dorobiłem też nadbudówkę przy uskoku pokładów, zastanawiam się czy do tych malutkich drzwiczek na tej nadbudówce nie dorobić od dołu 2 klamr stopni, nie wiem czy to były jakieś drzwi czy tylko osłona jakiegoś wylotu.
Zdjęć Dardo w internecie nie jest za dużo a jeśli są to z większej odległości i nie widać detali wyposażenia.

A teraz to co udało mi się zrobić od ostatniej prezentacji:



Na zdjęciach tego nie widać ale na pokładzie natrasowałem te poprzeczne linie imitujące łączenia chyba blaszanego pokładu – tak przypuszczam.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
07-12-15 13:47  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

zakończyłem w końcu etap szkieletu.
Pogrubiłem wszystkie podłużnice poprzez doklejenie jeszcze 1 mm dodatkowych elementów tak, że teraz mają 2 mm grubości, zaś wszystkie wręgi w części podwodnej okleiłem obustronnie, tak że mają teraz 3 mm grubości. W założeniu ma to wyeliminować stosowanie oklejek pod elementy poszycia.
Dodatkowo w części podwodnej dorobiłem po 2 rzędy poprzeczek usztywniających aby poszycie się nie zapadało.

Ktoś pewnie powie, że to tylko niszczyciel, niewielki model to po co tyle zabawy z tym szkieletem i zapewne ma rację.
Zrobiłem tak, bo kadłuby nie są moją mocną stroną i zawsze podziwiałem wielokrotnie przedstawiane na tym forum kadłuby w standardzie, gdzie nie widać łączeń elementów poszycia, postanowiłem więc trochę bardziej przyłożyć się do samego szkieletu. Zobaczymy czy przyniesie to założony efekt.
Nie robiłem podposzycia, bo chciałem sprawdzić takie rozwiązanie, jak nie zda egzaminu to następnym razem zastosuje podposzycie.



Na zdjęciach szkielet jeszcze jest przed ostatecznym szlifowaniem.

Równolegle trwały prace na nadbudówce dziobowej – dorobiłem wspominany przeze mnie brezent na relingu, we fragmencie gdzie będą karabiny przeciwlotnicze reling jest w kształcie spłaszczonej litery”S” i tu dopiero za 3 razem wyszedł mi brezent z którego jestem w miarę zadowolony, zrobiony z 3 poziomych pasków.

Powstał też komin, jeszcze nie przyklejony i tu mam dylemat – na kominie są naniesione graficznie poziome kreski co jakiś czas – podejrzewam, że jest to odwzorowanie w modelu ściągów poszycia komina (czy jak to się tam fachowo nazywa).
Zastanawiam się czy nie uplastycznić tego i nie nakleić w tych miejscach pomalowanego drucika po obwodzie. Nie wiem tylko czy nie zepsuje przez to komina – w sensie zapaćkam klejem.



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
07-12-15 19:29  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
GrubyCzarnyKOT 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4


 - 6

Mi się podoba.
Tylko nie wiem czy 2 poprzeczki z tektury to wystarczająco...
Zobaczy się jak to wyjdzie w praniu :)
Pozdrawiam.

Post zmieniony (07-12-15 21:01)

 
08-02-16 18:03  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
wczoraj mieliśmy ładne słoneczko, więc postanowiłem i ja pokazać swoje zmagania z DARDO.
Niestety fotograf ze mnie jeszcze gorszy niż modelarz i przy niskim zimowym słońcu powstawały straszne cienie za modelem. Wybrałem jednak 2 zdjęcia aby ukazać postęp prac.

Pierwszy raz robiłem burty dzielone podłużnie. Trochę się ich obawiałem, ale jak na pierwszy raz to chyba wyszły w miarę przyzwoicie. Ja najpierw uformowałem każdy pasek aby odzwierciedlał kształt kadłuba, potem skleiłem paski ze sobą i dopiero sklejone ze sobą paski nakleiłem na kadłub.
Paski sklejałem ze sobą na styk i wydaje mi się, że lepiej jest to zrobić przez wewnętrzną podklejkę, bo przy niewielkim nawet przesunięciu płaszczyzn sklejanych przy odpowiednim padaniu światła powstają na styku światłocienie.
Po sklejeniu dziobowych elementów burt, nakleiłem rufowy i na końcu dopiero burty na śródokręciu, które musiałem około 3-4 mm skracać, gdyż miały zapas na długości.

Dardo jest też moim pierwszym modelem, gdzie najpierw zrobiłem burty a dopiero potem poszycie dna, które obecnie wykonuję.

Autor modelu zaleca (przynajmniej tak numeracja wskazuje) zacząć oklejanie dna od elementów na śródokręciu, ja jednak zacząłem od dziobu w kierunku rufy, a to dlatego, że w opracowaniu jest dość spory zapas koloru, z którego można spokojnie ze 3 oklejki dna wykonać.

Zdecydowałem się też wykonać imitację spięcia poszycia komina i nawet udało mi się nie zapaćkać komina klejem.



Pozdrawiam kolegę Hastur również klejącego Dardo, klejenie w towarzystwie dodatkowo motywuje ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-02-16 18:31  Odp: [R] Włoski niszczyciel DARDO 1:200; ORLIK 2/2011
Forest 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bardzo ładnie to wychodzi, sam mam coraz większą ochotę na ten model :)
A co do klejenia w towarzystwie, moglibyście jakoś zróżnicować nazwy wątków? Przed chwilą myślałem, że mi się w oczach dwoi :P

--
Pozdrawiam :) Zbyszek, Niedzielny Sklejacz ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024