FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-10-15 19:54  [Technika] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam,

Przygotowuję się do kolejnego modelu i mam problem ze znalezieniem odpowiednich farb. Chcę wziąć na warsztat A6M2 i B5N2 z Małego Modelarza. Nie dorobiłem się jednak jeszcze żadnego wzornika farb akrylowych, więc proszę o podpowiedź jakie kolory powinienem zakupić (najchętniej akryle Pactra lub Model Master, ale niekoniecznie). Najbardziej zależy mi na ciemno zielonym i szarym z kamuflażu i blado zielonym z wnętrza.

Post zmieniony (15-10-15 21:48)

 
15-10-15 21:37  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Nie da się dobrać idealnie kolorów po farbkach modelarskich. Co egzemplarz to inne odcienie występują w wycinance. Trzeba mieszać.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
15-10-15 21:50  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dobrze mówi Bizon!
Kolory retuszu trzeba dobierać do posiadanej wycinanki , a nie do literatury teoretycznej...
W kartonowym retuszu chodzi o maksymalne zamaskowanie krawędzi przeciętego kartonu , a nie o 100% zgodność historyczną. Choć jak da się pogodzić jedno z drugim, to mamy do czynienia z dobrą wycinanką ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-10-15 21:51  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@Bizon

Tego to ja jestem świadomy. Źle to trochę sformułowałem,, bo mnie chodzi to kolory najbliższe tym właściwym (powiedzmy teoretyczne kolory). A przed samym retuszem będę robił testy i próbował dorobić kolor najbliższy.

 
15-10-15 22:22  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

To do tego najlepiej i najtaniej wyjdzie Ci mieszać farbkami artystycznymi (po za olejnymi rzecz jasna). Farby typu tempera, akwarelowe artystyczne (nie mylić ze szkolnymi, czy plakatówkami) lub akrylowe artystyczne, Przy tych ostatnich problem jest to, że szybko wysychają i trzeba na nowo mieszać.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
15-10-15 22:53  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A kolor należy weryfikować po wyschnięciu próbki, mokra farba ma często inny odcień niż wyschnięta.

 
16-10-15 10:04  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja retuszuję swoje modele mieszając sproszkowane kredki akwarelowe - mieszam na papkę dodając kroplami wodę. Zatem kolor dobieram na mokro. Później model lakieruję i miejsca retuszowane pociagnięte lakierem zachowują sie "jak mokre" odzyskując kolor uzyskany przy dobieraniu.

A papka powstała przy dobieraniu koloru -wcale mi nie szkodzi, że wysycha ; przy retuszu kolejnych części maczam płasko zaostrzoną wykałaczkę w wodzie , nanoszę na wyschniętą papkę, lekko rozcieram na mokro i nakładam wykałaczką na krawędź kartonu.

--

Post zmieniony (16-10-15 10:07)

 
21-10-15 00:38  Odp: [Pytanie] Jakie kolory do retuszu japońskich samolotów
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Panie Mariuszu, ten patent sprawdza się bardzo fajnie. Mnie wprawdzie lepiej małym pędzelkiem nanosić, ale komfort dorabiania koloru raz i potem tylko moczenia na nowo jest spory.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024