FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-10-15 19:47  [R/G] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Witam wszystkich.
Chciałbym przedstawić relację z budowy modelu statku ratowniczego R-27 CYKLON z wycinanki PRO-MODEL.

"CYKLON" był pierwszym z serii statkiem ratowniczym typu R-27.
Został skonstruowany w Biurze Projektowo-Technologicznym MSR PROREM. Zbudowany został w 1974 roku przez Stocznię "Wisła" w Gdańsku.
Statek służył do ratowania życia i mienia oraz do holowania jednostek w rejonie Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Armatorem było Polskie Ratownictwo Okrętowe w Gdyni.
Po zakończeniu służby w ratownictwie "Cyklon" został sprzedany i po przebudowie obecnie pływa po Morzu Śródziemnym.(http://www.rch-gdy.pl/cyklon.html)

Relacja nie będzie prowadzona zbyt regularnie.
Sam model jest malutki bo niecałe 30cm a elementów jest bardzo dużo. Model chciałbym robić w standardzie ale jak to wyjdzie to okaże się później.

Na początek perę malutkich elementów i szkielet jeszcze nie sklejony.



Pozdrawiam
Przemek


PS. Jak zakończyć relację żeby wyświetlała się jako relacja z galerią? Gdzieś kiedyś to tu widziałem ale nie potrafię teraz znaleźć.
--

Post zmieniony (21-11-16 20:59)

 
17-10-15 19:59  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.

Odświeżę trochę.
Przez ostatnie dni robiłem na razie same elementy wyposażenia. Trochę nawijarek, szaf, bakist i zejściówek. Zacząłem też robić windę holowniczą.
Będę się starać robić wszystko w standardzie chociaż niektóre z elementów zakrawają tu na mikromodelarstwo hehe.



Pozdrawiam
Przemek

--

 
23-10-15 20:54  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.
Skończyłem przed chwilą windę. Nie pokazywałbym tego specjalnie ale budowa tej windy trwała parę dni. Dla mnie to taki osobny model w modelu. Części od groma, bardzo maleńkie, lecz pasowanie tych części wzorowe. Jeśli coś nie pasowało lub jest krzywo to raczej z mojej winy. Teraz widzę na zdjęciach makro że jeszcze w niektórych miejscach muszę retuszem przelecieć.



Pozdrawiam
Przemek

 
29-10-15 21:22  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki Panowie za dobre słowo.
Robią się następne elementy. Winda kotwiczna i kotwice.
Na zdjęciach teraz widzę, że muszę czarną farbę troszkę rozjaśnić bo jest "inaczej czarna" niż czarny kolor w wycinance.



Pozdrawiam
Przemek

--

 
01-11-15 21:43  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.
Weekendowe modelowanie zaowocowało wykonaniem paru pierdolniczków.



--

 
14-11-15 20:19  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.

Alski, większość rzeczy sklejam na BCG.

Zabrałem się za kadłub. Wymarzyło mi się że będę go wypełniał styrodurem. Początkowo miałem robić podposzycie z kartonu piwnego metodą doklejania do wręg pomniejszonych wręg. Zrezygnowałem z tego pomysłu bo szkielet ma 29cm a wręg jest 21 (sic!) więc roboty byłoby za dużo. Kadłub na wszystkich krawędziach zaimpregnowałem glutem i zacząłem wypełniać klockami styroduru szkielet. Błędem moim było to że klocki wchodziły z leciutkim oporem i na sam koniec okazało się że kadłub delikatnie powyginał się. Lekko się zdenerwowałem że nie przewidziałem takiego scenariusza. Nie zostało mi nic innego jak delikatnie próbować kadłub nacinać, prostować, podklejać itp. No i stało się. Siła bez rozumu i kadłub przełamałem na dwie części. Nie sklejałem go od razu bo stwierdziłem że lepiej będzie mi się go obrabiać jeśli będzie w częściach. Na koniec skleiłem go, zaszpachlowałem, wydaje się równy i wymiarowy lecz wszystko wyjdzie jak będę go poszywał



Zabrałem się też za tylną "nadbudówkę"(?). Zrobiłem sobie półokrągły szablon z drutu żeby te małe podpórki na szynę wyszły równo po łuku.



Pozdrawiam
Przemek

 
04-12-15 22:02  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.

ZbiG kadłuba nie wypełniłem pianką montażową tylko styrodurem więc w moim przypadku, jeśli szkielet był poglutowany prosto to nie miał prawa się powyginać ale nie zwróciłem uwagi na to, że klocki styroduru jakie docinałem wchodziły między wręgi z delikutaśnym oporkiem i przez to się zwichrowało. Powinny klocki wchodzić luźno a luz powinien być wypełniony klejem.
Następnym razem będę wiedział :)

Tymczasem ja walczę z materią


Pozdrawiam
Przemek

 
13-12-15 21:08  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.

Ryszard, faktycznie te tratwy kanciaste, tak było w wycinance, może faktycznie powinienem bardziej się z nimi pobawić z wyobleniem chociaż ta skala nie daje zbyt wielu możliwości.

Zrobiłem motorówkę. Sposób na robienie rureczek podpatrzyłem gdzieś kiedyś na jakimś forum, Myślę, że zdjęcia wszystko wyjaśniają.



Pozdrawiam
Przemek

 
10-01-16 18:50  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór.
Zabawy ciąg dalszy.




Zrobiłem żurawik. Drut miedziany 0,5mm lutowany super glue.



Zacząłem też w końcu bawić się z kadłubem. Formuję na razie oklejki na dziobie i pasuję na sucho




Pozdrawiam
Przemek

--

 
09-07-16 22:17  Odp: [R] R-27 "CYKLON" w skali 1:100 PRO-MODEL
Przem 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
 

Dobry wieczór po długim modelarskim niebycie.
Sam model się na mnie obraził że go nie szturcham co pokazał na zdjęciu



Postanowiłem, że na poszycie nie będę korzystał z wycinanki (wiedziałem z innych relacji że jest tam błąd w druku, miejsce na stateczniki przechyłowe(?) zostało nieprawidłowo wyrysowane), poza tym nie byłem pewien czy oryginalne poszycie spasuje się na kadłubie, który ja przełamałem, zepsułem i w ogóle coś mi tam nie pasowało. Zaopatrzyłem się w czerwony brystol. Poszycie z wycinanki wycinałem jako wzornik, przyklejałem na taśmę dwustronną i taki szablon naklejałem na brystol. Po wycięciu następowały korekty, pasowanie, korekty, następne korekty i wycinanie i pasowanie i korekty i finalnie i tak wyszło kasztaniasto ale zabrakło mi już cierpliwości i jest jak jest. Poszycia na pływadłach kartonowych nigdy mi nie wychodziły, myślałem że tym razem będzie ładnie ale niestety. Następnym razem będzie tylko szpachlowanie i malowanie. Szkoda moich nerwów i czasu. Szkoda również Waszych oczu.
Na dodatek przy robieniu zdjęć z lampą i przy dobrym świetle widać że niektóre części poszycia różnią się kolorem a wycinane były z tego samego arkusza. Okazało się że brystol ma włókna i wszystkie planki wycinałem wzdłuż włókien a dwie wyciąłem w poprzek i tak srak to wyszło. Tak już to zostaje i proszę mnie nawet nie namawiać do zrywania poszycia i poprawek. Mogło by się to skończyć przemocą w rodzinie, pobiciem sąsiada, zniszczeniem jakiejś cennej rzeczy lub popadnięciem w głęboki alkoholizm.



Jestem także w trakcie robienia sterówki, komina, burt i ich wzmocnień. Z samej wycinanki zostało już tylko parę elementów do wycięcia, większość już wycięta, posklejana, poretuszowana czeka w pudełkach. Ale jeszcze dużo roboty.



Pozdrawiam
Przemek

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024