FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-10-15 12:08  [R] WAK PZL P11a
slawekd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam!
Pierwszy raz na forum, na imię mi Sławek i troszkę czasu temu zacząłem zabawę z wycinaniem i formowaniem - spodobało się to mi bardzo, dostarczając multum frajdy. Ukończonych 'arcydzieł' mam za sobą w sumie około sześciu. Póki co wszystkie modele to druk własny znaleziony w zasobach internetu (Yamha - motocykl, Exclusive models - 7TP i Tygrys, modele-kartonowe - RWD 25, Bartel BM6a, PWS 10), żaden nie był retuszowany a i wycinania ciągle się uczę. Warsztat mam skromny - za matę służy mi deska do krojenia, wycinanie uskuteczniam nożyczkami i nożem segmentowym do tapet - ale nie warsztat czyni mistrza:) Poniższa relacja z budowy modelu PZL P11a to trochę próba sprawdzenia, czy można się chwalić tym, co wychodzi mi z tej zabawy, czy raczej, jak do tej pory, należy to oddawać potomnemu do zabawy (skutecznie utylizuje wszelkie ślady moich modelarskich poczynań).
Jeszcze słowo o możliwościach uwieczniania chwili, dysponuję tylko aparatem wbudowanym w telefon - nadzieję mam, że wystarczającym, aby to co chcę pokazać, pokazać...
Żeby nie przedłużać...
Model to PZL P11 wydany przez WAK - skala 1:33.
Model zeskanowałem, wydrukowałem i kleję. Skan, bo boję się skopać właściwy a i nakład 800 egzemplarzy nie zachęca do wywalenia mojego egzemplarza do kosza:)
Na chwilę obecną złożyłem kabinę pilota, poszycie kadłuba od ogona do dziobu oraz złożyłem szkielet centropłata - z czym mam mały problem, ale o tym później.
Kabina:



Kadłub:



Dalsze postępy prac, jeśli uznacie, że jest co pokazywać, wkrótce.
Pozdrawiam!

Zdjęcia - miniaturki już są, póki co te same, ale postaram się je nieco rozjaśnić, na poświatę większego wpływu mieć chyba nie mogę, gdyż zdjęcia tworzą się wieczorową porą przy ogólnym oświetleniu z żyrandola i lampki nocnej - mam nadzieję, że po rozjaśnieniu poświata przestanie się rzucać w oczy.
Co to za model również już jest, zaś co do deski to jest w planach skalpel i mata ale kiedy słowo ciałem się stanie :) Jako zaletę deski można podać, że jest miękka i nie tępi ostrza - łamie czubek...
Próba rozjaśnienia - takie już lepsze? Czy poprawić należy sam proces fotografowania, a nie tylko edycji?




--

Post zmieniony (01-10-15 13:27)

 
01-10-15 12:38  Odp: [R] PZL P11a
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Konkretnie :

1. Witamy na Forum.
2. Zdjęcia słabe, mało widać. Za ciemne i z czerwoną poświatą. Na pewno da się lepiej.
3. Zajrzyj do regulaminu forum odnośnie wstawiania fotek w poście.
4. Wyrzuć deskę do krojenia:-)
5. W temacie wątku dodaj wydawnictwo i ewentualnie skalę budowanego modelu (poprzez edycje pierwszego wpisu).

Edit :

1. Zdjęcia już o niebo lepsze, ale zawsze warto próbować wycisnąć maksimum z posiadanego sprzętu:-)
2. Dzięki za poprawki.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-10-15 17:34  Odp: [R] WAK PZL P11a
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Trzymam kciuki za ten piękny samolot w Twoim wykonaniu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-10-15 18:17  Odp: [R] WAK PZL P11a
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Przypuszczam że masz źle ustawiony balans bieli, jeśli nie wiesz na jaki to ustaw na Auto WB. Automatyka poradzi sobie doborem balansu bieli. Korekcją EV nie ruszaj niech będzie na 0. Zrób sobie jakiś uchwyt-statyw na telefon i rób zdjęcia z samowyzwalacza. Aparat wtedy będzie próbował dobrać najlepsze ustawienia.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
02-10-15 10:30  Odp: [R] WAK PZL P11a
slawekd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam kolejny raz:)
Za kciuki dzięki, staram się, aby ten wyszedł mi najlepiej, w sumie to za każdym razem staram się, aby było lepiej niż we wcześniejszym, ale talentu nie mam, patrząc na to co sam prezentuje a to co można obejrzeć na forum to jest przepaść:) Nie od razu krym zdobyto, nadzieja więc jest....
Aparacik jest na auto bez flesza, czerwień może, poza lampami wynikać z tego, że tapeta w pokoju jest czerwona... stojak - zdjęcia robię mając telefon oparty na stole, bądź na desce, ale spróbuje samowyzwalacza.
Teraz meritum - kolejna porcja zdjęć - niestety starych, nieco rozjaśnionych tym co photobucket daje.






Chłodnicą nie ma co się chwalić, wyszła dość tragicznie...
Centropłat oraz deska, która ze wstydu ciąć się zaczęła....

I problem, który dość niespodziewanie mnie uderzył, a wynika z delikatnego przekrzywienia dziobowej części:

Zastanawiam się co mogę z tym zrobić. Pierwsza myśl to wywalić i zacząć od nowa, ale pracy było sporo a i umiejętności przez to się nie poprawią - warto chyba skończyć, nawet krzywy? Druga myśl - przyciąć nieco z drugiej strony, wyrównując położenie centropłata na poszyciu - przy okazji doklejając nieco oparcia na wrędze - jest tam V opadnięte na prawo - pasek z prawego boku nieco wyrówna położenie płata. Przy tym rozwiązaniu zapewne pojawi się problem, że skrzydło będzie miało dziwnie położony brzeg natarcia. Trzeci pomysł, to wydłużenie prawego mocowania płata i przyklejenie prosto, mimo, że samo układa się krzywo. Ostatnia myśl - kleić dalej jak jest, ale to wydaje się być najgorszym wyjściem. Odcięcie w miejscu połączenia do kabiny raczej odpada - w ruinę pójdą wnęki i lufy.
Pozdrawiam

 
02-10-15 11:31  Odp: [R] WAK PZL P11a
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Skończ model, nawet jeśli wyjdzie krzywo. Zauważasz problem, zatem dobrze rokujesz na przyszłość. Znaczy to, że będziesz w przyszłości zwracał uwagę na prawidłową geometrię już od początku sklejania modelu. Doświadczenie zdobywa się mozolnie ; każdy z nas kiedyś zaczynal i nie sklejał od razu na obecnym poziomie!
Kończ ten model. Nie zaczynaj od nowa,bo sie zanudzisz tematem.
Następny model zupełnie inny! Ale doświadczenia wdrażaj konsekwentnie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-10-15 11:36  Odp: [R] WAK PZL P11a
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Wypij jedno piwo mniej :-) i kup za te niewielkie pieniądze spory arkusz grubego papieru (są takie) i będziesz miał znakomite tło. Można je np. w połowie podnieść i wtedy będziesz miał fajne tło pod i za modelem. Ja sam od lat używam tego samego kremowego arkusza. Lepiej nie kupuj arkusza białego.

 
02-10-15 11:50  Odp: [R] WAK PZL P11a
slawekd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zazwyczaj kończę co zaczynam, chyba, że potomek się zabierze wcześniej i nie ma co kończyć:) 5 lat ma i woli bawić się kartonowymi modelami niż innymi zabawkami, plastikowe dają zainteresowanie na chwilę, a taki, w którym np. kółko urwać może, lub śmigło, starcza na długo - tak długo jak papier wytrzymuje.
Po lekturze Czarnych krzyży nad Polską chciałbym mieć P11, kolejne modele jakie posiadłem to Sopwith Pup, Hawker Hurricane mk I, Messerschmitt Me 109 F-4 (zastanawia mnie czemu raz jest Bf 109 a raz Me 109) oraz A6M2. Młody liczy, że będą też czołgi - wielkie zainteresowanie wzbudza w nim Pzkpfw VI Tiger, ale czas pokaże co pod nuż trafi:) Na bank Me i Hurricane będą latać pod sufitem, a jak Heinkla He 111 kiedyś złożę, to i ten się na naszym 'niebie' pojawi.
Zanudzenie raczej mi nie grozi, wycinanie, formowanie i klejenie podoba mi się samo w sobie, to co powstaje to tylko wisienka na torcie (robaczywa póki co).
Ile daje praktyka widzę po tym, jak wyglądają wycinane elementy:)

A tak dla spokojności sumienia, choć nikt o tym nie wspomniał, mój egzemplarz wraz z pocztówką:)


Centropłat prawie gotowy, wierzchnie poszycie na łączeniu i łączenie zastrzału przedniego, prawego i można się zająć ogonem.

Z frontu widok:
I prostowanie na tyle, na ile potrafię, świetnym patentem jest korekcja ustawienia łączenia płata z kadłubem za pomocą listków zamocowanych do płata:
Z daleka geometria pewnie jakoś będzie wyglądać, z bliska w oczy kłuć będzie miejsce zejścia się zastrzałów oraz podwozia po lewej stronie, przez to, że źle ustawiłem tą część poszycia nie wstrzeliłem się w przewidziane miejsca montażowe:(
Obecne zdjęcia są robione w trakcie budowy, z oświetleniem i miejscem gdzie sklejam, mając już coś więcej do pokazania - np. ogon, skrzydła i podwozie - spróbuję dobrać oświetlenie, użyję dużego tła i mam nadzieję, że coś niecoś będzie widać.

Jest i ogon:




Geometria chyba trochę uratowana, chociaż tył względem przodu jest nieco z boku (:D).
Patrząc na to co mi wychodzi zaczynam żałować, że nie mam drugiego egzemplarza bo zapewne zupełnie inaczej by się prezentował. To co do tej pory mam bardzo mnie cieszy. Milczenie koleżeństwa zapewne wynika z kurtuazji - nie mam nic dobrego do powiedzenia to siedzę cicho...
Pozdrawiam :)

Post zmieniony (04-10-15 21:40)

 
05-10-15 13:41  Odp: [R] WAK PZL P11a
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

A ja to lubię poczytać relacje "nowych na forum". Zawsze tchnie z nich ta radość z modelarstwa i nawet potknięcia cieszą. Życzę Ci, żeby to hobby nie przerodziło się w jakieś obsesyjne dorównywanie najlepszym, tylko radosne podnoszenie swoich kwalifikacji z modelu na model.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
06-10-15 08:21  Odp: [R] WAK PZL P11a
slawekd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dorównywać najlepszym - heh, nie ma w tym nic złego, wszak dążyć do jak najlepszych efektów się powinno w każdej dziedzinie życia - takie samodoskonalenie się.
Ciężko się nie zgodzić z tym nie popadaniem w obsesję:) Oglądając wiele relacji, czy galerii gotowych modeli pojawia się lekka zazdrość, czemu mnie takiego talentu brakuje...
Kleję sobie powoli dalej, udało się dorobić osprzęt koło ogona, dalszym krokiem są skrzydła. Jak pisałem wcześniej ta zabawa sprawa mi radość no i daje odpocząć od tego co normalnie w pracy, toteż kleić będę. A to, że każdy kolejny model będzie lepszy od poprzedniego, albo chociaż nie gorszy, to już naturalna kolej rzeczy :D Staram się rozwijać, ale nowe rozwiązania wdrażam z kolejnym modelem.

Trochę aktualizacji, doszły skrzydła i osprzęt ogona (zastrzały i linki steru kierunku).
Pierwsza seria 'standardowa'


Inne oświetlenie:


Inny aparat (telefon żony):


W dalszej kolejności lotki, silnik, podwozie, wiatrochron i zagłówek. Jednakże zanim zabiorę się za silnik, wykonam podwozie - druty dają mi mocno popalić.
Mam nadzieję, że zdjęcia pozwalają już zobaczyć powstający model:)

Postęp prac prezentuję, chociaż zainteresowania tymże chyba nie ma :) Zastanawiam się, czy aż tak tragiczny, jak wiadomo 'rodzić' widzi dziecko w najlepszym świetle...
Doszło podwozie, płoza ogonowa wzmocniona super glue (pierwszy raz inny klej niż magiczny Magic), garb wraz z zagłówkiem, wiatrochron, część silnikowa dziobu. Wydzióbałem również jeden cylinder wraz z osprzętem i faktycznie nie jest to aż tak ciężkie do ułożenia, jakby się wydawało (czytałem u kolegi Pan_Samochodzić wypowiedź kolegi Chopina w tym temacie). Problem mam jednak, bo jest za wysoko i pewnie tak jak kolega Pan_Samochodzić, przytnę od spodu. Zatem zdjęcia, moim Samsungiem, ale z lampką uruchomioną (latarka a nie flash).

Koła pierwszy raz w taki sposób (zalane kropelką super glue, potem pilniczek do paznokci - wersja papieru ściernego na kawałku grubego kartonu, gradacja nie znana, ale bardzo drobny), potem malowanko. Jestem dumny, choć wiem, że wyszło g...nianie:D

Wiatrochron - wygląda na wymęczony ale to z powodu retuszu, tak drobne elementy niszczą mi się w łapach, same, bez pomocy z mojej strony (a przynajmniej zamierzonej):

Segment silnikowy - gwiazda programu:

Widoczne są spore niedoróbki w retuszu, nie dociągam ich moimi patrzałkami podczas klejenia:(, malowanie uskuteczniam kredkami - takie czechosłowackie, stare, przez mamę zakupione - jak się je zwilży to efekt dokładnie jak farbami a bez koniecznego babrania się z wodą, pędzelkami itp.
A tu zestaw na cylinder:

Zauważyłem brak drugiego kompletu części 143, powinny być po 4 na cylinder, a są po 2, chyba, że umieszczone są gdzieś w innym miejscu, o potwierdzenie lub zaprzeczenie proszę kolegów Chopina i Pana_Samochodzika (mam nadzieję, że zaszczycili lub zaszczycą tego potworka swoją obecnością).
I na koniec to co widać patrząc na te kilka arkuszy papieru:

Nie udało się mi poradzić z silnikiem toteż zdecydowałem się na malunek tegoż (niestety umiejętności są jakie są, więc model robię na swoje możliwości, talentu brak, a doświadczenie zbyt mizerne jeszcze...)

Z daleka (a tylko tak będzie można ten samolot oglądać) nie prezentuje się aż tak tragicznie jak na zdjęciach. Zrąbałem kompletnie osłonę silnika i kolektor spalin... za to "dzióbek" wyszedł, a przynajmniej do czasu, aż zobaczyłem zdjęcia

Brakuje kilku części, jeden pasek przed kolektorem oraz mocowania tegoż kolektora...
Kolejne było śmigło, które prawie mi wyszło (prawie robi różnicę - więcej szlifowania i może... )

Teraz wygląda tak:


Pozdrawiam :)

Post zmieniony (02-04-16 09:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024