FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-10-15 23:42  [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Model bardzo mi się spodobał, tak więc w dniu dzisiejszym zakupiłem owy w Empiku. Toruńskim - na Starówce, jakby kto pytał czy jest. Jeszcze ciepły. Pierwsze moje wrażenia na temat modelu są bardzo pozytywne. Autorem jest p. T. Weremko. Skala 1:100. To co najbardziej mnie interesuje i decyduje o zakupie nowości to grafika, druk, karton. Karton dość gruby, sztywny - to dobrze. Dodać należy, iż różne części są wydrukowane na kartonie o różnej grubości. Druk i grafika - bardzo mi się podoba. Lekki, acz wyraźny nadruk drewna - taki jak powinien być! Model kusi do lepienia w standardzie. Jest trochę zapasu koloru. Rysunków sporo, opis dwujęzyczny, o rozwiązaniach projektowych typu pojedyncze deski pokładu nie piszę, bo to trzeba zobaczyć w praktyce jak będzie wyglądało. Spasowanie elementów rzecz jasna również. Resztę można zobaczyć na zdjęciach. Jednym (kilkoma) słowami. Za 30 peelenów mamy pięknie wydany (subiektywna opinia!) żaglowiec, mały, niekoniecznie trudny z racji typu jednostki, z ładną instrukcją, fajnie zaznaczonym schematem olinowania. Może w tym miejscu warto wspomnieć, że trochę szkoda, iż nie ma podziału na stałe i ruchome. Tu minus. No ale. Model jest fajną alternatywą dla Shipyardu, który niestety ostatnio częstuje nas laserowo wydawanymi modelami w horrendalnych cenach, a o "zwykłych" nowościach ani widu ani słychu (pisałem, pytałem - zero odzewu. Troszkę olewanie klienta wg mnie i nastawienie na o wiele bogatszy rynek zachodni... ) Niemniej. Propozycja WAKu jak najbardziej jest na plus i czekam na kolejne! A nuż tematyka spod znaku pajęczyny linek się rozwinie...






--

Post zmieniony (21-10-15 08:57)

 
21-10-15 11:59  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
mardru   

Recenzja zachęca do kupienia.Treściwa i konkretna. Morze to jakiś początek do niezbyt skomplikowanych konstrukcji żeglarskich [olinowanie], bo sam kadłub [odeskowanie] morze być wyzwaniem. Kupie i poczekam na relacje zwłaszcza jak to się ułożą deseczki na kadłubie. Tak czy siak ładny żaglowiec.



dopisek moderatora

Po morzu pływają statki, a może też i okręty.

Litościiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Rajkub

 
21-10-15 12:31  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki Petrov. Ciekawy modelik. Natomiast jedno mnie zastanawia. Powiedz proszę - jako posiadacz modeliku, który może mu się przyjrzeć z bliska - czy poszatkowanie tego pokładu ma wg Ciebie jakieś konkretne uzasadnienie? Nie ma tam jakiejś wersji "alternatywnej" z pokładem nieposzatkowanym?

 
21-10-15 13:23  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Modelik rzeczywiście wygląda ciekawie. Zastanawia mnie, podobnie chyba jak Mariaszka, idea poszatkowania pokładu na planki. O ile pocięcie poszycia na pojedyncze planki ma sens, bo tak układane poszycie przy modelach żaglowców lepiej oddaje wszelkie łukowate przejścia kadłuba, o tyle nie wiem po co autor zadał sobie trud, aby pociąć pokład na poszczególne dechy? Domniemywam, że miało to służyć wykonaniu pokładu w sposób zbliżony do rzeczywistości, czyli z poszczególnych desek, ale chyba lepszym rozwiązaniem byłoby wydrukowanie całości pokładu. Wiadomo, że kto by tam chciał nadać bardziej rzeczywisty wzór pokładowi, bądź to wytrasowałby sobie linie podziału, bądź samodzielnie to wszystko porozcinał na planki. Trochę nie widzę sensu w takim rozwiązaniu, ale nie mnie to oceniać.
W tym modelu, z tego co widzę na fotkach, nieco przeszkadza mi wykonanie skrajnych desek pokładu w taki sposób, aby kończyły się szpicem. Skrajne deski pokładu nie powinny się w ten sposób kończyć. Takie deski były bowiem ścinane na końcach i wpasowywane odpowiednio w waterway. Ścięcie deski w szpic uniemożliwiałoby jej zamocowanie do pokładników. Pomijam już fakt, że taką deskę bedzie ciężko ładnie wyciąć (część oznaczona chyba nr 105, jeśli dobrze widzę). No ale może się czepiam:).

--

Post zmieniony (21-10-15 13:25)

 
21-10-15 13:54  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Ados777 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Jak będę w sobotę w mieście to na Bedę.
Chyba że już jest su-100 z answera.Petrov nie było przypadkiem czegoś z answera na półce?

--
Taki sobie modelarz :)

 
21-10-15 14:01  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
mardru   

Do moderatora. Łódki, kajaki a czasem i Ja . Słyszałem też o dryfowaniu ale to nieznane słowo. NIE ZNAM litościiiiiii. proszę o wytłumaczenie jaka to część okrętu statku lub łodzi , bo człowiek pomylić się może. Pitful.

 
21-10-15 14:29  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

I tam utopiłeś ortografię ???

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
21-10-15 14:55  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Ponieważ jako projektant zostałem wywołany do tablicy, postaram się choć trochę wyjaśnić.
Paragraf masz prawo oceniać, bo po to jest forum, by wyrażać swoje opinie i oczekuję ocen i opinii. "Poszatkowany" pokładu jest następstwem kilku rzeczy: główny pokład wznosi się w kierunku dziobu dość znacznie i jednocześnie opada na boki (jak zawsze). Wygięcie w dwóch osiach powoduje, że rozwinięcie takiej powierzchni na płaszczyznę jest przekłamane (albo pokład musi się "skurczyć" przy osi albo "rozciągnąć" na obrzeżach. To oczywiście nie oznacza, że nie można kartonu "naciągnąć" by jakoś ułożył się na tych "dwuosiowych" obłościach. Mając na uwadze, że są to proste i nieduże jednostki, takie trochę "mój pierwszy żaglowiec", uznałem, że przyklejenie pojedynczych desek, może żmudne jest, ale na pewno łatwiejsze dla mniej doświadczonych modelarzy. A i tak połowa z nas wykonuje pokłady we własnym zakresie;-))
Waterways i joggling (za Mondfeldem) były głównie na jednostkach brytyjskich i holenderskich, rzadko na francuskich. Czy stosowano je w mniejszych, handlowych, włoskich? Pewnie też i niczego by nie "zepsuły" w modelu, gdybym je uwzględnił. Więc masz rację. Na szczęście cała krawędź pokładu (np cz. 105) jest zakryta listwą, która trochę udaje waterways. Znów z myślą o mniej doświadczonych modelarzach. Wiem, że jeśli zdecydujesz się zrobić ten model, to wiele elementów wykonasz we własnym zakresie:-)) I czepiaj się ile możesz, to tylko pomoże wszystkim kleić i projektować lepsze modele.

Mariaszek - no niestety, nie ma wersji pokładu w całości, ale pocieszę cię, że klejenie tych desek idzie dość szybko.

mardru - trafiłeś w sedno - projektowałem ten i inne właśnie z myślą o prostym "na początek" modelu z żaglami. Chodzi mi po głowie chociażby Royal Caroline, ale to jest już wyższa liga. Podejrzewam, że zaczętych Victory jest bardzo dużo i pewnie nigdy nie zostaną ukończone.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
21-10-15 16:44  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Royal Caroline - biorę w ciemno! :)

Saettia wygląda świetnie. Bardzo mi się podoba ten model. Śmigam do Empiku

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
21-10-15 17:00  Odp: [N] Saettia - WAK - zdjęcia arkuszy i pierwsze wrażenie
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

A mnie się podoba, że autorowi projektu udało się przed wydrukiem poprawić kilka rzeczy w projekcie. Np. numerację elementów :-)

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024