FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 14Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
29-09-15 23:32  [R/G] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jak już wcześniej pisałem, Akagi musi poczekać na lepsze czasy...jeśli w ogóle. Lotniskowce to raczej nie moja bajka.
Wracam więc do tego, co lubię najbardziej, czyli do pancerników. Zgodnie z obietnicą, będzie to Nagato wydawnictwa Dom Bumagi. Prace nad modelem zacząłem już jakiś czas temu, jednak ze względu na brak czasu idą one bardzo wolno.
Model będzie wykonany w standardzie, jednak pewnie gdzieniegdzie dodam coś od siebie.

Okładka:



Szkielet z podposzyciem części podwodnej:




Oczywiście serdecznie zapraszam do uczestnictwa w relacji :)

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (30-06-20 12:34)

 
30-09-15 19:25  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki za wsparcie już na starcie :) Przyda się na pewno bo model skomplikowany, a budowa zajmie sporo czasu.
Odpowiadając na Wasze pytania.

1. @Dokker:



Nakrętki są ułożone na wodnicy, oklejone kartonowymi ściankami. Przestrzeń pomiędzy nakrętkami i ściankami zalewam niewielką ilością wikolu i dodatkowo wciskam w nią cienkie paski tektury. Pewnie niepotrzebnie, ale mocowanie jest na pewno mocne :)

2. @Syjek.
Jeszcze nie wiem. Wybór jest dość spory. Są elementy od Model Hobby i GPM-u. Mam z tym dylemat, bo o ile bardzo drobne elementy oraz siatki wolę fototrawione, ale te większe, jak np. katapulta, dźwig czy tory lepsze są laserowe, bo łatwiej się je klei. Muszę to jeszcze przemyśleć. Czy można te blachy u nas dostać i ile kosztują? Czy są gładkie, czy trójwymiarowe, tak jak na przykład u Halińskiego? Do tego widzę, że radar typu 21 jest bardzo uproszczony, podobnie jak w Model Hobby. Z tego, co widzę jest od przodu zamknięty i nie ma całego tego wnętrza.

3. @Salmon.
W skrócie. Wewnątrz wręg należy przykleić tzw. podwręgi, krótsze o 1 mm, na których będzie opierało się podposzycie. Następnie trzeba odrysować kształt oklejek, np. na kalce technicznej, wyciąć wewnątrz linii i odrysować kształt na tekturze piwnej. Wyciąć najlepiej wewnątrz linii i uformować przymierzając. Pewnie trzeba będzie jeszcze nieraz dociąć, bo oklejka musi wejść między wręgi. Ważne aby oklejki odrysować w taki sposób, żeby zaginać wzdłuż włókien kartonu. W przeciwnym razie, karton będzie się załamywał.
Na Papermodels Ceva opisał świetnie tę metodę:
http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3960.40
Nie wiem tylko, czy uda Ci się otworzyć tego linka, bo ja od wczoraj nie mogę wejść na ich stronę ani z kompa ani z komórki.

4. @ Cordel.
Też jeszcze nie wiem. Problem w tym, że nie wiem czy poszycie przechodziło w bąbel gładko, czy było jakieś łączenie. Zakładam, że było, bo bąbel dorabiany podczas jednej z modernizacji. W modelu takiego łączenia nie ma. Później będę nad tym myślał. Tym bardziej, że na jednym z rosyjskich for jest relacja, w której widać delikatne różnice w odcieniach oklejek dna. Ja na razie u siebie ich nie widzę, ale oklejki są jeszcze na arkuszach i trudniej je porównać. Czasami różnice widoczne są dopiero po wycięciu. Jeśli będą, pomyślę nad barwionką zgodnie z radą IJN Łukasza i wtedy będę zastanawiał się nad bąblami. Możliwe, że spróbuję zrobić poszycie z imitacji blach.

5. @Art.
W Akagi też miałem takie miejsca :) Tym razem podstawka już zamówiona. Możliwe, że nawet już się robi. Dla Akagi też :)

6. @Konradoo
Faktycznie. Pierwszy model, który dostałem miał bardzo wyraźne różnice odcieni, ale udało mi się go wymienić. W tym, który mam, różnice wydają się delikatne. Najbardziej martwię się o poszycie dna, choć tu, jak pisałem wcześniej, można poradzić sobie barwionką, i pokład. Pokład niestety nieznacznie różni odcieniem. Burty są w jednym odcieniu, więc problemu nie ma. Nadbudówki raczej też. Najważniejsze, żeby elementy poszczególnych struktur miały taki sam odcień. Tak raczej jest, z wyjątkiem pokładu :( Zobaczymy w "praniu". Co z tym zrobię? Niestety nic :(

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (09-10-18 21:37)

 
02-10-15 17:38  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Konradoo, wiem, że Model Hobby ma takie w ofercie. Wyglądają dość ciekawie, choć ten kolor wydaje się zbyt jaskrawy, ale może to wina zdjęcia. W ogóle, przydałoby się większe zdjęcie, bo na tym na ich stronie niewiele widać. Poza tym, nie jestem zwolennikiem zbytniego mieszania materiałów. Wolałbym, żeby model kartonowy pozostał w jak największym stopniu kartonowym. Z kolei, na arkuszach różnice kolorów nie wydają się aż tak bardzo widoczne. Zobaczę gdy je wytnę i bezpośrednio do siebie przyłożę. Wtedy pomyślę nad tymi fornirami. Nie wiesz przypadkiem, czy te pokłady należy jeszcze podkleić kartonem, czy są takiej grubości, że same wystarczą?

Syjek, będę czekał na info.

Doody, jakby udało Ci się zrobić ten radar tak jak u Halińskiego, to ja chętnie bym go od Ciebie kupił.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
01-11-15 20:36  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Miesiąc minął, a prace niewiele posunęły się do przodu. Jednak coś tam zrobiłem, więc jakiś powód do aktualizacji jest.
Najpierw oszlifowałem podposzycie, następnie przykleiłem pokład w części rufowej. Jak widać na zdjęciu, są różnice odcieni pokładu pomimo tego, że oba elementy znajdowały się na tym samym arkuszu. Wprawdzie zdjęcie trochę wyostrzyło te różnice, w rzeczywistości nie są one aż tak wyraźne, ale jednak są. Pomimo tego nie zdecydowałem się na pokład z forniru, bo jak już pisałem wolę karton, ale też prawdopodobnie nie poradziłbym sobie z równym pomalowaniem tych fragmentów pokładu, które powinny być szare, np. jego brzegów.
Następnie wkleiłem elementy podposzycia w części nadwodnej, oszlifowałem, ubytki uzupełniłem szpachlą i ponownie oszlifowałem.
Rufa po tych wszystkich zabiegach:



Jednocześnie zastanawiam się jak podejść do błędu w projekcie. Chodzi o pokład kazamatowy, który w modelu jest pod kątem i unosi się w stronę pancerza kazamat:



W rzeczywistości pokład ten był poziomy:



Wydawałoby się, że poprawka będzie bardzo prosta - wystarczy odciąć te skośne fragmenty i przykleić pokład na płasko. Niestety uniemożliwia to kształt oklejek kazamat.

Jedynym chyba wyjściem byłby zakup drugiej wycinanki i próba dorobienia tych fragmentów z jakichś innych elementów poszycia burt. Nie wiem, czy warto. Więc chyba musi zostać tak, jak jest :(

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (09-10-18 21:48)

 
01-11-15 22:16  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No nie wiem. Ja tam żadnego skosu na tym zdjęciu nie widzę. Na pewno nie tak dużego jak w wycinance. Porównajcie sobie oklejki z mojego zdjęcia ze zdjęciem oryginału. Gdyby pokład był skośny burty na tym pokładzie wyglądałyby mniej więcej tak jak te oklejki. Wynika to z faktu różnej odległości od krawędzi burty. Im dalej od burty, tym wyżej sięgałby skos:



--

Post zmieniony (01-11-15 22:23)

 
01-11-15 22:37  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To jeszcze jedno porównanie:



Jakoś rysunki mnie nie przekonują, gdy na zdjęciu (zdjęciach, bo na innych też jest płasko) widzę coś innego.

Pokład prezentuje się dość ładnie. Cienka kreska, deski też. Nie wiem tylko, czy nie jest zbyt pomarańczowy.

--

Post zmieniony (01-11-15 23:01)

 
01-11-15 23:19  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Z pokładem już się poprawiłem. Nie zajarzyłem na początku :) A na druku się nie znam, więc pewnie jest tak jak piszesz.

--

Post zmieniony (01-11-15 23:21)

 
01-11-15 23:33  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No właśnie. Ten z Fuso też mi wygląda na najbardziej naturalny.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
02-11-15 18:39  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Raczej nie było. Spójrz jeszcze na to zdjęcie. Nagato z tego samego okresu, co Twoje zdjęcie, tyle że w większej rozdzielczości:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Japanese_Battleship_Nagato_1946.jpg

Nagato w 1944:



Skos był na początku tego pokładu. W miejscu, gdzie zaczynały się kazamaty było już płasko, ewentualnie tak, jak pisał Adam. Z tym, że jeżeli był tam jakikolwiek skos, to bardzo delikatny. Na pewno nie taki jak w wycinance. Dla zobrazowania zdjęcie modelu z rosyjskiego forum:


Link do relacji:
http://only-paper.ru/forum/36-18046-1

Tak to na pewno nie wyglądało. Zwróć uwagę na barbety (chyba można tak je nazwać) kazamat. W modelu prawie całkowicie giną pod tym skosem.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
02-11-15 19:07  Odp: [R] NAGATO 1:200 Dom Bumagi
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki Sven :)

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 14Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024