FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
02-04-08 23:04  [Relacja/Galeria] Polski czołg pływający PzInż. 130 - KH 1/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Hej,

Po zakończeniu budowy włoskiego czołgu L6/40, nie czekając na zbawienie (modele same się nie sklejają, chociaż podobno niektóre tak:-), wziąłem na warsztat kolejny pojazd.

Tym razem długie przeglądanie moich zbiorów zaowocowało wyborem takiego oto tematu do kolejnej (czyli tej właśnie) relacji :



Jak widać temat jest rodzimy, nie hiper-skomplikowany, więc w sam raz dla modelarza "uczącego się" swojego rzemiosła:-) A poważnie - po wielu detalach L6, chciałem nieco odpocząć i zrelaksować się przy budowie (ostatnio też tak mówiłem :-) ). Materiałów pomocniczych jest jak na lekarstwo (kilka zdjęć), więc raczej większych przeróbek nie przewiduję - ot małe dopieszczenie niektórych elementów:-)
Na pewno przerobię reflektor, bo raczej nie miał on kształtu stożka...

Autorem opracowania jest Piotrek Jamer - nasz forumowy kolega "Piter" - o ile się nie mylę jest to jego debiut na rynku (poprawić mnie proszę jeśli to nieprawda:-)), więc w przypadku jakiś pytań i niejasności, szybko będę mógł uzyskać satysfakcjonującą - mam nadzieję - odpowiedź:-)

Model można wykonać w jednej z trzech "konfiguracji" - ja wybrałem wersję drugą, czyli "czołg z 8.11.1937r., kiedy to na rzecze Pinie odbyły się testy pływalności, w ramach rajdu "Jesień 1937". Jest to jak wiadomo wersja bez uzbrojenia.

Osobom zainteresowanym samą konstrukcją polecam ten oto "sieciowy" artykuł.

Przejdźmy zatem do sedna tarczy:-)

Początki jak zwykle są mało widowiskowe, ale od czegoś trzeba zacząć. Na pierwszy ogień poszedł więc tradycyjnie kadłub.

Praktycznie całe poszycie kadłuba porozcinałem na osobne płyty, zgodnie z ich podziałem. "Tak zwany" szkielet wykonałem miksując metodę tradycyjną z "bezszkieletową" (inaczej zwaną pudełkową). Ponieważ jednak zawsze obawiam się, by poszycie się nie zdeformowało (szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej będą je dotykać moje zgrabne paluchy), usztywniłem podklejone ścianki kawałkami kart magnetycznych - sztywne to to i trzymające kąt 90 stopni:-)

Kilka nudnych przebitek na kolejne etapy składania tego wszystkiego do słynnej "kupy":-) :


Osobom mającym w planach ten model chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół odnośnie części 1a (górna część poszycia).

Mianowicie o ile z lewej strony jest zaznaczone miejsce wycięcia kawałka na wystający element bocznej ściany wanny, to z prawej musimy o tym sami pamiętać (czerwone strzałki wskazują te miejsca - już wycięte przeze mnie). Trudno mówić o jakimś błędzie - i tak bez samodzielnego wycięcia tych pasków element nie zmieściłby nam się pomiędzy tymi dwoma ściankami. Dodatkowo część 1a rozciąłem na dwa elementy (zielona linia) - łatwiej zgrać wszystkie "kanty";-)

A tak na teraz prezentuje się "czołg", a właściwie jego namiastka:-)

Właściwie do zakończenia tego etapu pozostało przyklejenie przedniej płyty wanny - niestety musiałem popełnić chyba drobny błąd przy pasowaniu pozostałych elementów i jest ona delikatnie za mała. Na szczęście jest zapas koloru:-). Jutro pomyślę, jak z tego wybrnąć:-)

Na razie do retuszu krawędzi używam farbki Humbrol nr 105 - najgorsze jest to, że w zależności od oświetlenia kolor ten jest raz lepszy, raz gorszy:-) (lepszy przy świetle dziennym:-))

Na koniec jeszcze jedna uwaga - w instrukcji nie znajdziemy rysunku montażowego szkieletu- teoretycznie wszystkiego sie można domyślić, ale warto ten fakt odnotować:-)

No to na razie tyle...

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-04-08 00:03  Odp: [Relacja/Galeria] Polski czołg pływający PzInż 130
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

To to będzie taka szybka rekreacyjna relacja? Fajnie ;-)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
03-04-08 00:11  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż 130
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

To tak jakbyś uwierzył politykom w metamorfozę Polski na kraj miodem, mlekiem i klejem płynący. No c'mon, to są politycy, a to jest StuG ;-)

a ja mam takie pytanie: te swoje pudełko robisz tak, że najpierw podklejasz boczne ściany tekturą, a później przyklejasz do reszty szkieletu, ta? A jak się sprawa miała z przyklejaniem górnych płyt, bo nie widać na pierwszych zdjęciach żebyś zrobił im jakieś oparcie. Więc trzymają się tylko na krawędziach, a pod spodem pusta przestrzeń?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
03-04-08 10:08  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Kat - no zobaczymy, zobaczymy:-) Wygląda na to, że model powstanie nieco szybciej niż poprzednie moje produkcje... ale nie zapeszajmy:-)

Kwiatek - sklejanie "pudełka" rozpoczynam od przyklejenia do podłogi dwóch bocznych ścian wanny (podklejonych oczywiście). Potem następuje ich usztywnienie, a następnie doklejanie pozostałych elementów (również usztywnionych w dalszym toku prac).
Górne płyty faktycznie na niczym się nie opierają - są przyklejone jedynie na krawędziach, aczkolwiek ich powierzchnię usztywniłem poprzez przyklejenie takich oto wzmocnień :


Teraz już chyba wszystko jasne. Mam nadzieję, że poszycie będzie przez to trwalsze:-)

Na koniec mam pytanie do Piotrka (autora) z serii "z czym to się je?" :

Tego prostokąta nie ma na planie generalnym, ani też nie ma go czym zakryć. Proszę o odpowiedź co to takiego?

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-04-08 10:53  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jest to błąd, który wkradł się przy przygotowywaniu modelu do druku.Gdy to zobaczyłem wpadłem w lekką furię;-) W rzeczywistym czołgu był tam właz inspekcyjny. Proponuję, nakleić tam prostokąt z zapasu koloru. Co prawda ta pokrywa teoretycznie znajduje się na równi z powierzchnią kadłuba, ale głowy nie dam sobie uciąć, że tak było w rzeczywistości przez cały czas, z uwagi chociażby na brak kompletnej, wiarygodnej dokumentacji czołgu. Podobnie ma się sprawa z lewym błotnikiem, gdzie przednia ścianka również posiada ten babol. Zapasu koloru jednak trochę jest, więc myślę, że nie będzie problemu z dosztukowaniem tych fragmentów;-)

--

 
03-04-08 11:45  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Relacja-rewelacja!
Trzymam kciuki za równe tempo! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-04-08 22:22  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

StuG, wybrałeś mój ulubiony model, sam niedługo chcę go skleić po raz drugi, tylko z MM. Jakoś mam sentyment do tego modelu, więc będę często tu zaglądał.

 
04-04-08 23:21  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

No, StuG...., to mnie zaskoczyłeś i to miło :D. Muszę przyznać , że chociaż jestem okrętowcem, to model tego czołgu był pierwszym popełnionym modelem w moim życiu (jeżeli można tak powiedzieć, zważywszy na to że tylko dzielnie pomagałem mojemu tacie ;-)))) ). Na pewno będę częstym gościem Twojej relacji. Pozdrawiam serdecznie

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
05-04-08 18:20  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Hanys - w sumie czołg, ale jednak pływający, więc Twoje zainteresowanie jest uzasadnione:-)

Jedziemy dalej...

Stara prawda mówi, że jak się za dużo kombinuje, to ląduje się potem z ręką w nocniku. Z powodu braku tegoż, lądowałem gdzie indziej. Dobrze, że model tam nie wylądował, bo miałem przez moment na to ochotę:-) Nie, nie było tak tragicznie, ale cały czas sobie powtarzałem przecież, że to taki prosty, szybki do ukończenia czołg. Oczywiście rzeczywistość szybko walnęła mi plaskacza w czoło, przez co nie dosypiam:-)

A teraz konkrety:-)

"Nadbudówka";-) - to praktycznie jedyna (oprócz wylotu powietrza z żaluzjami) część wystająca nieco nad wannę:-) Chcąc być postępowym, porozcinałem wszystkie jej ścianki, co niestety nie wyszło temu na dobre. Inna sprawa, że musiałem w kilku miejscach docinać elementy, bo tu i ówdzie było coś za długie o ok. 0,5 mm. Czasem też za krótkie, ale to ciężej dociąć:-)

W każdym razie moja kolejna rada i uwaga : tylna i boczna ścianka nadbudówki powinna być podklejona. Całą górną powierzchnię nalezy podkleić, natomiast według oznaczeń ściany mają być miękkie. Nie przeczę, że to wszystko da się złożyć do kupy i będzie to stabilne, ale raczej mało wytrzymałe.


Powyżej dwa zdjęcia moich "ulepszeń", czyli podklejenia wspomnianych ścianek. Warto również zamalować wewnętrzne powierzchnie na czarno - o ile wykonujemy wersję bez uzbrojenia. Przez dziurę w przodzie wieży niezamalowane miejsca mogą razić po oczach:-)

Zanim jednak wpadłem na ten genialny plan, jedynym efektem mojego 2-godzinnej niemal pracy nocnej (wczoraj:-) było to :


Głupio było nic nie zrobić (poza wyrwaniem wcześniej złożonych elementów:-), więc rozpocząłem od przyklejenia bocznej przedniej ścianki (tych nie podklejałem) po czym poszedłem spać... pół godziny nie mogłem zasnąć:-) Toż to zboczenie jakieś:-)

Dzisiaj rano jeszcze raz podszedłem, tym razem na spokojnie, do tego mojego "problemu". Jak wcześniej pokazałem, podkleiłem wszystko, co było do podklejenia, wyretuszowałem, zamalowałem odpowiednie powierzchnie... I wyszło coś takiego :

Jak widać wykonałem jeszcze prawie kompletny właz przedni z wizjerem kierowcy. Otwór z przodu wykonałem z rozmysłem - peryskop odwracalny Gundlacha chcę zrobić faktycznie odwracalny (potoczna nazwa - ruchomy:-)).

Kolejna odsłona będzie pewnie dotyczyła żaluzji wywietrznika:-) Oby nie przekombinować:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-04-08 16:11  Odp: [Relacja] Polski czołg pływający PzInż. 130
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Ja także bacznie będę śledził relację, gdyż sam aktualnie buduję ten model. Faktem jednak jest, że nie w standardzie, ale z chęcią będę patrzył na niektóre Twoje rozwiązania, które postaram się przemycić do swojego modelu ;)

Tym bardziej, że standard u Ciebie daje do myślenia... i naśladowania :)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 15Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024