FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 17Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-09-15 14:09  [R/G] Jacht holenderski 1768
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Strzała!

Z racji tego, że bardzo Was lubię, postanowiłem nie zaniedbywać morskich tradycji… i dlatego…

…przedstawiam Szanownym Kolegom kolejną moją morską relację. :-)

Kolejarzy przepraszam!

Tym razem również dałem Wybrance wolną rękę i wpadł jej w oko właśnie jacht holenderski.



Jachty holenderskie, to były niewielkie jednostki pływające napędzane siłą wiatru. Posiadały jeden maszt – grotmaszt, a ich głównym żaglem był żagiel gaflowy. Jachty posiadały również niewielki żagiel rejowy rozpinany ponad gaflem. Z kolei w części dziobowej na sztagu łopotał sztaksel, a przy bukszprycie – większy od sztaksla – kliwer. Jednostki o takim ożaglowaniu w dzisiejszych czasach nazywamy slupami gaflowymi. Anglicy niegdyś zwali je kutrami (cutter). W przypadku holendrów możemy wyróżnić charakterystyczną część kadłuba, jaką jest zaokrąglony dziób. Sam kadłub natomiast posiada prawie płaskie denniki, dzięki czemu jego zanurzenie jest stosunkowo niewielkie. W takiej sytuacji dla zmniejszenia dryfu najczęściej używano bocznych, opuszczanych płetw/mieczy. Konstrukcję taką stosowano zapewne dla lepszego dotarcia w głąb lądu (przypominam, że Holandia posiada bogatą sieć kanałów) bądź też w celu dobrego żeglowania blisko brzegu. Jachty bowiem wykorzystywane były głównie jako jednostki reprezentacyjne (np. dla władz miasta), łącznikowe lub też do wypoczynku (pleasure boat). Nie wykluczam też użytkowania takich łódek w transporcie niewielkich towarów.

Projekt jachtu, który wpadł w moje ręce pochodzi ze znakomitego dzieła "Architectura Navalis Mercatoria" wydanego w 1768 roku. Jego autorem jest zacny człowiek Fredric Henric Chapman (1721 – 1808), który swego czasu był kierownikiem stoczni w Karlskronie. Ponadto udzielał się jako znakomity konstruktor okrętów oraz służył we Flocie Szwedzkiej.



Na podstawie tego projektu Wydawnictwo Shipyard opracowało model w skali 1:96. Wycinanka ta liczy sobie kilkanaście długich lat. Została wydana na przełomie 2001/2002. Elementy wydrukowane są na papierze kredowym (śliski) – tak podejrzewam. Na tym modelu uczę się obchodzić z takim rodzajem papieru. :-)

Model jest dość stary, powiedzmy, i dlatego jest opracowany, jak jest. Ponadto mieści się w ręce, dlatego niektóre elementy mogą być bezczelnie dokładnie widoczne z racji używania makro w aparacie. :-)



Pochwalę się, że w tym roku gościłem na podobnym jachcie. :-) W modelu jednostka pływająca jest może i mała, ale w oryginale to kawał żaglowca.


________________________________________________

TO PŁYNIEMY...







Szkielet opracowany jest nawet dokładnie, aczkolwiek pozostaje ale...
Te boczne wpusty w pokładzie należało trochę powiększyć, tak by dało się go ustabilizować względem tylnej ścianki. Bez tego leżał krzywo.



Przy szkielecie jednak zalecam ostrożność. Podłużnice na wręgach tworzą wężyk, a tak ma nie być.



Z racji tego, że na podłużnicach miało opierać się podposzycie, to trzeba było coś wymyślić. Tam gdzie wyszły nierówności wkleiłem sobie takie wstaweczki.



Jeżeli chodzi o podposzycie, to mało paseczków chciało pasować. Każdy należało przymierzyć, dociąć i dopiero przykleić.



Jeszcze raz zapraszam wszystkich do mojej nowej relacji!

Do zobaczenia! :-)
Rico

--

Post zmieniony (04-08-16 08:20)

 
16-09-15 16:57  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Kapitan 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Bardzo fajny jachcik. Z niecierpliwością będę podglądał postępy budowy.

--
,,Problemem nie jest problem, problemem jest twoje nastawienie do problemu"
Pozdrawiam, Piotr

 
16-09-15 21:13  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Cieszę się z tej relacji, bo już wątpiłem w porządek wszechświata ;)
Postawisz obok Mariaszkowej fluity Schwarze Rabe i będzie mini flota Zjednoczonych Prowincji.

Oczywiście obserwuję...

PS.
Pogratuluj Wybrance dokonywania dobrych wyborów ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
16-09-15 21:17  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ciekawie się zapowiada. Kibicuję!

--
Pozdrawiam Darek

 
16-09-15 22:06  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

nie zdążyłem jako pierwszy się zameldować, ale jeśli wziąć pod uwagę inne sposoby konwersacji niż to zacne forum... ;) Rzecz jasna masz we mnie bacznego obserwatora - zapowiada się niezwykle ciekawy modelik!

--
54323031

 
17-09-15 07:58  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Mówiłeś, ze to będzie mała krypka, ale żeby aż tak? :) oczywiście kibicuję :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
17-09-15 08:46  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Kapitan, Doody, zapraszam, proszę się rozgościć! :-)
Hastur, porządek wszechświata nie został zmieniony, noo... może trochę się zachwiał. ;-)
Petrov, starczy miejsc dla wszystkich. ;-)
Viking_BB, tak jakoś wyszło. ;-D

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
17-09-15 20:33  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

To i ja bede zagladal z przyjemnoscia :)

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
17-09-15 21:08  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

A ja mam jeszcze pytanie odnośnie cz. XIIb... Bo całe ramki okienek są malowane, prawda? Jak Ty żeś tak idealnie dobrał kolor farby? No chyba że źle widzę - a tak też może być :)

--
54323031

 
17-09-15 21:21  Odp: [R] Jacht holenderski 1768
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Kefas93, zapraszam, zapraszam!
Petrov, ano są malowane. Lata praktyki. ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 17Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024