FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-10-15 21:33  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
Zboczyslaw 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


 - 3

Witam. Bardzo ciekawa relacja. Ale mam pytanie. W jaki sposób rysujesz linie podziału blach. Domyślam się, że rysikiem, po powierzchni uprzednio przygotowanej w/w materiałami. Linie podziału blach to wg jakiegoś szablonu? Czy widać oryginalne linie na modelu, czy może jakimiś tasiemkami go oklejasz? Model jest z papieru, a wiec ma ograniczoną wytrzymałość na nacisk. W trakcie tego rycia jego powierzchnia się nie ugina, nie łamie lub nie zapada? Z góry dzięki za wyjaśnienie.

--
W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

 
11-10-15 22:41  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

No właśnie zastanawiałem się dlaczego nie ,,ryjesz" wyciętych segmentów przed sklejeniem i malowaniem?

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
12-10-15 07:43  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Aby wyrysować linie podziału blach elementy poszycia muszą być podklejone papierem o gramaturze 160-180g (takim samym na jakim wydrukował go wydawca). Jest to praktyka stosowana także przez kolegów sklejających w standardzie, więc chyba nic nowego.
Nie rysuję lini w kartonie, ale w tych wcześniej wspomnianych czterech warstwach dobrze wyschniętego podkładu samochodowego. Trzeba trochę wyczucia przy nacisku, ale nie jest to trudne, bo farba bardzo ładnie poddaje się rysowaniu. Linie wstępnie rysuję ołówkiem na modelu, a później to już linijki, specjalnie przygotowane paski tektury 0,5mm. Paski te są naklejone na taśme maskującą, żeby lekko przyklejał się i nie przesuwał po powierzchni modelu w tracie "rycia" linii, szczególnie na częściach owalnych.
Jak będę tę czynność wykonywał na kadłubie to porobię kilka zdjęć z wykonania tej czynności. Będzie to wtedy chyba bardziej zrozumiałe.
Andrzej - nie rysuję linii przed formowaniem elementu z prostej przyczyny. Obawiam się załamywania kształtowanych elementów na tych liniach. Ponad to przy szpachlowaniu łączeń elementów straciłbym część wyrysowanych linii.

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
15-10-15 21:05  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Farba podkładowa na kadłubie modelu schnie, więc rozpocząłem prace nad podwoziem. Na pierwszy ogień poszła goleń przednia:



C.D.N.
Pozdrawiam Mariusz

--

Post zmieniony (09-05-18 12:36)

 
24-10-15 00:08  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
Zboczyslaw 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


 - 3

Strzała. Siedzę tak od dłuższego czasu i nie mogę napatrzeć się na twą relację. A pytań mam 1578, zwłaszcza dotyczących kaponu, podkładu i trasowania podziału. Ostatnio zacząłem eksperymentować. Pierwsze próby nie są zbyt obiecujące. Kapon nakładasz na model pędzlem czy malujesz (rozcierasz) na arkusze wycinanki. U mnie gotowy model nieco się pofalował. Długo jedna warstwa musi schnąć? Szlifujesz dopiero po nałożeniu kaponu? Czy po nałożeniu wszystkich warstw dopiero podkład szlifujesz? Ten podkład to musi być dokładnie Motip czy może być dowolny podkład w szpraju. Wybacz zawracanie tyłu. Jeśli uznasz to za zaśmiecanie wątku poproszę moderatora o usunięcie wpisu. Pozdrawiam Łukasz.

--
W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

 
24-10-15 17:00  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Kapon zdeformował Tobie model? Jeszcze z czymś takim w mojej karierze się nie spotkałem.
Kapon nakładam na model. On bardzo szybko schnie i powoduje podnoszenie się włókien papieru. Wyczuwa się to jako chropowatości, więc po każdej warstwie trzeba lekko przetrzeć drobnym papierem ściernym. Ja stosuję „500-kę”. Dwie, trzy warstwy kaponu powinny wystarczyć.
Następnym etapem jest położenie podkładu. Nigdy nie stosowałem innego, bo Motip mnie nie zawiódł. Ja osobiście nakładam cztery warstwy. Każdą kolejną warstwę nakładam po około dwóch godzinach. Następnie pozostawiam model na dwa tygodnie. Tyle czasu potrzeba, aby podkład dobrze wysechł. Po tym czasie zabieram się do rysowania linii podziału blach i właśnie dzisiaj tą czynność rozpocząłem:)
Dla wstępnego zobrazowania wykonam tą czynność na stateczniku pionowym.
Poniżej zestaw narzędzi potrzebnych do tej czynności, a należą do nich: linijka sztabowa (pozostałość po służbie w armii), linijka stalowa (do długich linii na płaskich powierzchniach) oraz karton 0.5 mm naklejony na taśmę maskującą Tamiya, który następnie tnę na wąskie paski. Taśma ta powoduje to, że pasek ten nie przesuwa się na powierzchni modelu (bardzo przydatny przy rysowaniu na obłych elementach):



W pierwszej kolejności na powierzchni modelu rysuję linie miękkim ołówkiem (2B)



Następnie delikatnie rysuję, a właściwie „ryję” rysikiem w wyschniętej farbie. Wspomagając się ww. narzędziami . Poniżej zdjęcia, na których próbowałem pokazać ich zastosowanie:



Po tych operacjach i po starciu ołówka linie podziału na stateczniku pionowym wyglądają tak:



Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem:)

A tak z innej beczki - wykonałem już podwozie główne. To dosyć trudny element tego samolotu, ale jakoś dałem radę;-):


A tak wygląda komplet:




Na dzisiaj to tyle. Wracam do rysowania pozostałych linii na modelu:)

C.D.N.
Pozdrawiam Mariusz

--

Post zmieniony (09-05-18 12:37)

 
24-10-15 17:29  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Nie ma czegoś takiego jak wklęsłe nity. Byłem w Muzeum w Krakowie specjalnie zbadać sprawę., to nity są płaskie lub wypukłe. Tyle roboty a efekt bez sensu.

 
24-10-15 17:54  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dlaczego bez sensu? Mnie się podoba:)

 
27-10-15 09:01  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

ABC, jak patrzysz na zdjęcia modelu Maria to co widzisz? Nity, tak? Znaczy, że efekt jest prawidłowy.
Na modelu w tej skali, nitów w ogóle nie da się wykonać, żadną metodą, więc imitacja jaką stosuje Mario jest najlepszą z możliwych, dającą "efekt" nitowanej powierzchni.

Jak dla mnie niedościgniony wzór do naśladowania. Przeglądać twoje relacje to czysta przyjemność.

 
27-10-15 09:27  Odp: [R] MiG-23 MF – Angraf Model – 1/2015
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Każdy rodzaj uplastycznienia modelu podnosi jego walory wizualne, a w przypadku Mario dochodzi jeszcze "pierwiastek magiczny" :-) Modele wyglądają rewelacyjnie i na pewno nie przeszkadzają wklęsłe nity.
Model wychodzi genialnie!

--
Pozdrawiam Darek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024